středa
24. dubna 2019
Svátek slaví: Jiří
Sestavování a oprava varhan byly veřejnosti představeny v rámci akce Noc kostelů.
© Foto Tomáš.Ratenické varhany se po desetiletích rozezněly v plné síle

Autor článku: 
Štěpán Svoboda/mis

RATENICE: Varhany v kostele sv. Jakuba Většího v Ratenicích na Kolínsku oslavily v roce 2013 jubileum – 100 let od jejich postavení kutnohorským varhanářem Antonínem Mölzerem. Bohužel, jubilant byl v tak špatném „zdravotním stavu“, že důstojná oslava – varhanní koncert – nepřipadala v úvahu.

Za posledních 60 let se nástroj nedočkal žádné opravy ani větší údržby, a tak varhany poslední léta připomínaly při doprovodu pravidelných mší nebo vánočním koledování spíše rozbitý flašinet než královský nástroj.
Z iniciativy a ve spolupráci farnosti Pečky, dobročinného osvětového spolku „Ratenická včela“, obce Ratenice a Arcibiskupství pražského byl zpracován projekt a prostřednictvím MAS Podlipansko získána v r.2013 dotace z Programu rozvoje venkova.
Díky dotaci přes 700 tis. Kč se přistoupilo nejen k opravě varhan, ale došlo i na úpravu přístupové cesty a prostranství kolem kostela tak, aby byl kostel přístupný bezbariérově a bezprostřední okolí vybízelo k posezení a odpočinku ve stínu nově zasazených stromků a keřů s výhledem na náves obce.
Úkolu důkladně opravit varhany se zhostili varhanáři Ivan Bok z Krnova a Jakub Mlnařík ze Sokolče. Varhanáři nástroj v červnu 2013 rozebrali a odvezli do dílen k renovaci. Všechny díly postupně vyčistili a opravili, dřevěné části napustili prostředkem proti červotoči, opravili všechny kovové a dřevěné píšťaly i vnitřní zařízení, vyměnili zteřelé kůže. Pořízen byl i nový varhanní motor na místo starého, velmi hlučného.

Při rozebírání varhan se zjistilo, že strop na kůru nad nástrojem je ve špatném stavu a hrozí opadáním omítky do opravených varhan. Zcela nevyhovující se ukázala i elektroinstalace. Strop se podařilo opravit v době, kdy byly varhany ještě v dílně a kůr byl prázdný. Renovaci elektroinstalaci zdarma provedl ratenický elektrikář pan Kopp. Na závěr celý kůr oškrábali dobrovolníci ze spolku Ratenická včela a poté vymalovali.
Varhanáři nástroj v květnu a červnu postupně sestavili a naladili. Sestavování a oprava varhan byly veřejnosti představeny v rámci akce Noc kostelů v květnu 2014. Na konci června se varhany po mnoha letech slavnostně rozezněly v celé své kráse. Kdo by se chtěl potěšit zvukem obnoveného královského nástroje, má příležitost každou neděli od 9.45 hod. a při plánovaných koncertech.

Štěpán Svoboda,
organolog Arcibiskupství pražskéh

Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V úterý 23. dubna 2019 od 21.10 hodin vystoupí  v Rudolfinu kolektivní tělesa Národního divadla a Státní opery na benefičním koncertě na obnovu katedrály Notre-Dame. Koncert pořádá Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a Národním divadlem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Živé umění
Nepřehlédněte
23.04.2019

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Liberecký kraj
Handicap, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.04.2019

VIDOVICE: Letní kino Bohemian Rhapsody, vstupné 150 Kč.

Středočeský kraj
Ostatní
Pozvánky na akce
23.04.2019

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019