středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Jindřichohradecká úzkokolejka
© www.ahoj.funProjekt Výlety k našim sousedům byl představen v Nové Bystřici

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Autor článku: 
TZ/klapka

Železná opona byla po dlouhá léta nepřekonatelnou překážkou mezi sousedskými státy. Až po roce 1989 byl krok po kroku přeshraniční kontakt znovu umožněn. O třicet let později se na mnoha místech Rakouska a České republiky bilancuje a zároveň se probírají nové zajímavé nápady.

Čtyři rakouské TOP výletní cíle z Waldviertlu již před tímto výročím přemýšlely o svém povědomí v jižních Čechách, o počtu návštěvníků z tohoto regionu a o možnostech vylepšení nabídky pro zdejší oblast. Cílem připravené strategie bylo spojení se s poskytovateli turistických nabídek na české straně a vzájemná propagace. „Hosté by měli být již v zemi, ze které pocházejí, upozorněni na nabídku výletních cílů v sousední zemi, které je možno navštívit a zhlédnout v rámci jednodenních výletů“, říká zástupce jednoho z výletních cílů na rakouské straně Martin Bruckner ze zábavně-naučného centra Sonnenwelt v rakouském Großschönau.  

Pro rakouské výletní cíle Bärenwald (Medvědí les) Arbesbach, Sonnenwelt (Sluneční svět) Großschönau, Klášter Zwettl a Klášter Altenburg bylo důležité najít za hranicemi partnery, kteří se stejně jako oni angažují v oblastech přírody a kultury. Zprostředkování kontaktů a navázání spolupráce napomohly jihočeské destinační společnosti Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada, které působí v česko-rakouském pohraničí a specializují se na koordinaci aktivit v cestovním ruchu.

Partnerskými subjekty na české straně se v listopadu 2017 staly: Město a Hrad Nové Hrady, Zřícenina hradu Pořešín, kovárna Buškův hamr, Augustiniánský klášter Borovany, Zoopark Na Hrádečku, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Jindřichohradecká úzkokolejka a Rozhledna a lesopark U Jakuba.

Zapojené výletní cíle lákají návštěvníky do horního Waldviertlu a jihočeských turistických oblastí Novohradsko-Doudlebsko a Česká Kanada prostřednictvím dvoujazyčných reklamních prospektů. Zároveň vznikla i společná webová prezentace na webové stránce www.ahoj.fun. Společně prezentováno je celkem třináct výletních cílů, které se mohou pochlubit více než 500 tisíci návštěvníky ročně.

Společná nabídka je velmi pestrá a sahá od historických hradů, klášterů a muzeí, přes zážitky v přírodě a setkání se zvířaty, úzkokolejku a parní lokomotivy, až k moderním interaktivním výstavám. Projekt byl podpořen z Evropských fondů pro regionální vývoj. Všechny zapojené výletní cíle splňují vysoké kvalitativní podmínky, o čemž se jejich zástupci osobně přesvědčili během uspořádaných exkurzí a workshopů, které probíhaly v létě 2018.  „Vzájemnou výměnou zkušeností bychom chtěli docílit rozšíření přeshraniční turistické nabídky a podpořit tak její rozvoj,“ vysvětluje Martin Bruckner.

Hranice se z oddělovací čáry proměnila na spojující linku…

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019