ŠUMNÁ: Historie této obce na Znojemsku není dlouhá – letos slaví 210 let od svého vzniku. Po druhé světové válce plánovali obyvatelé stavbu kostela, ale doba, která nastala, této myšlence nepřála. Po mnoha letech má Šumná konečně svojí dominantu: 14. září 2008 byl zde biskupem Vojtěchem Cikrlem slavnostně vysvěcen nový kostel Svatého Ducha.
Záměr vystavět na Šumné kostel, se obejvil opět v roce 1997, kdy se pravidelně začaly konat mše v zasedací místnosti Obecního úřadu. Tehdejší zastupitelé obce si tenkrát nechali požehnat základní kámen na nový kostel od papeže Jana Pavla II., když navštívil Prahu.
Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Marek Štěpán, který má za sebou již několik zdařilých kostelů postavených na severní Moravě. I kostel na Šumné je architektonicky vyvážený a vhodně zapadající do okolní zástavby. Prostor počítá s padesáti sedícími a padesáti stojícími návštěvníky a jeho součástí je i suterénní klubovna, která umožní různá setkání. Stavba dodržuje tvarosloví klasického sakrálního prostoru, ale svým zpracováním přináší do Šumné moderní architektonický styl. Stavbu provedla znojemská stavební firma ATLANTA, ale některé práce provedli místní občané svépomocí.
Investorem stavby je Římskokatolická farnost Vranov nad Dyjí. Na financování stavby kostela se podílely Jihomoravský kraj, a to ve výši 1 600 000 Kč, a ministerstvo kultury částkou 1 500 000 Kč.
Zbylou nemalou část peněz se postupně podařilo sehnat díky menším i větším darům věřících a různých dobrodinců.
Mária Uhrinová
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.