úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
Obálka nového čísla
© Zdroj: http://www.krasnaostrava.czNové číslo Krásné Ostravy online

OSTRAVA: Vzhledem k mimořádným opatřením přijatým vládou ČR kvůli pandemii vychází první číslo letošního ročníku bulletinu Krásná Ostrava zatím pouze on-line. V tištěné podobě je nabídneme na křtu, který proběhne ve chvíli, kdy pomine nouzový stav a bude otevřen Antikvariát Fiducia. Ke stažení jej najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf

Autor článku: 
Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková

Řada lidí sedí u sdělovacích prostředků a napjatě sleduje křivku demonstrující počet nemocných, jiní naopak raději média přestali sledovat, aby se zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu. Věříme, že oběma skupinám přijde vhod i pár řádků, které je na chvíli od koronaviru, procent smrtnosti, počtů respirátorů a roušek přivedou k jiným tématům. 

V prvním čísle již osmého ročníku Krásné Ostravy se mimo jiné v textu Ilony Rozehnalové dozvíte více o historii sadu Milady Horákové a jeho plánované revitalizaci. V roce 2019 jsme ztratili několik významných osobností – básníka Milana Andrássyho, básníka a novináře Güntera Motýla a překladatelku a knihovnici Martu Trnkovou. Za jejich odkazem se ohlížejí básník a novinář Ivan Motýl, literární historik Pavel Hruška a historik Petr Šimíček. V dubnu 2020 si připomeneme půlkulaté výročí osvobození Ostravy. Historička Nina Pavelčíková se v této souvislosti vrací k příběhu Sýkorova mostu v roce 1945. K tomuto tématu přinášíme i unikátní svědectví paní Danuty Puffové. Nabízíme recenzi na knihu Hornické vdovy, jež byla nominována cenu Magnesia Litera. Jan Lenart ohledává důvody úspěchu hornického regionu Krušné Hory, který se stal památkou UNESCO, jež by mohly být inspirací pro hornickou krajinu Ostravska. Věnujeme se také problematice rozšíření kapacity ostravské spalovny. Zavedeme vás k pomníku věnovanému esperantu a zavzpomínáme na 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě.
Autorem letošní série komiksů věnovaných spisovateli Janu Balabánovi (letos uplyne 10 let od jeho smrti) je ostravský výtvarník Jakub Gajdošík. 

Za celou redakci Krásné Ostravy přejeme všem hodně zdraví i sil do dalších týdnů. A slovy klasiků z Osvobozeného divadla se těšíme na shledanou v lepších časech.  

Za redakci Krásné Ostravy Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková

On-line vydání krásné Ostravy najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2020/03/KROS28_digital.pdf
Všechna předchozí čísla ke stažení najdete zde: http://www.krasnaostrava.cz/bulletin-krasna-ostrava/

www.antikfiducia.com

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020