pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Logo akce



Největší street art benefiční projekt AKCE CIHLA odstartoval v Praze na Příkopech

PRAHA: Celostátní benefiční sbírka AKCE CIHLA na podporu mentálně postižených letos odstartovala již tradičně svůj prodej cihel přímo v centru Prahy na Příkopech. Slavnostní zahájení  20. ročníku celostátní sbírkové kampaně proběhlo v pondělí 29. dubna na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Jelikož byl den zahájení sbírky zároveň i Mezinárodním dnem tance, představila se také taneční skupina TiDiTaDe.

Autor článku: 
Dorota Šišková

Jubilejní ročník AKCE CIHLA odstartoval houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herec Tomáš Vaněk, kteří jsou patrony sbírky.

Jako každý rok, i letos se v ulicích Prahy prodávají malované a podepsané cihly na podporu mentálně postižených. V pondělí 29. dubna se sešli na rohu ulic Na Příkopě a Havířská příznivci neziskové organizace Portus Praha, která sbírku pořádá, ale i její partneři, zaměstnanci a klienti a všichni letošní sbírku společně zahájili. Velkým překvapením byl tanec na ulici, a to formou flashmob: Tanečníci a bubeníci umělecké skupiny TiDiTaDe začali mezi diváky i náhodnými chodci zničehonic hrát a tančit, k nim se přidali i zaměstnanci a klienti Portusu, kteří tanec pilně nacvičili, a k tanci byli vyzváni i kolemjdoucí. Členové skupiny TiDiTaDe jsou mistry západoafrického tance a hudby, proto se flashmob nesl v duchu tradičních afrických rytmů. Vždyť přece při tanci se dobře bourají bariéry mezi lidmi, ve víru tance se nehledí na to, kdo má jaký handicap.

První otevřený stánek AKCE CIHLA byl tento rok právě zmiňovaný stánek na Příkopech, který je nepřetržitě v provozu od konce dubna do konce září, dále bude stánek na I. P. Pavlova a na Andělu u metra.  AKCE CIHLA nepůsobí jen v Praze, ale pomáhá i v regionech, a to ve Středočeském kraji a také na Vysočině v Třebíči. Výtěžek sbírky na Vysočině bude použitý na podporu služeb Stacionáře Úsměv Třebíč a Domovinka Třebíč. 

Největší doprovodnou akcí celoroční sbírkové kampaně je open-air festival CIHLAFEST, který se koná v sobotu 20. července 2019 v zahradě chráněného bydlení v obci Slapy.  Na festivalu si užijí jak malí, tak dospělí návštěvníci. Od rána budou na venkovních scénách hrát kapely, divadla, na návštěvníky čekají akrobatická představení a nejrůznější worshopy. Pro návštěvníky je také po celý den k dispozici příjemné zahradní občerstvení, dětský koutek a zahradní bazének. Celodenní program bude zakončen večerním představením Vzhůru do divočiny, kde se divákům v hlavních rolích představí Karel Roden a Jana Krausová. Po náročném dni je možné přespat ve stanovém městečku. Vstupenky jsou již nyní k zakoupení v předprodeji na akcecihla.cz/cihlafest/.

 

Výtěžek pražské sbírky AKCE CIHLA bude použitý na rozšíření sociálního podniku "Dobroty s příběhem" o bistro s dobrou kávou, kde najdou pracovní uplatnění další lidé s mentálním postižením. Bude-li sbírka velmi úspěšná, pustíme se rovnou do dalšího projektu - výstavba sociálně terapeutické dílny v obci Slapy v rámci které vzniknou i dva chráněné byty.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024