pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Z pietního aktu v Letech u Písku
© Archiv MK



Pietní akt v Letech u Písku

LETY U PÍSKU: Politici společně s veřejností uctili v neděli 8. května 2022 v Letech u Písku památku romských  a židovských obětí nacismu. Za Vládu České republiky se piety zúčastnil ministr kultury Martin Baxa. Společně s pozůstalými, osobnostmi českého politického, kulturního a náboženského života a členy diplomatického sboru si připomněl tragédii nevinných romských obětí nacistů v době II. světové války.

Autor článku: 
Ivana Awwadová

Po zahájení pietního aktu a kladení věnců následovala bohoslužba, kterou sloužil Tomáš Butta, VIII. patriarcha Církve československé husitské za asistence zástupce Českobratrské církve evangelické. V následující proslovech řečníci varovali před jakoukoli formou extremismu, který vede k rasistickému vnímání jednotlivých skupin obyvatelstva a podněcuje nenávist.

Ministr kultury Martin Baxa na úvod svého vystoupení poděkoval jménem Vlády České republiky všem přítomným za účast a zdůraznil nutnost budovat historickou tradici a připomínat si události, které zapříčinily největší tragédii v moderních dějinách Evropy. Připomněl, že tragédie romského holocaustu je jednou z dosud ne zcela zpracovaných kapitol naší nedávné historie a zaslouží si naši maximální pozornost a ocenil, že se v Letech po dlouhé době váhání a dohadů konečně vybuduje důstojný památník.

„Když jsem kdysi navštívil toto místo, cítil jsem smutek, hněv a stud. Smutek nad oběťmi genocidy. Hněv na pachatele z řad fašizujících československých kruhů druhé republiky, na nacisty i na jejich české pomahače.  A stud nad neschopností a neochotou politické reprezentace včetně vysokých ústavních činitelů skoncovat s místem hanby a vybudovat romským obětem důstojný památník. Dovolte, abych se dnes jménem Vlády České republiky upřímně omluvil za všechny politiky všemožných stran, kteří v uplynulých letech temný příběh Letů u Písku ignorovali, zlehčovali, nebo dokonce znevažovali,“ řekl ministr Baxa.

Lety u Písku jsou smutným mementem romského holocaustu, při kterém bylo v koncentračních táborech v Evropě zavražděno statisíce Romů. Z celkového počtu více než 1300 osob, jež prošly letským táborem, nejméně 326 v táboře zemřelo, více než 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau a osud zbylých je nejasný. Genocida českých a moravských Romů a Sintů patří k jedněm z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války.

Pietní akt k uctění památky obětí romského holocaustu se v Letech koná každoročně v návaznosti na slavnostní umístění kamenného památníku v Letech u Písku tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1995. Na závěr dnešního pietního shromáždění předal předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička cenu Za lidskost, kterou získala česká pobočka Lékařů bez hranic. Cenu od předsedy převzala ředitelka české pobočky Sylvie Horáková.

Pietu pořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR ve spolupráci s Muzeem romské kultury a jeho specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze. Akce se konala pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024