sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Jindřichohradecká úzkokolejka
© www.ahoj.fun



Projekt Výlety k našim sousedům byl představen v Nové Bystřici

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Autor článku: 
TZ/klapka

Železná opona byla po dlouhá léta nepřekonatelnou překážkou mezi sousedskými státy. Až po roce 1989 byl krok po kroku přeshraniční kontakt znovu umožněn. O třicet let později se na mnoha místech Rakouska a České republiky bilancuje a zároveň se probírají nové zajímavé nápady.

Čtyři rakouské TOP výletní cíle z Waldviertlu již před tímto výročím přemýšlely o svém povědomí v jižních Čechách, o počtu návštěvníků z tohoto regionu a o možnostech vylepšení nabídky pro zdejší oblast. Cílem připravené strategie bylo spojení se s poskytovateli turistických nabídek na české straně a vzájemná propagace. „Hosté by měli být již v zemi, ze které pocházejí, upozorněni na nabídku výletních cílů v sousední zemi, které je možno navštívit a zhlédnout v rámci jednodenních výletů“, říká zástupce jednoho z výletních cílů na rakouské straně Martin Bruckner ze zábavně-naučného centra Sonnenwelt v rakouském Großschönau.  

Pro rakouské výletní cíle Bärenwald (Medvědí les) Arbesbach, Sonnenwelt (Sluneční svět) Großschönau, Klášter Zwettl a Klášter Altenburg bylo důležité najít za hranicemi partnery, kteří se stejně jako oni angažují v oblastech přírody a kultury. Zprostředkování kontaktů a navázání spolupráce napomohly jihočeské destinační společnosti Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada, které působí v česko-rakouském pohraničí a specializují se na koordinaci aktivit v cestovním ruchu.

Partnerskými subjekty na české straně se v listopadu 2017 staly: Město a Hrad Nové Hrady, Zřícenina hradu Pořešín, kovárna Buškův hamr, Augustiniánský klášter Borovany, Zoopark Na Hrádečku, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Jindřichohradecká úzkokolejka a Rozhledna a lesopark U Jakuba.

Zapojené výletní cíle lákají návštěvníky do horního Waldviertlu a jihočeských turistických oblastí Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada prostřednictvím dvoujazyčných reklamních prospektů. Zároveň vznikla i společná webová prezentace na webové stránce www.ahoj.fun. Společně prezentováno je celkem třináct výletních cílů, které se mohou pochlubit více než 500 tisíci návštěvníky ročně.

Společná nabídka je velmi pestrá a sahá od historických hradů, klášterů a muzeí, přes zážitky v přírodě a setkání se zvířaty, úzkokolejku a parní lokomotivy, až k moderním interaktivním výstavám. Projekt byl podpořen z Evropských fondů pro regionální vývoj. Všechny zapojené výletní cíle splňují vysoké kvalitativní podmínky, o čemž se jejich zástupci osobně přesvědčili během uspořádaných exkurzí a workshopů, které probíhaly v létě 2018.  „Vzájemnou výměnou zkušeností bychom chtěli docílit rozšíření přeshraniční turistické nabídky a podpořit tak její rozvoj,“ vysvětluje Martin Bruckner.

Hranice se z oddělovací čáry proměnila na spojující linku…

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024