pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Sádrový model automobilu Tatra 603
© archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUTRozum versus cit: Zlínský průmyslový design

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací UTB zve na výstavu Rozum versus cit, která mapuje historii zlínského designu v letech 1918-1958 a představuje toto téma zcela novým způsobem, mimo jiné pomocí řady interaktivních prvků.  Výstava je k vidění v krajské galerii do 1. března 2020 a souběžně také ve fakultní galerii G18.

od 11.12.2019 do 01.03.2020
Autor článku: 
TZ/klapka

Téma počátku průmyslového designu výstava poprvé představuje nejen prostřednictvím unikátních dobových exponátů a dokumentů. Svým inovativním pojetím dává návštěvníkům jedinečnou možnost vyzkoušet si nové technologie, jakými je například rozšířená realita (AR) či virtuální realita (VR) a zažít výstavu z úplně nové perspektivy.“ uvádí kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Dominantní osu výstavy Rozum versus cit představuje historie baťovské Školy umění (1939–1949), na jejíž půdě vznikla během války jedna z ikon zlínského designu – návrh revolverového soustruhu MAS R50, dílo sochaře Vincence Makovského. Úvodní část výstavy si proto klade za cíl uvést tento stroj do širších souvislostí rozvoje strojírenské výroby u firmy Baťa v meziválečném období.

Kontinuitu vlivu Školy umění v období po druhé světové válce udržoval zejména Zdeněk Kovář, jeden z jejích prvních absolventů, významný designér a zakladatel designérské pedagogiky v Československu. Právě jeho osobnosti je věnována významná část výstavy, představující složitý vývoj zlínského průmyslového designu od konce čtyřicátých let až do závěru padesátých let, vrcholících významným úspěchem na Světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu.

Výstava Rozum versus cit: Zlínský průmyslový design 1918–1958 je součástí rozsáhlého společného projektu pracovníků Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Národního technického muzea v Praze a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, mapujícího design v technických disciplínách během existence Československa.

V průběhu výstavy se může veřejnost zúčastnit i komentovaných prohlídek s kurátorem designu Vítem Jakubíčkem, které se konají 14. ledna a 28. ledna vždy v 17 hodin. Souběžně také probíhá výstava ve fakultní galerii G18, kterou návštěvníci mohou navštívit do 30. ledna 2020.

Více informací na www.galeriezlin.cz, popř. www.14-15.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020