úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Jedno z pláten Slovanské epopejePraha hodlá zapůjčit Slovanskou epopej do Japonska

Autor článku: 
luk

PRAHA: Radní hl. m. Prahy na dnešním jednání schválili záměr na zapůjčení obrazového cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Japonska v roce 2017. Soubor 20 obrazů je kulturní památkou v majetku hlavního města Prahy a ve správě Galerie hl. m. Prahy.

O zapůjčení velkého obrazového souboru na výstavu do The National Art Center Tokyo požádala společnost NHK Promotions Inc. z Japonska. Návrh byl projednán Výborem pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a doporučil předloženou žádost k projednání Radě hl. m. Prahy.

„Partnerem pro zapůjčení díla a zároveň organizátorem výstavy je významná japonská společnost, která v The National Art Center Tokyo realizovala v minulosti skvělé výstavy s významnými referencemi. Slovanská epopej by byla zapůjčena v předpokládaném termínu od 7. ledna 2017 do 3. dubna 2017. Celkově je doba výstavy včetně deinstalace, balení a transportu z ČR do Japonska na 3 a půl měsíce. Díla Slovanské epopeje byla v minulosti již několikrát v Japonsku vystavena, avšak vždy však v maximálním počtu tří kusů,“ uvádí radní Václav Novotný (TOP 09) v jehož gesci je tato problematika. „Chystaná zápůjčka by jistě podstatným způsobem posílila universální pozici Alfonse Muchy, jako fenoménu patřícího celé kulturní veřejnosti a značně podpořila úsilí o naplňování reálné výměny kulturních hodnot mezi významnými kulturními společnostmi. Do značné míry bude také významnou propagací hlavního města Prahy v Japonsku a může tak vést ke zvýšení zájmu o naše hlavní město v této zemi,“ dodává radní Novotný.

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 27. listopadu 2012/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nominovat své kandidáty do osmého ročníku soutěže o nejoblíbenější alej roku pořádané spolkem Arnika můžete až do konce října letošního roku. Zájemci mohou stromořadí přihlásit do soutěže na webu www.alejroku.cz zasláním fotografie a krátkého příběhu nebo popisu. O vítězné aleji pak bude hlasovat veřejnost. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. 

 
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Plzeňský kraj
Senioři, Ostatní
Co se děje
21.05.2018

OSTRAVA: Do druhého ročníku dotačního programu „fajnOVY prostor“, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů, přihlásili obyvatelé Ostravy 20 projektových záměrů. Rada města doporučila finanční podporu čtrnácti projektů. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PRAHA: Dnes se v jednacím sále Poslanecké sněmovny PČR (Sněmovní 4, Praha 1) uskuteční od 14 h vyhlášení vítězů 4. ročníku celorepublikového projektu pro dětské týmy Srdce s láskou darované. Celkem se už do něj zapojilo na 22 tisíc dětí s 1100 soutěžními pracemi. Do Sněmovny přijede bezmála 150 dětí z celé republiky se svými pedagogy.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018