<p>KROMĚŘÍŽ: Muzeum Kroměřížska připravilo výstavu k 45. výročí trvání kroměřížského loutkářského souboru<br /> s programem pro mateřské, základní a střední školy, který dětem zábavnou formou přiblíží historii loutkových divadel jak u nás, tak ve světě.</p> <p>Součástí výstavy je i herna v podobě divadelní scény, kde si můžou malí i velcí zahrát vlastní divadelní hru. Nebude chybět ani soutěž o sladkou odměnu a na závěr si každý malý návštěvník vyrobí svého originálního maňáska.</p> <p>Výstava zahájí v úterý 11. února 2014 v 17 hodin v Muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži – a jak jinak než loutkovým divadlem loutkařského souboru Říše loutek Kroměříž, o.s. </p> <p>Na výstavě bude ke spatření 12 kompletních scén i s loutkami z her O Červené Karkulce, Pláštěnka aneb bryčka na prodej, Perníková chaloupka, Kolébá se velryba, Povídání o pejskovi, a kočičce a další.<br />
Kroměřížští loutkoherci s oblibou zapojují do svých představení i diváky, kteří se stávají spolutvůrci. Stane se tak rovněž na výstavě – návštěvník nemusí být jen pasivním divákem, ale bude mít možnost vyzkoušet si vedení loutek a zahrát si dle své fantazie i svoje vlastní představení.<br />
Loutkové divadlo má v Kroměříži dlouhou tradici, nadšenci je provozovali již od počátku 20. století s různými pauzami. Soubor Říše loutek o.s. má za sebou již 45 let nepřetržité činnosti a potěšil a pobavil již tisíce dětí (ale i dospělých ). </p> <p>Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38, Kroměříž<br />
12. února – 8. dubna 2014<br />
Vzdělávací oblast: Umění a kultura, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost<br />
Délka programu: 60 minut<br />
Program je určen pro: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ<br />
Cena programu: 30 Kč na žáka (cena je včetně materiálu na maňáska)<br />
Přihlášení: na tel. č. 573 338 388<br />
Kontaktní osoba: Mgr. Silvie Pitruzzellová, Pitruzzello@muzeum-km.cz</p>
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.