sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Logo
© Archiv pořadatele



Podpora digitalizace velkých sbírkotvorných institucí i menších nezřizovaných neziskovek

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

„Digitalizace je výjimečnou možností, jak uchovat a zprostředkovat kulturní dědictví a přispět tím k rozvoji kulturní identity. To vše prostřednictvím inovativních technologií šetrných k životnímu prostředí. Významná je i možnost podpory projektů digitalizace nezřizovaných neziskových organizací, pro které představuje jedinečnou příležitost zásadnějších investic do reprodukční techniky a softwarového vybavení,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

Pro velké sbírkotvorné a paměťové instituce byla určena výzva Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. Dotace je určena např. na hardware, software či přístrojového vybavení. Digitalizovány mohou být např. movité a nemovité kulturní památky, sbírkové předměty, dokumentační archivy, kinematografické, zvukové a audiovizuální záznamy. Požádat mohla muzea, galerie, Národní památkový ústav a další paměťové instituce, či vlastníci nebo správci národních kulturních památek. Přijato bylo celkem 95 žádostí, hodnotící komise navrhla podpořit celkem 67 žádostí v celkové finanční výši 147 456 318 Kč. Kromě předem stanových hodnotících kritérií, byla posuzována i přínosnost projektů z hlediska povahy digitalizovaného obsahu.

 

Podporu získaly například tyto projekty:

Národní muzeum, Digitalizace a dlouhodobá ochrana unikátních houslových nahrávek ze sbírky Kevorka Marouchiana z fondů Národního muzea – Českého muzea hudby                                                                                                                                                                                                                   

4 760 000Kč

Cílem projektu je inovace postupů digitalizace zvukových dokumentů ve zvukovém studiu Národního muzea. A to konkrétně na příkladu záchrany unikátních houslových nahrávek na historických zvukových nosičích ze sbírky Kevorka Marouchiana uložených ve fonotéce Českého muzea hudby. Největším přínosem projektu tak je výběrová digitalizace a zpřístupnění nejcennějších nahrávek z Marouchianovy sbírky. Půjde o průřezovou digitalizaci a zpřístupnění fonografických válečků, gramofonových desek a magnetofonových pásů v celkovém rozsahu cca 200 hodin digitalizovaného záznamu zvuku. Modernizace zvukového studia NM zlepší jeho stávající schopnosti (u fonografických válečků a gramofonových desek) a umožní zpracování dalších typů zvukových nosičů, které dříve byly v rámci digitalizace zahrnuty pouze okrajově (zejména magnetické pásy).

 

Muzeum regionu Boskovicka, Digitalizace a prezentace Muzea regionu Boskovicka 1 299 783 Kč Cílem projektu je digitalizace sbírkových předmětů muzea a jeho vědecko-výzkumné činnosti v oblasti přírodních, technických a společenských věd, archeologických výzkumů, konzervátorské a restaurátorské činnosti. Digitalizace poskytne data pro evidenci a prezentaci, a v případě sbírkových předmětů, poslouží jejich ochraně.  Nové vybavení umožní jak studiovou dokumentaci sbírkových předmětů, tak kvalitní dokumentaci kulturních statků a situací, které nelze do studia přenést (např. ohrožených kulturních staveb, božích muk, náhrobků) nebo archeologických nálezů na svém původním místě, tzv. in-situ. U těch půjde o digitalizaci nejen samotného nálezu, ale také zajištění 3D digitalizátu nálezových situací. Vše bude zveřejněno na portálech: esbirky.cz, Google Arts & Culture a na portálu Muzea regionu Boskovicka.

 

Kanonie premonstrátů v Želivě, Želivský poklad virtuální                                                                                                                  

1 330 000 Kč

Cílem projektu je vytvoření podrobné 3D dokumentace 86 liturgických předmětů, tzv. „želivského pokladu“. Jde o hodnotný soubor křížů, kalichů, monstrancí apod. Tím bude modernizována stávající platforma dokumentace a zřídka vystavované předměty budou zpřístupněny veřejnosti. Vedle souboru liturgických předmětů bude digitalizována také vybraná část architektury kláštera ( exteriér i interiér konventního kostela Narození Panny Marie, konvent, stará prelatura, bašta se zahradním domkem. Vedle digitálních modelů budou nejhodnotnější části architektury převedeny do modelů v systému BIM. Tím se klášter v Želivě stane jednou z prvních historických památek v ČR, která bude na takové digitální platformě postavena.

 

Digitalizace v oblasti vizuálního umění a architektury je pilotní výzvou a cílila na menší projekty nezřizovaných neziskových organizací. Žádat mohly spolky a menší organizace, které se zabývají dokumentační, informační a sbírkotvornou činností v oblasti vizuálního umění a architektury. Výsledkem může být digitalizovaná sbírka, archiv, databáze nebo webový portál. Navazující dotační výzva pro projekty digitalizace realizované v roce 2025 bude vypsána v září 2024 a bude rozšířena také na další umělecké obory. Přijato bylo celkem 34 žádostí, komise hodnotila 33 žádostí, a navrhla přidělit dotace v celkové výši 20 670 000 Kč mezi 24 žádostí. Hodnotícími kritérii byl jak obsah a kvalita projektu, tak udržitelnost projektu, přínos pro obor, kredibilita žadatele či schopnost zajistit vícezdrojové financování.

 

Podporu získaly například tyto projekty:

Are ǀ are-events.org, Archiv Ester Krumbachové/zpřístupňování díla                                                                                                          

1 310 000 Kč

Otevřený online „Archiv Ester Krumbachové“ zpracovává a zpřístupňuje mezioborovou tvorbu Ester Krumbachové, zásadní osobnosti československé nové vlny, kostýmní návrhářky, scénáristky a režisérky. Umožňuje široké i odborné, české i zahraniční veřejnosti přístup k tvorbě této výjimečné osobnosti a jejím historickým souvislostem ve vztahu k současnému umění a teorii. Právě blízkost témat Krumbachové s tématy současné filozofie a umění činí z tohoto projektu jedinečnou transdisciplinární událost, která překonává jazykovou a kulturní izolovanost normalizačního období, v němž autorka žila a tvořila. Cílem projektu je rozšíření archivu o výtvarné dílo z pozůstalosti Krumbachové (objekty, kresby, malby, skicy, fotografie, šperky a kostýmní návrhy pro divadlo a film).

 

Archiv výtvarného umění, Archiv výtvarného umění: celoroční činnost                                                                                                 

5 915 000 Kč

Spolek Archiv výtvarného umění přes 20 let shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje dokumenty a informace o současném, především českém a slovenském, výtvarném umění. Archivní fond zahrnuje např. katalogy výstav, monografie, kulturní a umělecká periodika či knihy. Součástí sbírky jsou i plakáty, grafiky, fotografie, dopisy, výstřižky, osobní pozůstalosti výtvarníků, řádově jde o statisíce dokumentů. Archiv spolupracuje s oddělením Národních autorit NKČR, je členem Europen Art Net – platformy uměleckých archivů z celé Evropy, od roku 2023 se zapojil do mezinárodního projektu Creative Europe Art Archives Study spolu s uměleckým archivem z Vídně Basis Wien a uměleckým archivem Moderna galerija v Ljubljani. Databáze archivu abART se stala strategickým partnerem wikimédií a je součástí EAN databáze (http://www.european-art.net).

                                                                                                                              

Aarchitektura, Zlínský architektonický manuál – Fáze B, Architektura a urbanismus Zlína v letech 1894-2018                                                                                                                                                                             

810 000 Kč

Spolek aArchitektura realizuje projekt již pátým rokem. Popularizuje architektonické dědictví města a jeho historie mezi lety 1894-2018. Zlín je příkladem tzv. company town, firemního města se specifickou historií a architekturou. Od vzniku projektu se proto na jeho realizaci podílí mezioborový odborný tým z řad historiků umění, geografů, sociologů a dalších. Díky této spolupráci vzniklo 17 tematických tras, které jsou doplňovány o medailony, odborné studie a rozhovory s pamětníky. Cílem projektu pro rok 2024 je rozšířit sekci rozhovorů s profesionály ovlivňujícími město (architekti, designéři) a obyvateli důležitých čtvrtí nebo sídlišť. V plánu je také částečná digitalizace pozůstalosti architekta Zdeňka Plesníka (1914-2003).

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024