sobota
19. ledna 2019
Svátek slaví: Doubravka
Jedno z pláten Slovanské epopejePraha hodlá zapůjčit Slovanskou epopej do Japonska

Autor článku: 
luk

PRAHA: Radní hl. m. Prahy na dnešním jednání schválili záměr na zapůjčení obrazového cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Japonska v roce 2017. Soubor 20 obrazů je kulturní památkou v majetku hlavního města Prahy a ve správě Galerie hl. m. Prahy.

O zapůjčení velkého obrazového souboru na výstavu do The National Art Center Tokyo požádala společnost NHK Promotions Inc. z Japonska. Návrh byl projednán Výborem pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a doporučil předloženou žádost k projednání Radě hl. m. Prahy.

„Partnerem pro zapůjčení díla a zároveň organizátorem výstavy je významná japonská společnost, která v The National Art Center Tokyo realizovala v minulosti skvělé výstavy s významnými referencemi. Slovanská epopej by byla zapůjčena v předpokládaném termínu od 7. ledna 2017 do 3. dubna 2017. Celkově je doba výstavy včetně deinstalace, balení a transportu z ČR do Japonska na 3 a půl měsíce. Díla Slovanské epopeje byla v minulosti již několikrát v Japonsku vystavena, avšak vždy však v maximálním počtu tří kusů,“ uvádí radní Václav Novotný (TOP 09) v jehož gesci je tato problematika. „Chystaná zápůjčka by jistě podstatným způsobem posílila universální pozici Alfonse Muchy, jako fenoménu patřícího celé kulturní veřejnosti a značně podpořila úsilí o naplňování reálné výměny kulturních hodnot mezi významnými kulturními společnostmi. Do značné míry bude také významnou propagací hlavního města Prahy v Japonsku a může tak vést ke zvýšení zájmu o naše hlavní město v této zemi,“ dodává radní Novotný.

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 27. listopadu 2012/

Mohlo by vás také zajímat...

PÍSEK: Sladovna má za sebou opět rekordní rok. Zaujalo stálé Mraveniště, ale také divadelní hra Děti lví srdce, nebo výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem. Za rok 2018 Sladovna přivítala 58 tisíc návštěvníků, což je o dva tisíce lidí více než v rekordním roce 2017. A to i přesto, že letní sezóna nepatřila mezi ty nejlepší.

Jihočeský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
18.01.2019

OPAVA: Slezská univerzita v Opavě spouští novou komunikační kampaň postavenou na reálných příbězích svých studentů, absolventů, pedagogicko-vědeckých pracovníků i zaměstnanců. Univerzita chce jejím prostřednictvím uchazečům o studium zprostředkovat živější pohled na prostředí školy, která svou velikostí sice stojí ve stínu větších univerzit velkých měst, ovšem právě díky tomu nabízí svým studentům řadu výhod.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
18.01.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: S novým vedením Moravskoslezského kraje získala kultura v regionu mnohem významnější postavení. Výrazně se navýšily prostředky na kulturu, na opravy památek šla v minulém roce rekordní suma. Vznikl projekt Otevřené chrámy, díky novince Hudební výlety se začala kultura intenzivněji vyvážet do celého regionu.

Moravskoslezský kraj
Legislativa a ekonomika
Co se děje
17.01.2019

PRAHA: V roce, kdy si Česká republika připomíná 30. výročí Sametové revoluce, představí Národní galerie hned několik výstavních projektů prezentujících tvorbu zásadních osobností českého umění. Na začátku roku to bude fenomén české dokumentární fotografie ve Veletržním paláci v prostorech 5. patra, které budou do budoucna věnovány fotografii coby významnému médiu umělecké tvorby. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.01.2019