neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
Tomáš Hejtmánek s díly na večerní aukci v Arthouse Hejtmánek foto Arthouse Hejtmánek
© Foto: Arthouse HejtmánekNové aukční rekordy v Arthouse Hejtmánek: Václav Špála za 10,5 milionu korun

PRAHA: Obraz Koupání od Václava Špály z roku 1915 se 10. prosince na Večerní aukci v Arthouse Hejtmánek vydražil za 10 540 000 korun: vrcholně kubistický obraz ceněného malíře poskládaný z ploch červené, modré a bílé barvy se tak po napínavé licitaci u Hejtmánků prodal v novém aukčním rekordu. Rekord zaznamenala i Květa Válová, jejíž obraz Čtyři proti všem z roku 1968 vystoupal až na 2 480 000 korun. V aukci určené pro náročné investory a sběratele se vydražila díla za 37 887 580 korun.

Autor článku: 
TZ/ika

Úspěšnost aukce dosáhla téměř 80 %. Všechny ceny jsou už uváděny včetně aukční provize 24%.

„Chuť investorů a sběratelů umění kupovat roste, trh s uměním prožívá zlaté časy a ochlazení ekonomiky, o němž se někdy mluví, v naší branži rozhodně nepociťujeme,“ komentuje výsledky aukce majitel aukčního domu Tomáš Hejtmánek. Podle něj vzestup cen u nejznámějších autorů táhne vzhůru i ceny starožitností, soch, plastik, nábytku a užitého umění. Také na ty se Arthouse Hejtmánek dlouhodobě zaměřuje, stejně jako na kvalitní díla autorů méně známých či neprávem opomíjených.

Lada, Paštéka, Liebermann i Hofman

V pořadí už 11. aukce u Hejtmánků nabídla zájemcům o umění celkem 199 položek.

Nového majitele získala ojedinělá kresba Vánoce - Štědrý den (1937) od Josefa Lady s typickými motivy tradičních českých Vánoc: rozměrem dosud největší dílo, jaké se zatím na našem aukčním trhu objevilo, odklepl licitátor za 1 612 000 korun.

Vedle Špály a Válové si rekordní prodej si připsal i významný slovenský malíř Milan Paštéka s obrazem Pri stole (1977), u kterého se příhozy vyšplhaly až na 744 000 korun. Působivé plátno Kůň na pobřeží (1908), vydražené za 458 000 korun, se pak stalo na domácím aukčním trhu dosud nejdráže prodaným dílem německého malíře Maxe Liebermanna.

Úspěšného prodeje se dočkal obraz Pařížský bulvár v noci (20. léta 20. století) ruského impresionisty Konstantina Korovina (1 240 000 korun) či plátno Projížďka v zimě (1896) Jaroslava Věšína, bravurního malíře českého původu působícího u dvora bulharského cara (744 000 korun).

Unikátní, přes dva metry vysoká socha Siréna (1964-1965) od Ladislava Zívra byla vydražena za 434 000 korun. V oblasti kresby dosáhl svého autorského maxima Karel Malich s pastelem Vynořily se trsy rukou s neznámým světelným poselstvím: i toto imaginativní dílo vystoupalo na úctyhodnou sumu 434 000 korun.

Z kolekce užitého umění zaujaly například dvě glazované kubistické vázy Vlastislava Hofmana, z nichž jedna našla svého kupce za rekordní částku 868 000 korun. Také tento autor dosáhl u Hejtmánků svého dosud nejlepšího prodeje.

Mezi šperky byl nevýše vyvolávanou položkou prsten s pětikarátovým diamantem: nádherný kus se s finální cenou 1 116 000 korun stal dosud nejdráže prodaným prstenem na domácím aukční trhu.

Bitva nastala i o zlatou medaili, udílenou za zásluhy ruským carem Alexandrem I.: vzácná plaketa se zastavila až na 1 364 000 korunách.   

Sběratelským bonbónkem se stala rovněž nenápadná dřevěná krabička s plastickým květinovým dekorem navržená ruskou kněžnou Marií Teniševovou, zakladatelkou výtvarné dílny Talaškino: tu z vyvolávací ceny 50 000 korun vyhnali urputní dražitelé až do závratné výše 682 000 korun. Nešlo ale o překvapení: podobné vzácné kusy od ruských umělců z počátku 20. století byly u Hejtmánků už dříve prodány s pětadvacetinásobným nárůstem.

www.arthousehejtmanek.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020