úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Plakát k události
© Archiv pořadatele(Ne)známý Ingmar Bergman

ČR: Ingmar Bergman - filmový velikán, jehož jméno se stalo prakticky synonymem pro švédskou kinematografii. Sté výročí jeho narození si nyní v rámci českých oslav Bergman100 připomíná i Skandinávský dům, a to prostřednictvím filmových a divadelních akcí v rámci minipřehlídky Neznámý Ingmar Bergman.

od 29.05.2018 do 06.06.2018
Autor článku: 
ČTK

"Rok 2018 je rokem Ingmara Bergmana. A my chceme tuto výraznou osobnost připomenout nejen jako filmového režiséra, ale i jako nadšeného divadelníka a scenáristu," vysvětluje Karolína Stehlíková ze Skandinávského domu.

V rámci celorepublikových oslav bergmanovského jubilea tak vznikl minifestival Neznámý Ingmar Bergman. Zahájí jej moderovaná debata o Bergmanově tvorbě v rámci Divadelního světa Brno (29. května). Přehlídka dále nabídne oceňovaný dokument Trespassing Bergman, v němž přední světoví režiséři jako Wes Anderson, Lars von Trier či Woody Allen prozkoumávají Bergmanův dům na ostrově Farö a reflektují jeho tvorbu. Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow. Promítání se uskuteční jak v Brně (5. června), tak v Praze (6. června). V Praze bude následovat debata s česko-švédským režisérem filmu Hynkem Pallasem, jedním z nejuznávanějších švédských novinářů současnosti.

Partnerskou akcí minifestivalu bude divadelní zpracování filmové povídky Šepoty a výkřiky, které nově nastudovali studenti Klubu činoherního divadla pod vedením režiséra Norberta Závodského v pražském divadle DISK (7. června).

Co? Neznámý Ingmar Bergman

Kdy? 29. května - 7. června 2018

Kde? Praha, Brno

Bližší info www.skandinavskydum.cz/2018/neznamy-ingmar-bergman

Program:

29. 5. 2018 (17:30, Tržnice Brno na Zelném trhu) Moderovaná debata na téma různé tváře Ingmara Bergmana v rámci festivalu Divadelní svět Brno; hosté: teatrolog David Drozd a esejista Pavel Švanda

5. 6. 2018 (18:30, Kinokavárna Scala) Promítání dokumentu Trespassing Bergman s lektorským úvodem Karolíny Stehlíkové

6. 6. 2018 (20:00, Kino Atlas) Promítání dokumentu Trespassing Bergman a debata s režisérem Hynkem Pallasem

7. 6. 2018 (19:30, Divadlo DISK) Divadelní představení - Ingmar Bergman: Šepoty a výkřiky

http://www.skandinavskydum.cz

www.skandinavskydum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019