pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
Sestavování a oprava varhan byly veřejnosti představeny v rámci akce Noc kostelů.
© Foto Tomáš.Ratenické varhany se po desetiletích rozezněly v plné síle

Autor článku: 
Štěpán Svoboda/mis

RATENICE: Varhany v kostele sv. Jakuba Většího v Ratenicích na Kolínsku oslavily v roce 2013 jubileum – 100 let od jejich postavení kutnohorským varhanářem Antonínem Mölzerem. Bohužel, jubilant byl v tak špatném „zdravotním stavu“, že důstojná oslava – varhanní koncert – nepřipadala v úvahu.

Za posledních 60 let se nástroj nedočkal žádné opravy ani větší údržby, a tak varhany poslední léta připomínaly při doprovodu pravidelných mší nebo vánočním koledování spíše rozbitý flašinet než královský nástroj.
Z iniciativy a ve spolupráci farnosti Pečky, dobročinného osvětového spolku „Ratenická včela“, obce Ratenice a Arcibiskupství pražského byl zpracován projekt a prostřednictvím MAS Podlipansko získána v r.2013 dotace z Programu rozvoje venkova.
Díky dotaci přes 700 tis. Kč se přistoupilo nejen k opravě varhan, ale došlo i na úpravu přístupové cesty a prostranství kolem kostela tak, aby byl kostel přístupný bezbariérově a bezprostřední okolí vybízelo k posezení a odpočinku ve stínu nově zasazených stromků a keřů s výhledem na náves obce.
Úkolu důkladně opravit varhany se zhostili varhanáři Ivan Bok z Krnova a Jakub Mlnařík ze Sokolče. Varhanáři nástroj v červnu 2013 rozebrali a odvezli do dílen k renovaci. Všechny díly postupně vyčistili a opravili, dřevěné části napustili prostředkem proti červotoči, opravili všechny kovové a dřevěné píšťaly i vnitřní zařízení, vyměnili zteřelé kůže. Pořízen byl i nový varhanní motor na místo starého, velmi hlučného.

Při rozebírání varhan se zjistilo, že strop na kůru nad nástrojem je ve špatném stavu a hrozí opadáním omítky do opravených varhan. Zcela nevyhovující se ukázala i elektroinstalace. Strop se podařilo opravit v době, kdy byly varhany ještě v dílně a kůr byl prázdný. Renovaci elektroinstalaci zdarma provedl ratenický elektrikář pan Kopp. Na závěr celý kůr oškrábali dobrovolníci ze spolku Ratenická včela a poté vymalovali.
Varhanáři nástroj v květnu a červnu postupně sestavili a naladili. Sestavování a oprava varhan byly veřejnosti představeny v rámci akce Noc kostelů v květnu 2014. Na konci června se varhany po mnoha letech slavnostně rozezněly v celé své kráse. Kdo by se chtěl potěšit zvukem obnoveného královského nástroje, má příležitost každou neděli od 9.45 hod. a při plánovaných koncertech.

Štěpán Svoboda,
organolog Arcibiskupství pražskéh

Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Muzeum Českého krasu v Berouně stejně jako v minulém roce připravilo přednáškový cyklus "Setkávání v muzeu". Jedná se o celkem 5 přednášek s rozmanitou tematikou od historie přes politologii a architekturu až po biologii (kroniky, lidové stavitelství, evoluce, velká hospodářská krize, Listopad 1989), které se s finanční podporou města Berouna konají vždy ve čtvrtky od 18 h v Jenštejnském domě na Husově náměstí.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Kroniky, Vzdělávání
Pozvánky na akce
18.02.2019

HORNÍ DUBENKY: Malá obec na Vysočině, s poetickým názvem, ale běžnými starostmi odlehlé vsi…  Pokud si ji ale zadáte na internetu do vyhledávače, zjistíte, že tohle místo zas tak ospalé není. Jeden z prvních odkazů vás nasměruje na tamější aktivní farní sbor Českobratrské církve evangelické. Právě kostel a církevní prostory se staly zázemím pro řadu kulturních a společenských akcí a také projekt Kultura na vsi, jehož cílem je přivádět na venkov kvalitní a cenově dostupnou kulturu. V obci se tak vlastně stále „něco“ děje a tradiční akce jako turnaje, karnevaly, hody doplňují další, i třeba úplně obyčejné a polozapomenuté, jako jsou přástky. Iniciátorem a hnacím motorem všech těchto inspirativních aktivit na podporu spolkového života v obci je paní Eva Tkadlečková a její manžel, kteří se sem s rodinou přestěhovali teprve na podzim roku 2016. Když se jim v Horních Dubenkách podařilo loni v září uskutečnit v rámci projektu Kultura na vsi komorní koncert Jardy Svobody, známého frontmana kapely Traband, nedalo mi to, abych jim za Místní kulturu nenapsala…

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly, Živé umění
Články a komentáře
13.02.2019

ČR: "Psychologové rádi říkají, že lidská paměť je velmi selektivní, něco si prostě nepamatujeme nebo si to trochu ´upravujeme´. Myslím, že je to dobrá poznámka k tématu, co přinesla Sametová revoluce české kultuře," zmiňuje v úvodníku k našemu novému redakčnímu cyklu Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Články a komentáře
06.02.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Kraj hodlá i letos podpořit Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK PODĚBRADY, jehož další ročník se bude konat ve dnech 29. srpna až 1. září 2019. Rada kraje doporučuje zastupitelům uvolnit pro tento účel stejnou částku jako v loňském roce, tedy čtyři miliony korun.

Středočeský kraj
Granty, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.02.2019