čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Vít Richter vlevo
© www.mkcr.czŘeditel Knihovnického institutu NK Vít Richter oceněn

ČR: Prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka dnes převzal ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky PhDr. Vít Richter. Rezortní medailí ministr kultury ocenil především jeho celoživotní zásluhy a dlouhodobé šíření dobrého jména českého knihovnictví v České republice i v zahraničí.

Autor článku: 
luk

Mám za to, že je v nejlepších rukou – a Vy pak s touto medailí ve vybrané společnosti těch, kdo se zasloužili o „šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí“. Navíc letošek je Vaším rokem jubilejním, čili důvody ke gratulaci přibývají. Věk ale nerozhoduje, rozhodují činy – dílo. Ve Vašem případě má jasnou značku: Národní knihovna České republiky. S ní jste spojen skoro celý svůj profesní život. Pro ni, jako pro klíčovou instituci, pokud jde o národní paměť a identitu, jste po roce 1989 udělal tolik co málokdo druhý. Připomenu jen v bodech podíl na výstavbě centrálního depozitáře v Hostivaři, zásluhy o internetizaci českých veřejných knihoven a rozsáhlou práci, kterou jste odvedl z postu předsedy Svazu knihovníků a informačních pracovníků. A to jsou jen tři body z několika desítek. Přijměte mou gratulaci a velký dík,“ uvedl při předávání ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Ocenění, které v minulosti získali například dirigent Jiří Bělohlávek, choreograf Jiří Kylián nebo spisovatel Arnošt Lustig, náleží osobnostem, které významným způsobem přispívají k šíření dobrého jména české kultury. PhDr. Vít Richter je významnou osobností  českého knihovnictví a informační vědy. Vystudoval knihovnictví na Filosofické fakultě UK v Praze, kde v roce 1980 získal doktorát. Prošel řadou pracovních pozic, díky kterým poznal provoz knihovny jako málokdo. Po roce 1989 se jako ředitel odboru služeb Národní knihovny stal jednou z klíčových osob této instituce.
 

Roku 1998 se stává ředitelem odboru knihovnictví, který se pod jeho vedením změnil v dynamické a moderní poradenské, metodické, vzdělávací a koordinační pracoviště s mnoha úkoly a širokým záběrem. V témže roce je poprvé zvolen předsedou SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků). Za jeho předsednictví vzrostla členská základna o více než 200 členů a byl například i vydán Kodex českých knihovníků.  Jako předseda SKIP a ÚKR prosazoval zájmy knihoven při přípravě nové podoby Knihovního zákona, Autorského zákona, Katalogu prací, Standardu VKIS atd.

Vít Richter je v neustálém kontaktu s autorskými ochrannými svazy, vydavateli a producenty, ministerstvy, knihovnami a podobně, přednáší doma i v zahraničí.

Ocenění ministr kultury předal na jednání Ústřední knihovnické rady v Liblici ve čvrtek 19. 9. 2019

 

Zdroj a více informací ZDE

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019

PRAHA: Nová publikace Staří mistři představuje 100 mistrovských děl od renesance po baroko ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Výběr prací sleduje v návaznosti na novou inovativní expozici následující kritéria: uměleckou kvalitu, časové zařazení díla, ikonografický a tematický kontext a formální vlivy. Zahrnuje práce Rubense, Dürera či Cranacha společně s Brandlem nebo Škrétou.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Zpráva týdne, Co se děje
08.11.2019