pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Orchestr Ježkovy stopy
© archiv souboru



Orchestr Ježkovy stopy přiveze do Sedlčan swingovou hudbu 30. a 40. let

SEDLČANY: I na letošní rok připravil sedlčanský Kulturní dům Josefa Suka oblíbený Retro večer. Uskuteční se v sobotu 8. dubna a prvním chodem bude od 18 hodin koncert Orchestru Ježkovy stopy. Druhým film Svět patří nám a třetím pak vystoupení písničkáře Mirka Palečka, který zahraje skladby ze svého alba Ježkárny.

08.04.2017
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

„Pokud mě paměť neklame, tak jsme v Sedlčanech ani v blízkém okolí ještě neměli možnost zahrát. Některé naše zpěvačky ale vztah k tomuto regionu mají. Jedna hodně hluboký, neboť mají nedaleko Sedlčan chatu, kam od malička velmi ráda jezdí. A jiná měla v Příbrami rivalky ve stepaerobicu - OXYGEN Příbram,“ uvedl kontrabasista a kapelník Ježkových stop Lukáš Jadrníček.

Orchestr, který byl založen v roce 2013, je složen z dvanácti členů. Jsou jimi studenti a absolventi Konzervatoře Jaroslava Ježka, Pražské konzervatoře a HAMU. Nenahraditelnou součástí je také pěvecké trio Sestry Ježkovy - Karolina Stasiaková, Tereza Nálevková a Radka Říhová. Tento mladý energický swingový orchestr se zabývá předválečnou a válečnou českou swingovou hudbou. Svojí originální interpretací přináší posluchačům co nejvěrohodnější zážitek z poslechu hudby období 30. a 40. let 20. století.

„U českých písní z této doby se mi velmi líbí melodičnost a libozvučnost. Mám je samozřejmě spojené i s představou (skutečnost byla mnohdy odlišná) krásného, elegantního,  možná i pohodového života za první republiky, i když tato imaginace vychází hlavně z dobových filmů a právě z podmanivosti této hudby. Právě k ní se mnozí uchylovali v dobách protektorátu a snažili se jejím prostřednictvím alespoň na okamžik uniknout ze skutečně (pro nás dnes těžce představitelných) nelehkých životních podmínek,“ vysvětlil Lukáš Jadrníček.

    Orchestr se zaměřuje především na český repertoár 30. a 40. let, proto má mezi skladbami, které hraje na koncertech, pouze dvě zahraniční písně - jednu americkou (The Mooche) a druhou německou (Der Herr Trompeter von Cafe). „Snažíme se získávat originální (dobová) aranžmá, proto je ani nemusíme nijak zvlášť upravovat. Když už nastane situace, kdy aranž nejde sehnat, spolupracujeme s výborným Petrem Pospíšilem, který nám je píše přímo na míru, přičemž stále vychází z dobových nahrávek,“ řekl kapelník.

     Orchestr má na repertoáru kolem 35 skladeb. „Zrovna se ale nacházíme v období, kdy studujeme několik dalších nových kusů a další nová aranžmá máme ve "výrobě" u již zmíněného Petra Pospíšila. Z vlastní tvorby uvádíme pouze Znělku našeho orchestru, kterou složil náš bývalý saxofonista,“ uzavřel Lukáš Jadrníček.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024