pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Ilustrační snímek
© 68er Prag der PHG



Převratná doba

PRAHA-ČR: V Rakouském kulturním fóru v Praze se ve čtvrtek 4. října od 18 h koná vernisáž výstavy fotografií Převratná doba pořádaná RKF ve spolupráci se spolkem  Photografische Gesellschaft, která prezentuje fotografické dokumenty jako vizualizované dějiny. 68 fotografií z roku 1968 má dokázat jak důrazné, bouřlivé a činorodé tehdejší volání po změně bylo.

od 04.10.2018 do 21.12.2018
Autor článku: 
Petr Buček

Rok 1968 byl rokem společenských otřesů, sexuální svobody a sociální revoluce. The times, they are a changin´ – toho si svého času všiml nejen Bob Dylan, ze kterého na počátku 21. století udělali protestního zpěváka generace '68. Rok 1968 byl však také rokem mezinárodních studentských protestů, rok vzpoury, povstání. Byl to rok pražského jara, ale i hnutí za občanská práva, rok demonstrací, přehodnocování a změn. Významnou roli při šíření revolučních idejí po celém světě sehrála nepochybně fotografie jako vizuální multiplikátor.

Svědectví o událostech roku 1968 včetně pražského jara podali v neposlední řadě i fotografové. Erich Lessing vnímal dokumentární fotografii jako fenomén „zachycení času". Výstava Převratná doba prezentuje fotografie rakouských kronikářů té doby, k nimž patří např. Liszt Steiner, Christian Skrein, Wenzel Jelinek, Christine de Grancy, Kristian Bissutti, Franz Goess, Lisl Ponger, Heinz Cibulka, Barbara Pflaum a další. Jejich díla utvářejí vizuální dědictví změny kolektivního vědomí.

Spolek Photographische Gesellschaft, nejstarší spolek pro fotografii v německy mluvících zemích, byl založen 22. března 1861 na Akademii věd ve Vídni s cílem podporovat umění a vědu v rámci fotografie a komunikačního systému v nejširším slova smyslu a ve všech jim příbuzných nebo s nimi souvisejících oborech a technologiích.

Výstava potrvá do 21. prosince 2018, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 h. Vstup je volný, o českých a rakouských svátcích zavřeno.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024