PRAHA: Kniha Keška v galerii od autorky Lucie Poslušné je nestandardní učebnicí angličtiny pro děti od 9 let. Na deseti obrazech z Národní galerie v Praze si děti zlepší nejen své znalosti z angličtiny, ale také z výtvarného umění. Knihu prostupuje hra geocaching – hledání ukryté schránky, kterou po rozluštění všech jazykových a výtvarných úkolů děti najdou přímo v Národní galerii v Praze.
Keška - Kačka je devítiletá holčička, která se ráda baví geocachingem – hledáním keší (angl. cache), proto se jí také říká Keška. K jejím rodičům výtvarníkům přijedou z Anglie na návštěvu známí se synem Johnem, o nějž se má Keška postarat. Maminka jí pomůže tím, že v galerii schová kešku. John a jeho kamarádka musí splnit deset úkolů, aby se dostali k vyluštění hádanky – místu, kde je ukrytá keška (Schwarzenberský palác).
Učebnice představuje deset obrazů (od známých malířů - Roelandt Savery, Karel Škréta, Henri Rousseau, Nicolaes Gillis, Soběslav Hippolyt Pinkas, Pieter II. Brueghel, Monogramista IW, Mikoláš Aleš, Jan Jiří Balzer, Lev Lerch), které jsou použity jako obrázkové slovníky (pro tematické okruhy - zvířata, rodina, části těla, potraviny, koníčky, počasí ad.). Jejich dotvářením si děti procvičí slovíčka, gramatiku, čtení, psaní a poslech. Ilustrace Andrey Tachezy rozvíjejí kreativní úkoly a vynalézavá grafická úprava Tomáše Coufala dodává učebnici atraktivní podobu, která přitáhne pozornost dětských čtenářů k plnění hravých a vtipných úloh.
Nová publikace Národní galerie v Praze může sloužit jako doplňkový materiál při výuce angličtiny doma i ve škole. Je určena především pro žáky 1. stupně základních škol, kteří se už s angličtinou setkali a chtějí si rozšířit své znalosti (9 let a výše). Také zaujme děti, které rády kreslí, malují nebo jinak výtvarně tvoří. Výklad formou krátkých videí a poslechová cvičení jsou k dispozici na webu Národní galerie v Praze. Nové poznatky, jak z angličtiny, tak z výtvarného umění, se dozví určitě i starší děti a dospělí.
"Keška v galerii není klasická učebnice, bude zajímat spíše děti, které už anglicky trochu umí, a chtějí se dozvědět něco navíc z angličtiny a třeba také z historie umění," sdělila Lucie Poslušná, kterou k vytvoření knížky inspirovala publikace Metropolitního muzea umění v New Yorku. Neotřelé propojení lekcí angličtiny, kreativních úkolů, deseti děl Národní galerie v Praze a geocachingu v interiéru Schwarzenberského paláce činí z učebnice podnětného, zábavného a inspirativního společníka.
Keška v galerii
Autorka Lucie Poslušná
Ilustrace Andrea Tachezy
120 stran, 43 reprodukcí, česko-anglicky
Vydává Národní galerie v Praze v listopadu 2017
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.