středa
21. února 2018
Svátek slaví: Lenka
Jedno z pláten Slovanské epopejePraha hodlá zapůjčit Slovanskou epopej do Japonska

Autor článku: 
luk

PRAHA: Radní hl. m. Prahy na dnešním jednání schválili záměr na zapůjčení obrazového cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Japonska v roce 2017. Soubor 20 obrazů je kulturní památkou v majetku hlavního města Prahy a ve správě Galerie hl. m. Prahy.

O zapůjčení velkého obrazového souboru na výstavu do The National Art Center Tokyo požádala společnost NHK Promotions Inc. z Japonska. Návrh byl projednán Výborem pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a doporučil předloženou žádost k projednání Radě hl. m. Prahy.

„Partnerem pro zapůjčení díla a zároveň organizátorem výstavy je významná japonská společnost, která v The National Art Center Tokyo realizovala v minulosti skvělé výstavy s významnými referencemi. Slovanská epopej by byla zapůjčena v předpokládaném termínu od 7. ledna 2017 do 3. dubna 2017. Celkově je doba výstavy včetně deinstalace, balení a transportu z ČR do Japonska na 3 a půl měsíce. Díla Slovanské epopeje byla v minulosti již několikrát v Japonsku vystavena, avšak vždy však v maximálním počtu tří kusů,“ uvádí radní Václav Novotný (TOP 09) v jehož gesci je tato problematika. „Chystaná zápůjčka by jistě podstatným způsobem posílila universální pozici Alfonse Muchy, jako fenoménu patřícího celé kulturní veřejnosti a značně podpořila úsilí o naplňování reálné výměny kulturních hodnot mezi významnými kulturními společnostmi. Do značné míry bude také významnou propagací hlavního města Prahy v Japonsku a může tak vést ke zvýšení zájmu o naše hlavní město v této zemi,“ dodává radní Novotný.

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 27. listopadu 2012/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ČR: Před sedmdesáti lety během jednoho týdne se rozhodlo o více jak čtyřicetileté budoucnosti Československa. Česká televize se tomuto výročí věnuje v tematických dokumentech, vlastní dramatice, koncertech i velkofilmech.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
21.02.2018

PRAHA: Vydavatelství Radioservis představuje unikátní výběrové album z archivních nahrávek Českého rozhlasu přední klavírní interpretky Valentiny Kameníkové.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
21.02.2018

ČR: Nadační fond Magdaleny Kožené otevírá roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání MenART pro nadané žáky ZUŠ a jejich učitele. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Roční program je pro žáky i pedagogy zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Granty, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
20.02.2018

ÚSTÍ NAD LABEM, ÚSTECKÝ KRAJ: Výstava TERRA SACRA INCOGNITA (Země svatá neznámá), připravená v rámci studentského projektu na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FF UJEP), bude během roku putovat po Ústeckém kraji. Osm výstavních panelů představí ohrožené kulturní dědictví v Českém středohoří – památky v KONOJEDECH a ZAHOŘANECH.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
20.02.2018