sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Jindřichohradecká úzkokolejka
© www.ahoj.funProjekt Výlety k našim sousedům byl představen v Nové Bystřici

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Autor článku: 
TZ/klapka

Železná opona byla po dlouhá léta nepřekonatelnou překážkou mezi sousedskými státy. Až po roce 1989 byl krok po kroku přeshraniční kontakt znovu umožněn. O třicet let později se na mnoha místech Rakouska a České republiky bilancuje a zároveň se probírají nové zajímavé nápady.

Čtyři rakouské TOP výletní cíle z Waldviertlu již před tímto výročím přemýšlely o svém povědomí v jižních Čechách, o počtu návštěvníků z tohoto regionu a o možnostech vylepšení nabídky pro zdejší oblast. Cílem připravené strategie bylo spojení se s poskytovateli turistických nabídek na české straně a vzájemná propagace. „Hosté by měli být již v zemi, ze které pocházejí, upozorněni na nabídku výletních cílů v sousední zemi, které je možno navštívit a zhlédnout v rámci jednodenních výletů“, říká zástupce jednoho z výletních cílů na rakouské straně Martin Bruckner ze zábavně-naučného centra Sonnenwelt v rakouském Großschönau.  

Pro rakouské výletní cíle Bärenwald (Medvědí les) Arbesbach, Sonnenwelt (Sluneční svět) Großschönau, Klášter Zwettl a Klášter Altenburg bylo důležité najít za hranicemi partnery, kteří se stejně jako oni angažují v oblastech přírody a kultury. Zprostředkování kontaktů a navázání spolupráce napomohly jihočeské destinační společnosti Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada, které působí v česko-rakouském pohraničí a specializují se na koordinaci aktivit v cestovním ruchu.

Partnerskými subjekty na české straně se v listopadu 2017 staly: Město a Hrad Nové Hrady, Zřícenina hradu Pořešín, kovárna Buškův hamr, Augustiniánský klášter Borovany, Zoopark Na Hrádečku, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Jindřichohradecká úzkokolejka a Rozhledna a lesopark U Jakuba.

Zapojené výletní cíle lákají návštěvníky do horního Waldviertlu a jihočeských turistických oblastí Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada prostřednictvím dvoujazyčných reklamních prospektů. Zároveň vznikla i společná webová prezentace na webové stránce www.ahoj.fun. Společně prezentováno je celkem třináct výletních cílů, které se mohou pochlubit více než 500 tisíci návštěvníky ročně.

Společná nabídka je velmi pestrá a sahá od historických hradů, klášterů a muzeí, přes zážitky v přírodě a setkání se zvířaty, úzkokolejku a parní lokomotivy, až k moderním interaktivním výstavám. Projekt byl podpořen z Evropských fondů pro regionální vývoj. Všechny zapojené výletní cíle splňují vysoké kvalitativní podmínky, o čemž se jejich zástupci osobně přesvědčili během uspořádaných exkurzí a workshopů, které probíhaly v létě 2018.  „Vzájemnou výměnou zkušeností bychom chtěli docílit rozšíření přeshraniční turistické nabídky a podpořit tak její rozvoj,“ vysvětluje Martin Bruckner.

Hranice se z oddělovací čáry proměnila na spojující linku…

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019