čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
architektonická studie nového divadla
© zdroj: www.divadlotramtarie.cz



Nová budova pro Divadlo Tramtarie

OLOMOUC: Divadlo Tramtarie působí v olomouckém kulturním prostředí od roku 2004 a jeho význam v posledních několika letech rapidně vzrostl. Divadelníci se potýkají především s malou kapacitou sálu, která čítá 70 sedadel. Přišli proto s plánem postavit zbrusu novou multifunkční budovu na území Asoparku, na místě bývalé měšťanské střelnice, která v 90. letech minulého století vyhořela.

Autor článku: 
Petra Němečková

Divadlo Tramtarie působí v olomouckém kulturním prostředí od roku 2004. Od roku 2006 sídlí ve Slovanském domě, v pronajatém prostoru, kde si svépomocí vybudovalo svou domovskou scénu, která v roce 2014 prošla částečně inovací. Význam Divadla Tramtarie v posledních několika letech rapidně vzrostl a v současné době tvoří nepostradatelnou součást kultury nejen města Olomouce, ale celé střední Moravy.

Kapacita stávajícího prostoru ovšem již zcela nevyhovuje provozu divadla, který se v průběhu fungování Tramtarie markantně rozšířil, a nyní se jedná o náročný každodenní provoz profesionální kulturní instituce.

Divadelníci se potýkají především s malou kapacitou sálu, která čítá 70 sedadel. V posledních třech letech je přitom zájem o divadelní produkci Tramtarie obrovský a počet míst zdaleka nestačí na uspokojení poptávky diváků. Všechna představení jsou beznadějně vyprodaná, některá i několik měsíců dopředu. Citelně chybí také prostory pro diváky jako je foyer, odpovídající toalety nebo šatny.

Zcela nevyhovující je také zázemí pro samotné účinkující. Chybí zde šatny pro herce včetně sociálního zařízení. Obrovským problémem se pak stala absence odpovídajícího skladu na kulisy, při repertoáru, který čítá 15 inscenací (10 pro dospělé a 5 pohádek) je zcela nemožné všechny kulisy uskladnit dle potřeby. Zcela také chybí kancelářské prostory, divadlo má proto pronajatou kancelář na jiném místě v Olomouci, což velmi znesnadňuje interní komunikaci.

Divadlo Tramtarie proto usiluje o působení v odpovídajícím prostoru, který bude určený pro provoz divadla, respektive komorní divadelní scény a bude disponovat odpovídajícím zázemím.

Řešení – Divadlo v parku

Divadlo Tramtarie proto přišlo s plánem postavit zbrusu novou multifunkční budovu na území Asoparku, na místě bývalé měšťanské střelnice, která v 90. letech minulého století vyhořela. Původcem celého projektu je Jiří Krliš, manažer divadla.

Komplikace se stávajícím prostorem řešíme už několik let a je to stále aktuálnější téma. Po několika neúspěšných pokusech přestěhovat divadlo do jiných prostor ve městě, jsme se rozhodli pro stavbu zcela novou. Tramtarie je divadlo, které mají lidé rádi a rádi se do něj vrací. A proto si zaslouží jiné prostory, více vyhovující, na úrovni a s větší kapacitou pro větší spokojenost diváků i herců,“ říká Jiří Krliš, manažer Divadla Tramtarie.

Vznikla tedy Architektonická studie, která představuje novostavbu divadla jako třípatrovou budovu, která po konzultaci s Národním památkovým ústavem zachovává rámcově objem původní stavby historické střelnice. Jejím autorem je Ing. arch. Jan Vlček.

Kromě čtyř podlaží nadzemních (přízemí plus tři patra), počítá i s jedním podlažím podzemním. V přízemí je zkreslen multifunkční sál pro 120 až 150 návštěvníků, který lze přetvořit i na sál bez sedadel. Dále je zde velkorysé foyer s kavárnou, toalety pro návštěvníky, šatna a pokladna. V části, která není přístupná návštěvníkům, je umístěn sklad kulis a dvě kanceláře.

V prvním patře počítá studie s denní místností a šatnami pro herce. Druhé, již méně rozsáhlé patro patří menším skladům a zkušebně, kterou lze taktéž využívat jako menší sál. Ve třetím, posledním patře je umístěná vzduchotechnika a technická místnost, zasahuje tam také provaziště nad velkým sálem. V podzemním podlaží jsou opět plánované sklady a prostor pro případné zajíždění části podia. Hlavní vstup do divadla je řešen lávkou tak, aby se co nejméně zasahovalo do stávající zeleně v parku.

Nová budova počítá také s letní scénou, na které je možné provozovat kulturní akce i během letních měsíců, kdy jsou divadla zavřená.

Vznik Architektonické studie v roce 2016 finančně podpořil Olomoucký kraj ze svého rozpočtu.

Díky tomuto projektu může vzniknout nová společensky hodnotná mutifunkční budova ve veřejném prostoru, která bude pro obyvatele města i kraje nabízet službu kulturního a volnočasového vyžití,“ doplňuje Němečková.

Budova navíc může poskytovat zázemí v podobě kavárny a toalet nejen pro návštěvníky Divadla Tramtarie, ale i pro návštěvníky parku a stávajícího dětského hřiště. Projekt počítá s navrácením společenského význam nejstaršímu olomouckému parku a park může ožít veřejným životem.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024