sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Český pavilon v Benátkách
© zdroj: https://www.ngprague.cz



Národní galerie hledá výstavní projekt na 58. mezinárodní bienále umění v Benátkách

PRAHA-ČR: Národní galerie v Praze vypsala otevřenou soutěž na výstavní projekt pro Český a Slovenský pavilon na 58. mezinárodním bienále umění v Benátkách. Nejstarší světová přehlídka umění proběhne od května do listopadu 2019.

Autor článku: 
ika

Hlavní téma 58. ročníku inspirovala starověká čínská kletba „Nechť žiješ v zajímavých časech“, která odkazuje k dobám nepokojů a nejistoty – jako je podle kurátorů ta dnešní. Vedoucím kurátorem bude Američan žijící v Londýně Ralph Rugoff.

Bienále v Benátkách příláká ročně více než půl milionu mezinárodních návštěvníků. První ročník se konal v roce 1895, Československo se ho účastní již od roku 1920. Český a Slovenský pavilon architekta Otakara Novotného z roku 1926 patří navíc mezi nejcennější stavby v areálu. Vítěz otevřené soutěže Národní galerie převezme příští rok pomyslnou štafetu od Jiřího Davida, který v roce 2015 v Benátkách představil instalaci Apoteóza, jenž interpretovala jeden z obrazů cyklu Slovanská Epopej Alfonse Muchy.

Zájemci mohou své návrhy odevzdat do 17. září 2018. Podrobné informace o veřejné zakázce na návrh projektu jsou k dispozici na profilu Národní galerie v Praze v rámci Národního elektronického nástroje.

Původní bienále umění střídá od roku 1980 také bienále architektury. Letos představila Národní galerie na architektonickém bienále projekt UNES-CO Kateřiny Šedé. Ten zkoumá, jak cestovní ruch ovlivňuje život ve městech a britský deník The Guardian ho zařadil mezi nejzajímavější instalace letošního ročníku.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024