ČR: Novela zákona o dani z příjmu od 1. ledna 2018 umožňuje, že zaměstnanci firem mohou obdržet daňově zvýhodněný příspěvek na knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů a poskytovatelé firemních benefitů proto očekávají v příštích letech další růst oživení poptávky po knihách, jichž se u nás ročně prodá za 7,8 miliardy korun.
Od roku 2015 roste obrat knižního trhu zhruba o 4 % ročně, loni v České republice dosáhl 7,8 miliard korun. Příští rok by se knižní branži mohlo dařit ještě lépe. Poptávka po knihách totiž může posílit díky letos schválené novele zákona o dani z příjmů, která firmám umožňuje poskytovat zaměstnancům příspěvek na knihy s daňovým zvýhodněním. Příspěvek na nákup knih bude tak osvobozen od daní a pojistného pro zaměstnance. Přestože novela zákona je účinná už od 1. července 2017, vybraná ustanovení lze použít až od 1. ledna 2018.
Daňovou úpravu prosadil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). „Knihy patří od příštího roku mezi daňově zvýhodněné benefity, což může přispět ke zvýšení zájmu o knihy a četbu,“ uvádí předseda SČKN Martin Vopěnka s tím, že ceny knih se mírně snížily. Průměrná realizovaná cena knihy včetně DPH podle něj vychází na 261 Kč.
Změnu vítají i poskytovatelé zaměstnaneckých benefitů, například společnost Benefit Plus, která na českém trhu poskytuje tzv. e-benefity. Jde o benefity, které si pracovník objedná prostřednictvím internetové aplikace podle vlastního výběru a v rámci zaměstnavatelem přiděleného rozpočtu. Od příštího roku se tak zaměstnanci firem mohou těšit vedle volnočasových benefitů, e-stravenek, příspěvků na penzijní spoření a životní pojištění či firemní sportovní spolky také na knižní e-benefity. Během roku také očekáváme rozšiřování sítě knihkupectví a e-shopů, které budou knižní e-benefity přijímat.
„Máme zkušenost ze Slovenska, kde je příspěvek na knihy třetí nejvyužívanější benefit po příspěvku na dovolenou a lékárenské zboží. V Česku očekáváme podobný vývoj,“ říká majitel Benefit Plus Václav Kurel.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.