ČESKÝ TĚŠÍN: Jazyk a národnost ve sčítáních lidu na Těšínsku v letech 1880 - 1930, to je název nové publikace, která vyšla v rámci řady Studie o Těšínsku. Dílo prof. Dana Gawreckého v ní vychází jako její 23. svazek. V pondělí 15. května 2017 proběhla ve správním sídle Muzea Těšínska její prezentace veřejnosti.
Bohužel, akce se ze zdravotních důvodů nezúčastnil prof. Gawrecki, přítomni ale byli recenzenti publikace doc. Pavel Kladiwa a prof. Janusz Spyra.
Prof. Dan Gawrecki se dlouhodobě věnuje novějším dějinám Slezska a zvláště jeho těšínské části. Publikace sleduje národnostní problematiku ve sčítáních lidu na Těšínsku jak v lokálních, tak i celostátních a mezinárodních souvislostech. Autor popisuje různé soupisy a pokusy o zjišťování jazykové a etnické příslušnosti obyvatel Těšínska do poloviny 19. století a analyzuje jednotlivá sčítání lidu z let 1880 – 1930. Všímá si rovněž sporů a snah o vymezování tzv. jazykové hranice.
Situaci komplikovalo přistěhovalectví z Haliče i z českého vnitrozemí, spory mezi polskými katolíky a evangelíky, existence tzv. Šlonzáků, jejich společenských aktivit i způsob registrace při československých sčítáních lidu. Zpočátku převažovaly spory mezi slovanskými národy a Němci, od 90. let 19. století se vyhrotily česko-polské vztahy, které přerostly v animozitu. Představy o „čechizaci odedávna etnicky polského Těšínska“ nebo o „popolšťování tamních Moravců“ se v různých variantách střetávaly. Poskytovaly argumentaci nejen pro národně politické soupeření uvnitř regionu, ale i pro vyhrocování mezistátních vztahů. Národnostní rozbroje při sčítáních na Těšínsku patřily nesporně k největším konfliktům svého druhu v rámci monarchie i Československé republiky.
Kniha mimo to obsahuje bezmála 120 černobílých i barevných dobových ilustrací, ukázek dokumentů, pohlednic, portrétů, map a plánů, opatřených podrobnými komentáři. Její součástí jsou rovněž cizojazyčná resumé v angličtině, němčině a polštině.
Distribuce a objednávky:
Muzeum Těšínska, p. o., Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín
+420 558 761 225
Publikaci lze rovněž zakoupit ve Výstavní síni Musaion v Havířově, v Památníku životické tragédie v Havířově-Životicích, v Kotulově dřevěnce v Havířově-Bludovicích, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Jablunkově, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Orlové-Lutyni, v Technickém muzeu v Petřvaldě a v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře.
Iva Lupková
PR a tiskový servis
Muzeum Těšínska, p. o.
Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín
' +420 737 327 965
iva.lupkova@muzeumct.cz
www.muzeumct.cz, www.muzeumtesinska.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.