pondělí
22. října 2018
Svátek slaví: Sabina
Jedno z pláten Slovanské epopejePraha hodlá zapůjčit Slovanskou epopej do Japonska

Autor článku: 
luk

PRAHA: Radní hl. m. Prahy na dnešním jednání schválili záměr na zapůjčení obrazového cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Japonska v roce 2017. Soubor 20 obrazů je kulturní památkou v majetku hlavního města Prahy a ve správě Galerie hl. m. Prahy.

O zapůjčení velkého obrazového souboru na výstavu do The National Art Center Tokyo požádala společnost NHK Promotions Inc. z Japonska. Návrh byl projednán Výborem pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a doporučil předloženou žádost k projednání Radě hl. m. Prahy.

„Partnerem pro zapůjčení díla a zároveň organizátorem výstavy je významná japonská společnost, která v The National Art Center Tokyo realizovala v minulosti skvělé výstavy s významnými referencemi. Slovanská epopej by byla zapůjčena v předpokládaném termínu od 7. ledna 2017 do 3. dubna 2017. Celkově je doba výstavy včetně deinstalace, balení a transportu z ČR do Japonska na 3 a půl měsíce. Díla Slovanské epopeje byla v minulosti již několikrát v Japonsku vystavena, avšak vždy však v maximálním počtu tří kusů,“ uvádí radní Václav Novotný (TOP 09) v jehož gesci je tato problematika. „Chystaná zápůjčka by jistě podstatným způsobem posílila universální pozici Alfonse Muchy, jako fenoménu patřícího celé kulturní veřejnosti a značně podpořila úsilí o naplňování reálné výměny kulturních hodnot mezi významnými kulturními společnostmi. Do značné míry bude také významnou propagací hlavního města Prahy v Japonsku a může tak vést ke zvýšení zájmu o naše hlavní město v této zemi,“ dodává radní Novotný.

/Zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 27. listopadu 2012/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.10.2018

OSTRAVA: Nejlepší knihovníci v Moravskoslezském kraji zdolali pomyslnou K2. Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. 10. října 2018 u příležitosti Týdne knihoven předal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo tři ceny a dvě čestná uznání výjimečným knihovníkům. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  ...Vznikne například Archa Krkonoš. Na zasedání Monitorovacího výboru programu Interreg V-A ČR - Polsko, které se konalo v Olomouci, bylo podpořeno celkem 19 projektů. Do devíti z nich jsou zapojeni partneři z Královéhradeckého kraje nebo Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM, kde je aktivním členem rovněž Královéhradecký kraj. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Granty
Co se děje
22.10.2018

ČR: Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA pořádají každoročně pro umělce do 30 let soutěž Ceny kritiky za mladou malbu, za účelem usnadnění jejich vstupu na profesionální výtvarnou scénu. V roce 2019 se bude konat 12. ročník. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018