KLADNO: Nedejte se zastrašit vážností názvu vědecké knihovny, neboť ta tu skutečně není jenom pro vědce, ale pro všechny, kteří dohlédnou či chtějí dohlédnout dál, než na konec vlastního plotu. Stejně jako každý rok, i v letošním nás zajímalo, jak si vedly jednotlivé tituly z fondu Středočeské vědecké knihovny v oblíbenosti u čtenářů.
Pořadí v četnosti výpůjček jsme zjišťovali hned v několika kategoriích:
v beletrii, dětské literatuře, CD, deskové hry a kufříky, odborná literatura a konečně celkové umístění.
Beletrii jednoznačně opanovaly knihy českého spisovatele Patrika Hartla. Jeho Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend obsadili první a druhé místo. Třetí místo získal Robert Bryndza s knihou Do posledního dechu.
Dětská literatura přála anglosaským autorům. První místo drží J. K. Rowlingová a její titul „Harry Potter a prokleté dítě“ s dvanácti výpůjčkami za rok. Stále žádaný a dětmi milovaný Jeff Kinney získal s „Deníkem báječného kamaráda“ druhé a s desátým dílem „Deníku malého poseroutky“ třetí místo.
V kategorii CD obsadila s jedenácti výpůjčkami první příčku Astrid Lindgrenová s titulem „My z ostrova Saltkrakan“, o pouhou jednu výpůjčku za ní na druhém a třetím místě následují „Americký sniper“ Chrise Kylea a „Do vody“ Pauly Hawkins.
Deskovky a kufříky svého vítěze získaly ve hře Desítka, a to s jedenácti výpůjčkami, o jednu výpůjčku méně a druhé místo získala Trivial pursuit, s devíti výpůjčkami se na třetí místo vyšplhala česká hra Jídlo, s.r.o.
Odborná literatura potvrdila předloňské favority. První místo obhájil Josef Langmeier, Dana Krejčířová s titulem „Vývojová psychologie“ (27x), druhou příčku (25 x) obsadil „Labyrint pohybu“ od Renaty Červené a Pavla Kováře a pro třetí medaili si dojela Gabriela Koukalová s autobiografickou knihou „Jiná“.
V celkovém pořadí všech kategorií se opakuje totožné pořadí jako v beletrii.
Patrik Hartl: Okamžiky štěstí – 41 výpůjček
Patrik Hartl: Báječný víkend – 39 výpůjček
Robert Bryndza: Do posledního dechu – 38 výpůjček
Více informací o našich službách a pořádaných akcích (pokud právě neprobíhá virová pandemie) naleznete na webu knihovny: www.svkkl.cz.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce