ŠUMNÁ: Historie této obce na Znojemsku není dlouhá – letos slaví 210 let od svého vzniku. Po druhé světové válce plánovali obyvatelé stavbu kostela, ale doba, která nastala, této myšlence nepřála. Po mnoha letech má Šumná konečně svojí dominantu: 14. září 2008 byl zde biskupem Vojtěchem Cikrlem slavnostně vysvěcen nový kostel Svatého Ducha.
Záměr vystavět na Šumné kostel, se obejvil opět v roce 1997, kdy se pravidelně začaly konat mše v zasedací místnosti Obecního úřadu. Tehdejší zastupitelé obce si tenkrát nechali požehnat základní kámen na nový kostel od papeže Jana Pavla II., když navštívil Prahu.
Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Marek Štěpán, který má za sebou již několik zdařilých kostelů postavených na severní Moravě. I kostel na Šumné je architektonicky vyvážený a vhodně zapadající do okolní zástavby. Prostor počítá s padesáti sedícími a padesáti stojícími návštěvníky a jeho součástí je i suterénní klubovna, která umožní různá setkání. Stavba dodržuje tvarosloví klasického sakrálního prostoru, ale svým zpracováním přináší do Šumné moderní architektonický styl. Stavbu provedla znojemská stavební firma ATLANTA, ale některé práce provedli místní občané svépomocí.
Investorem stavby je Římskokatolická farnost Vranov nad Dyjí. Na financování stavby kostela se podílely Jihomoravský kraj, a to ve výši 1 600 000 Kč, a ministerstvo kultury částkou 1 500 000 Kč.
Zbylou nemalou část peněz se postupně podařilo sehnat díky menším i větším darům věřících a různých dobrodinců.
Mária Uhrinová
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“