neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
© Praha 10



Příběhy našich sousedů: Žáky z Prahy 10 přivádí k moderním dějinám pamětníci i práce s technikou

PRAHA: Historie, kterou znají děti jen z učebnic, skutečně zasahovala do životů mnoha lidí. Žáci základních škol proto letos znovu propojovali historii s příběhy skutečných lidí, a dali tak vzniknout dalšímu ročníku projektů „Příběhy našich sousedů“. Do letošního ročníku projektu se zapojilo devět žákovských týmů z osmi škol na Praze 10. Každý tým pod vedením pedagoga potom zpracovával příběhy osobností majících vztah k Praze 10.

Autor článku: 
Vítek Novák

„Žáci zpracovali 9 pamětnických příběhů z jejich bezprostředního okolí a setkali se s pamětníky, jimž samotným a jejich rodinám do života zasáhla druhá světová válka či komunistická totalita. Již samotná možnost vést s pamětníky rozhovor, bývá pro žáky silným zážitkem,“ první zástupce starosty Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09).

Školáci se s mikrofonem či kamerou v ruce vždy vydali natočit svědectví pamětníků naší městské části, kteří vzpomínají na svůj život ve 20. století. Se zpracováním příběhů dětem pomáhali jejich učitelé i profesionální dokumentaristé.
„Účelem setkání žáků s pamětníky není pouze mluvit o minulosti, ale i o současnosti, kterou všichni zároveň prožívají,“ vysvětluje Magdalena Benešová, koordinátorka projektu z neziskové organizace Post Bellum.
Například tým ze Základní školy U Roháčových kasáren z Prahy 10 natáčel příběh Jarmily Pláteníkové, která zavzpomínala na dobu, kdy se během studií na obchodní akademii v Českých Budějovicích zapojila do protinacistické odbojové činnosti. Pracovala jako spojka pro svého strýce, který obstarával peníze pro rodiny perzekuované nacisty. O životě během druhé světové války dále vyprávěla například i Eliška Dusilová, dobu komunistické totality přiblížily dětem například osudy Zdeňka Kukala, Pavla Brázdy, či Jana Kozlíka.
U osmáků a deváťáků, kteří si právě vybírají svoji životní dráhu, budí zájem i možnost vyzkoušet si natáčení s profesionální technikou. Na volitelných workshopech vedených zkušenými lektory a dokumentaristy žáci připravují rozhlasovou reportáž v Českém rozhlase a učí se i stříhat své videonahrávky.

Závěrečná prezentace všech 9 zpracovaných příběhů pamětníků se uskutečnila 8. března 2017 od 16 hodin v Divadle Mana. Od 4. března 2017 je u budovy Úřadu MČ Praha 10 k vidění výstava všech žákovských prací zachycujících silné příběhy pamětníků. Tato výstava je putovní. Ve školách, které o to projeví zájem, se tak budou s prací svých spolužáků i ostatních dětí seznámit všichni. První „zastávkou“ putovní výstavy bude ZŠ U Vršovického nádraží, plakáty tu budou od 13. března. V každé škole by výstava měla být k vidění zhruba tři týdny.


Vítek Novák

gsm: 605759814

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024