úterý
14. srpna 2018
Svátek slaví: Alan
Jedno z pláten Slovanské epopejePraha hodlá zapůjčit Slovanskou epopej do Japonska

Autor článku: 
luk

PRAHA: Radní hl. m. Prahy na dnešním jednání schválili záměr na zapůjčení obrazového cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Japonska v roce 2017. Soubor 20 obrazů je kulturní památkou v majetku hlavního města Prahy a ve správě Galerie hl. m. Prahy.

O zapůjčení velkého obrazového souboru na výstavu do The National Art Center Tokyo požádala společnost NHK Promotions Inc. z Japonska. Návrh byl projednán Výborem pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a doporučil předloženou žádost k projednání Radě hl. m. Prahy.

„Partnerem pro zapůjčení díla a zároveň organizátorem výstavy je významná japonská společnost, která v The National Art Center Tokyo realizovala v minulosti skvělé výstavy s významnými referencemi. Slovanská epopej by byla zapůjčena v předpokládaném termínu od 7. ledna 2017 do 3. dubna 2017. Celkově je doba výstavy včetně deinstalace, balení a transportu z ČR do Japonska na 3 a půl měsíce. Díla Slovanské epopeje byla v minulosti již několikrát v Japonsku vystavena, avšak vždy však v maximálním počtu tří kusů,“ uvádí radní Václav Novotný (TOP 09) v jehož gesci je tato problematika. „Chystaná zápůjčka by jistě podstatným způsobem posílila universální pozici Alfonse Muchy, jako fenoménu patřícího celé kulturní veřejnosti a značně podpořila úsilí o naplňování reálné výměny kulturních hodnot mezi významnými kulturními společnostmi. Do značné míry bude také významnou propagací hlavního města Prahy v Japonsku a může tak vést ke zvýšení zájmu o naše hlavní město v této zemi,“ dodává radní Novotný.

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 27. listopadu 2012/

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: S třemi mimořádně investičně náročnými projekty v oblasti kultury uspěl Zlínský kraj při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu. „Díky dobře připraveným žádostem získá Zlínský kraj evropské dotace v nebývale velkém objemu, kdy náklady na realizaci každého z těchto tří projektů nejdou pod sto milionů korun. Je to historický úspěch, že se nyní můžeme pustit do investic v tak velkém objemu financí," informoval radní Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu a památkovou péči.

Zlínský kraj
Granty
Co se děje
14.08.2018

PRAHA: Paměť národa chystá k 100. výročí založení Československa novou výstavu, která bude od října do prosince v prostoru pod bývalým pomníkem Stalina na Letné. Bude pracovat s novými médii, projekcemi i videomappingem.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
13.08.2018

PRAHA: Klub přátel Národní galerie v Praze nabízí všem milovníkům výtvarného umění členský program s benefity ve třech kategoriích. Členská karta opravňuje držitele k neomezenému volnému vstupu do všech šesti budov Národní galerie i k čerpání dalších členských výhod po dobu jednoho roku.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
13.08.2018

PRAHA: V rámci projektu “Architektura první republiky v Praze”, který poběží až do 28. října 2018, se organizátoři rozhodli oslavit výročí založení Československa představením prvorepublikové pestrosti architektonických stylů a přístupů. Během několika měsíců se otevírá hned několik běžně nepřístupných a zajímavých budov či prostor z období první republiky. 

Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.08.2018