čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Eva Jiřičná
© Matěj SlavikRetrospektivní výstava tvorby Evy Jiřičné v DOXu

PRAHA: Eva Jiřičná patří k předním osobnostem světové architektury. U příležitosti jejího životního jubilea připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci se studiem AI DESIGN rozsáhlou výstavu mapující průřez její profesní dráhou od 60. let do současnosti.  Výstava bude k vidění do 12. srpna 2019.

od 22.03.2019 do 12.08.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava s názvem JIŘIČNÁ představuje formou multimediální instalace tvorbu Evy Jiřičné – jedné z významných osobností světové architektury a také jedné z nemnoha žen, které uspěly v této donedávna ryze mužské profesi.

 

Expozice nabídne ukázky originální projektové dokumentace i architektonické modely řady významných realizací Evy Jiřičné. Těžištěm výstavy je monumentální skleněné schodiště vytvořené v roce 1994 pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David. Po uzavření pobočky na jaře roku 1998 bylo schodiště demontováno a díky osobní iniciativě pana Jiřího Kejvala převezeno do České republiky.  Po více než 20 letech bylo nyní zrestaurováno speciálně pro účely výstavy v Centru DOX.

 

Architektka Eva Jiřičná je spojována především s tzv. high-tech školou, ale v její tvorbě nalezneme také ozvěny organické či minimalistické architektury. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, a především soulad mezi formou a funkcí. Díky svému technickému i výtvarnému vzdělání ve svém díle uplatňuje výtvarné i exaktní myšlení, což je pro architekturu ideální kombinace.
 

Eva Jiřičná absolvovala obor architektura na ČVUT a v letech 1964–1967 postgraduální studium na pražské AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Ten ji ovlivnil především svým požadavkem na hluboké chápání projektů a jejich jasnost a jednoduchost. „Můžu začít jenom tehdy, když věci naprosto rozumím a když vím, co od ní očekávat. Chci, aby byl základ návrhu tak jednoduchý, jak jen může být,“ říká Eva Jiřičná.

 

Po emigraci do Anglie v roce 1968 pracovala Eva Jiřičná pro architektonické oddělení Rady Velkého Londýna a podílela se na projektech sociálního bydlení. Později se zapojila do inovačního rozvoje anglických měst – s významnou architektonickou kanceláří Louise de Soissonse spolupracovala
v 70. letech na projektu nového přístavu v Brightonu, který se stal laboratoří tehdy vznikající high-tech školy. Společně s architektem Janem Kaplickým, jehož tvorbu představilo Centrum DOX v rámci samostatné výstavy v roce 2010, spolupracovala na návrhu slavného obchodního domu Harrods.

 

Schopnost Evy Jiřičné vytvářet fascinující světy interiérů, které citlivě reagují na představivost lidí, ocenil také architekt Richard Rogers (mj. autor slavného pařížského Centre Pompidou), který ji na přelomu 70. a 80. let přizval ke spolupráci na realizaci sídla londýnské pojišťovny Lloyds. V té době se jednalo o nejprogresivnější projekt londýnské City představující smělý eruptivní tvar z oceli, skla a betonu.

 

Později začala Eva Jiřičná své zkušenosti uplatňovat ve vlastních projektech, v nichž sbližovala dvě výrazně odlišné sféry – interiérový design a architekturu. Všeobecnou známost jí přinesly zejména interiéry módních obchodů a butiků v Londýně, New Yorku, Paříži, Los Angeles, San Francisku a dalších světových metropolích. Proslavila ji mimo jiné její sofistikovaná schodiště, v nichž jako první uplatnila sklo jako konstrukční element a zároveň je povýšila na sochařská díla.

 

V Londýně založila v roce 1984 architektonické studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 v Praze spolu s Ing. Arch. Petrem Vágnerem studio AI DESIGN, které letos slaví 20 let své existence. Na řadě projektů spolupracovala s prezidentem Václavem Havlem. Vytvořila pro něj mj. Oranžérii v Královské zahradě na Pražském hradě nebo přestavbu interiérů kostela sv. Anny. Díky svým dalším významným českým projektům – budovám Univerzity Tomáše Bati a Kongresového centra ve Zlíně se mohla vrátit i do rodného města.

Pro svoji koncepční a technickou důslednost si Eva Jiřičná získala respekt a uznání po celém světě. Je držitelkou řady prestižních ocenění, z nich k nejvýznamnějším patří Řád Britského impéria (1994), Jane Drew Prize za mimořádný přínos postavení žen v architektuře (2013) či Medaile za celoživotní přínos v architektuře, která jí byla udělena na London Design Festivalu v roce 2018.

 

Kurátor výstavy: Leoš Válka
Odborná spolupráce: Ing. arch. Petr Vágner, AI DESIGN
Exhibition Design: Studio Najbrt

Výstava bude v Centru DOX k vidění od 22. 3. do 12. 8. 2019.


 

DOPROVODNÝ PROGRAM

9. 5. od 18:00 - ARCHITEKTURA EVY JIŘIČNÉ / Přednáška Evy Jiřičné

22. 5. od 18:00 - VIZE PRAHY / Eva Jiřičná jako inspirace pro Prahu. Diskusní panel ve spolupráci se soukromou školou architektury ARCHIP.

27. 5. od 18:00 - JIŘIČNÁ OČIMA: ZDENĚK LUKEŠ / Komentovaná prohlídka výstavy s historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

8.6 od 15:00 - ORANŽERIÍ SE ZDEŇKEM LUKEŠEM / Komentovaná prohlídka

19. 6. od 18:00 - PANELOVÁ DISKUZE na téma žena v architektuře, moderuje Milota Sidorová (Women Public Space Prague).

LONDÝN EVY JIŘIČNÉ – Přednáška v britské metropoli ve spolupráci s Českým centrem Londýn

NOISY TALK – Architektura a design formou přednášky pro rodiče a jejich děti. Pozor, bude to hlasité!

 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S LEKTOREM CENTRA DOX
31. 3., 14. 4., 12. 5., 26. 5., 23. 6., 14. 7. 11. 8.  - 16:00 - 17:00

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019