<p>KLADNO: Pět neprofesionálních, dobrovolných knihovnic, které odborná porota vybrala za jejich přínos při zvelebování obecní knihovny, nadšení, obětavost a podporu společenského života v obci, převzalo ve čtvrtek 8. října v sídle Středočeské vědecké knihovny v Kladně titul Středočeský Kramerius 2015.</p> <p>Ocenění převzaly z rukou radního pro oblast kultury a památkové péče Zdeňka Štefka. </p> <p>„Je to ocenění jejich obětavé práce, která má skutečně význam. Pomáhá obyvatelům i těch nejmenších obcí nalézt cestu k literatuře a z obecních knihoven vytváří v podstatě něco jako komunitní centrum obce. Vážím si toho, kolik času a úsilí pro své spoluobčany dobrovolně obětují,“ konstatoval radní Štefek.</p> <p>Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně Jiřího Miky má každoroční udílení ocenění především symbolický význam. //„Smyslem soutěže je vlastně poděkování lidem, kteří dobře dělají svou práci, která je jejich koníčkem, a jejich práce je mnohdy nedoceněná. A je to zároveň i motivace pro ostatní dobrovolné knihovníky a knihovnice, aby se i oni pokusili udělat z malé knihovny kulturní centrum obce. Zároveň tím chceme motivovat i vedení obcí, aby své knihovny podpořila,“ podotkl.<br />
Aspiranty titulu Středočeský Kramerius do soutěže nominuje vždy městská knihovna pověřeného regionu – tedy v Benešově, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a Příbrami – a Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Proto je tedy v každém roce oceněno pět knihovníků či knihovnic. Nominace schvaluje Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje a následně také Rada Středočeského kraje.</p> <p>Letošními vítězi jsou: Lucie Vrtalová, Obecní knihovna Chocerady (pověřený region Benešov), Pavla Staňková, Obecní knihovna Mutějovice (Kladno), Dagmar Strbíková, Místní lidová knihovna Miskovice (Kutná Hora), Hana Jandovská, Knihovna Zdiby (Mladá Boleslav) a Ivana Dvořáková, Obecní knihovna v Dublovicích (Příbram).</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí a vedoucí oddělení styku s médii a veřejností<br />
Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz</p>
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.