pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Představení projektu Piazzeta
© zdroj: facebookový profil Spolku Sýkora 2020



Piazzetu před Vrchlického divadlem v Lounech ozdobí kompozice Zdeňka Sýkory

LOUNY: Spolek Sýkora 2020 zve na Představení projektu piazzeta. Komponovaný večer za účasti autorů návrhu, zastupitelů města i kmotra finanční sbírky Jiřího Bartošky seznámí veřejnost s konečným návrhem úpravy piazzety před Vrchlického divadlem v Lounech. Na plochu náměstíčka bude položena černobílá kompozice světově uznávaného malíře, lounského rodáka, Zdeňka Sýkory z roku 1962.

15.11.2017
18:00
Autor článku: 
ika

Spolek Sýkora 2020 vyhlásil veřejnou finanční sbírku na realizaci úpravy piazzetty Vrchlického divadla v Lounech, která bude mít podobu černobílé geometrické kompozice světoznámého umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory. Celý výtěžek spolek předá Městu Louny, které realizaci projektu připravuje.

 „Zadáním vypracování projektové dokumentace architektovi Josefu Pleskotovi a jeho týmu a uzavřením licenční smlouvy na použití díla s Lenkou Sýkorovou realizace projektu vykročila správným směrem. Nechceme, aby Město Louny neslo celou finanční zátěž samo, a proto jsme připraveni pomoci se zajištěním dostatečného obnosu,“ uvedla předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková.

Patronem sbírky je herec Jiří Bartoška, který je nejen obdivovatelem díla Zdeňka Sýkory, ale pojilo je také přátelství. „V roce 1962 Zdeněk Sýkora namaloval na železnou oponu nádherný obraz. Po rekonstrukci divadla bohužel skončila někde ve sběrných surovinách. Zaujala mě myšlenka, že by se ten obraz vrátil na piazzettu divadla jako „vstupní brána“. Samozřejmě je těžké peníze sehnat, ale od toho jsou tu občané Loun a lidé z celé republiky, kteří znají a uctívají dílo Zdeňka Sýkory, abychom částku dali dohromady,“ říká Jiří Bartoška, který se stal také členem Spolku Sýkora 2020. 

Spolek pro účely veřejné finanční sbírky zřídil speciální účet, kam lze příspěvky zasílat: 2800851507/2010.

Podle předběžného rozpočtu architektonického studia AP ATELIER Josefa Pleskota, které bylo v roce 2014 vypracováním studie Městem Louny pověřeno, byly náklady na realizaci projektu vyčísleny na 5,7 milionů korun (včetně DPH). „V tuto chvíli nemáme představu, kolik peněz se sejde, ale věříme, že částka bude dostatečně velká pro úspěšnou realizaci. Naším cílem je vybrat co nejvyšší částku. Budeme rádi za jakýkoliv finanční příspěvek,“ doplnila Jolana Planičková.

Smyslem sbírky je shromáždění prostředků, které budou použity výhradně pro úpravu piazzetty Vrchlického divadla podle projektové dokumentace architekta Josefa Pleskota. Ve chvíli, kdy bude vybrán dostatečný obnos peněz, bude sbírka ukončena, a celý výtěžek předá Spolek Sýkora 2020 Městu Louny, který je investorem a realizátorem projektu. Piazzetta by se měla realizovat nejpozději do roku 2020 ke 100. výročí narození Zdeňka Sýkory.

Piazzetta Vrchlického divadla
Uznávaný architekt Josef Pleskot spolu s Lenkou Sýkorovou navrhli přenést na piazzettu geometrickou kompozici z protipožární opony, kterou Sýkora pro lounské divadlo navrhl v roce 1962. Tato unikátní opona se však během rekonstrukce divadla v letech 2001–2003 ztratila a je pravděpodobné, že skončila ve sběrných surovinách.

Zakázka pro Louny se zcela liší od dosavadních prací Josefa Pleskota a pro nositele řady architektonických ocenění je výzvou. „Jde o aplikaci uměleckého díla významného umělce. Tudíž jde o službu nejen pro uživatele veřejného prostoru, ale i o službu umělci a jeho dílu. Jedná se o nanejvýš zodpovědnou práci s mnoha přesahy, které běžné zakázky nemívají,“ popsal Josef Pleskot.

„Podstatou našeho návrhu je vrátit Sýkorovu kompozici do veřejného prostoru, v němž už jednou fungovala. A protože na železnou oponu ji již vrátit nelze, jeví se piazzetta jako vhodná příležitost,“ říká manželka Lenka Sýkorová, která je spoluautorkou návrhu.

Základ piazzetty bude tvořit betonová deska, finální vrstva však bude epoxidová stěrka, která umožní přesné narýsování geometrické kompozice a probarvení černou a bílou, jak vyžaduje umělecký návrh díla. Nebude to tedy vyskládaná mozaika, ale „namalovaný“ obraz. Vlastnosti materiálu musí plně vyhovět normám pro užití na chodník, například by neměl klouzat nebo se stírat chůzí.

Spolek Sýkora 2020:
O realizaci některého Sýkorova díla ve veřejném prostoru města Loun se uvažuje přes deset let, z předchozích plánů ale vždy sešlo. V roce 2013 si Město Louny pod vedením starosty Radovana Šabaty objednalo u architektonického studia AP ATELIER Josefa Pleskota studii na základě návrhu úpravy piazzetty Vrchlického divadla. Záměrem byla vzpomínka a připomenutí lounského významného rodáka malíře Zdeňka Sýkory.

Bohužel pokračování na další části realizace tohoto projektu bylo odloženo pro nedostatek financí. Stav nebyl lhostejný příznivcům Zdeňka Sýkory, kteří v červnu 2015 založili Spolek Sýkora 2020. Vedle veřejné propagace projektu si vytyčil cíl oslovit partnery a sponzory, kteří by se na realizaci mohli finančně podílet. Město Louny se k přípravě realizace projektu, i díky aktivitám spolku, vrátilo v polovině roku 2016.

Projekt: Úprava piazzetty Vrchlického divadla s použitím díla Zdeňka Sýkory
Spoluautoři návrhu a projektu: Josef Pleskot a Lenka Sýkorová
Projektant: AP ATELIER Josefa Pleskota (spolupráce s Andrejem Škripeněm, Veronikou Škardovou a Zdeňkem Rudolfem)
Předběžné náklady: 5,7 milionů korun (včetně DPH)

Předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková
www.sykora2020.cz
e-mail: spolek@sykora2020.cz
Tel: 602 685 025

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024