<p>Praha: V rámci 14. ročníku festivalu Den poezie se bude konat básnické čtení „Brikciusová Na Prádle – My zemí nejdeme“, z tvorby Anny Brikciusové v podání Jana Židlického a za hudebního doprovodu violoncellistky Anny Brikciusové</p> <p>Akce proběhne v pátek 16. listopadu 2012 od 18.00 h v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle (Říční ul. 6, Praha 1).<br />
Vstupné dobrovolné. </p> <p>V rámci večera bude uvedena premiéra skladby „Danse funèbre pour violoncelle seul (2012)“ české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Podstatou festivalu Den poezie je osvěta poezie mezi současnou veřejností. Tento festival se každoročně koná na počest narození Karla Hynka Máchy (*16. listopad 1810). Podtitul letošního ročníku zní: „Pře-stup“. </p> <p>Více informací je k dispozici na webových stránkách<br />
http://www.Brikcius.com<br />
http://www.DenPoezie.cz<br />
http://www.FaceBook.com/Brikciusova<br />
http://www.Husiti.Majestat.cz.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.
ČR: Vydavatelství Radioservis ve spolupráci s Euromedia Group představuje knihu Stanislava Motla: STOPY, FAKTA, TAJEMSTVÍ. Málo známé či zcela zapomenuté osudy – to je jeden z pomyslných hnacích motorů reportérské a dokumentaristické práce Stanislava Motla, autora oblíbeného a českými i mezinárodními cenami ověnčeného rozhlasového a televizního pořadu Stopy, fakta, tajemství.
ČR: Podle aktuálního průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa dvě třetiny Čechů věří, že by kultura měla reagovat na aktuální dění ve společnosti. Zejména mladí Češi a Češky si uvědomují také význam členství v Evropské unii pro rozvoj kultury v ČR i to, že politické změny mohou ovlivnit podmínky v kultuře. Téměř polovina Čechů se napříč generacemi ztotožňuje s tím, že kultura by měla být pro všechny, nehledě na názory, a proto může spojovat rozdělenou společnost.