pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Patricia Janečková, Martino Hammerle-Bortolotti, Moravské klavírní trio
© Foto: David ŠrubařOsmá koncertní sezona ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájena

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Autor článku: 
TZ/ika

Zazněly árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Giacoma Pucciniho a operet Franze Lehára, Emmericha Kálmána a Johanna Strausse. Moravské klavírní trio navíc v mezihrách uvedlo instrumentální skladby Johannese Brahmse, Zdeňka Fibicha, Josefa Suka a Zdeňka Krále.

Jedním slovem „dokonalý“ kulturní zážitek připravili organizátoři publiku v zaplněném velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Lákadlem byla dvě velká jména. Sopranistka Patricia Janečková na sebe poprvé upoutala pozornost už v jedenácti letech v televizní soutěži Talentmania. Od té doby si její mimořádný pěvecký talent v kombinaci s přirozenou krásou získal fanoušky po celém světě a ti mnohdy neváhají za Patricií cestovat. Frenštátský koncert v tomto nebyl výjimkou. V publiku se objevil pan David, který na tento koncert přiletěl až z Londýna. Přijeli také návštěvníci z Prahy nebo Slovenska. Patricii svým osobitým způsobem doplnil vynikající rakouský barytonista s italskými kořeny Martino Hammerle-Bortolotti. Šarmantní švihák svým zvučným hlasem i sebejistým vystupováním okamžitě ovládl sál a ihned si frenštátské publikum získal. Martino se s Patricií při vzájemných duetech dokonale doplňovali. Elegance a mužnost se tak snoubila s křehkou krásou, jak ve vokální, tak vizuální podobě.

Moravské klavírní trio pod vedením Jiřího Jahody patří ke stálicím frenštátské scény. Vedoucí Jiří Jahoda opět svými vtipnými komentáři příjemně odlehčil celý program a také dokázal, že i nemilá skutečnost, jako je hra na vypůjčené housle, neboť jeho koncertní nástroj, den před tímto koncertem utrpěl nehodu, ho nemůže rozhodit. „Pěvci jsou úžasní, opravdu krásné, ale já doslova valil oči na to, jak Moravské klavírní trio zahrálo ten Bráhmsův Uherský tanec. Já jsem starý muzikant, houslista, takže to jak to pan Jahoda „vystřihl“ na vypůjčených houslích, mi přišlo opravdu neskutečné,“ nešetřil slovy uznání pan Zdeněk, stálý návštěvník koncertů. „Já osobně němčinu, jako jazyk vůbec nemusím, ale když jsem ji dnes slyšela zpívat slečnu Janečkovou a pana Hammerleho, tak mi přišla opravdu moc krásná,“ svěřila se pořadatelům se smíchem po koncertě paní Anna z Petřvaldu. Bylo jasné, že po takovýchto výkonech musel zákonitě přijít dlouhý potlesk ve stoje a opravdu dlouhá děkovačka i s přídavkem. Odměnou pro účinkující byl nejen potlesk, ale také originální květinové vazby ze Síně květin Galery Jany Fischerové.

V roli účinkujících si první koncert sezony 2020 užila také žákyně ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm houslistka Věra Špačková. Ta v úvodu koncertu v rámci programu „Pomáháme talentům“ zahrála za klavírního doprovodu Martiny Hanákové skladbu Salut d´Amour Edwarda Elgara.  Pro všechny abonenty byla při vstupu do sálu opět připravena sklenka dobrého italského vína z vinotéky Storica Enotria a hned po přestávce před druhou půlí koncertu pořadatelé už tradičně vylosovali jednoho z abonentů, který získal zážitkovou cenu, večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích.    

Druhý abonentní koncert ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm proběhne 10. března 2020 od 19 hodin a nabídne unikátní spojení pěveckého sboru Echo z Frýdlantu nad Ostravicí a dvou klavíristů z Japonska v programu „Jablúčko a Sakura“.

Zdroj: Mgr. Marian Žárský, www.kulturafrenstat.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020