čtvrtek
2. ledna 2025
svátek slaví Karina
Poutní místa Filipov
© Jiří Stejskal



Poutní místo Filipov si v lednu 2016 připomíná 150. výročí

Autor článku: 
Klára Mágrová

JIŘÍKOV:  Významné jubileum zažije v lednu 2016 poutní místo Filipov na Děčínsku. Ve středu 13. ledna 2016 ve 4 h se v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově uskuteční slavnostní poutní mše svatá, celebrovaná českým a německým biskupem. V tento den uplyne sto padesát let od zjevení Panny Marie ve Filipově (1866) a uzdravení Magdaleny Kade.

Římskokatolická farnost Jiříkov si v roce 2016 připomene rovněž devadesát let od povýšení poutního kostela na baziliku minor (1926). Výroční slavnostní poutní mše se ve Filipově koná v tuto neobvyklou roční dobu od událostí v roce 1866. Každoročně ji v brzkém lednovém ránu navštěvují stovky věřících z Čech, Německa a Slovenska. Poutní kostel s čestným titulem bazilika minor spravuje Římskokatolická farnost Jiříkov. Bazilika minor se nachází ve Filipově, místní části Jiříkova, v těsné blízkosti státní hranice se Spolkovou republikou Německo.

Nejvýznamnějším dnem jubilejního roku je středa 13. ledna 2016. Ve 4.00 hod. ráno proběhne v poutní bazilice minor ve Filipově pontifikální mše svatá, celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem a biskupem Wolfgangem Ipoltem z Görlitz. Bohoslužby se tradičně účastní čtyři desítky koncelebrujících kněží z Čech, Německa a Polska. Poutníci přichází k bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů již v průběhu noci a z dálky je vítá vyzvánění zvonů. Cestu mnozí absolvují pěšky, ve větším počtu se na pěší pouť vydají např. z Rumburku a ze Šluknova. Před čtvrtou hodinou ranní poutním kostelem zní filipovská poutní píseň „Uzdravení nemocných / Heil der Kranken“. Bazilika minor ve Filipově bude českým a německým poutníkům přístupná od 12. ledna 2016 od 17.00 h., kdy proběhne mše svatá v milostné kapli, a potom nepřetržitě celou noc. Střídají se zde služby zajištěné jiříkovskou farností a poutníci mohou přicházet do poutního kostela až do ranní mše sv. ve 4.00 h.   

"Po pontifikální mši 13. ledna 2016 ve 4.00 h. následuje v 9.00 h. mše svatá v německém jazyce. V 10.30 h. se koná mše svatá v českém jazyce a v 17.00 h. pak česko-německá mše svatá. Od 14. ledna do 20. ledna 2016 se v poutním kostele ve Filipově koná oktáv zjevení se mší sv. od 17.00 h.," uvedl Jozef Kujan, rektor baziliky minor ve Filipově a jiříkovský farář. Vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu poutníků o návštěvu Filipova zajistí Město Jiříkov ve středu 13. ledna 2016 v blízkosti poutního kostela parkovací místa pro autobusy. K dispozici bude občerstvení a možnost ohřát se.

Těm, kdo se chtějí dozvědět více o poutním místě Filipov, jsou určeny prohlídky s průvodcem, které se v bazilice minor uskuteční od čtvrtka 14. ledna do středy 20. ledna 2016 vždy od 13.00 do 16.00 h. V sobotu 16. ledna 2016 od 10.00 h. je na programu komentovaná prohlídka poutního kostela a představení nově vydaných publikací o poutním místě Filipov.

Poutní kostel ve Filipově pochází z let 1870 – 1884. Postaven byl na místě domu čp. 63, v němž se 13. ledna 1866 tkadleně Magdaleně Kade zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Filipov se svou proslulostí a četností uzdravení v první polovině 20. století řadil mezi vyhlášená evrop­ská poutní místa. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – každou neděli od 10.30 h. a každého 13. dne v měsíci. V červenci a srpnu v poutním kostele probíhá mezinárodní festival varhanní hudby.

 

Mohlo by vás také zajímat...

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024