čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Museum Měsíce
© archiv pořadateleNa pátém ročníku plzeňského festivalu BLIK BLIK se rozsvítí (nejen) Měsíc

PLZEŇ: Sedmimetrový svítící Měsíc, osmimetrové chodící loutky i to, jak vnímá českou společnost indický umělec, mohou lidé vidět na trase pátého ročníku festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Už 29. a 30. března od 19:00 do 23:59 se na trase vedoucí od DEPO2015 do Pivovarského muzea objeví celkem 13 světelných instalací tuzemských i světových umělců. Největším lákadlem je letos Muzeum Měsíce britského umělce Luka Jerrama, pod kterým se uskuteční mimo jiné koncert kapely Ille a zpěvačky Katarzie nebo lekce jógy.

od 29.03.2019 do 30.03.2019
19:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK se na oslavu svých pátých narozenin vrací do centra města. V pátek 29. a v sobotu 30. března vždy od 19:00 do 23:59 hodin představí organizátorský tým kreativní zóny DEPO2015 návštěvníkům 13 instalací na trase od depa, přes náměstí Republiky až k Pivovarskému muzeu. Celkem 9 instalací je zdarma, na další 4 je možné koupit si vstupenku za 50 korun. „Hned několik děl připomene významná výročí, která slavíme v roce 2019. Studenti FDU Ladislava Sutnara připomenou 30 let od sametové revoluce a ohlédnou se společně s dalšími umělci také za přistáním prvního člověka na Měsíci, od kterého letos uběhne už 50 let,“ říká kurátor festivalu Jiří Sulženko. Každoročně navštíví BLIK BLIK i při nepříznivém počasí až 40.000 lidí. Letos se termín konání posunul na konec března a organizátoři doufají, že už bude tepleji.  S přesunutým termínem a delšími dny se mění i čas konání festivalu. Nově instalace uvidíte od 19:00 do 23:59. Novinkou je také festivalové centrum v prostoru U Branky v Kopeckého sadech, které se promění ve vesmírnou krajinu s pop-up kavárnou a DJs.

 

13 instalací od umělců z Česka i ze světa

Pro BLIK BLIK letos pracují umělecká uskupení i jednotliví umělci z Británie, Německa, Francie, Maďarska a Indie. Další díla pak vytvořili tuzemští umělci: Benedikt Tolar vystaví svůj Pivní monument u Pivovarského muzea, na dvou instalacích se podíleli studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, obří světélkující loutky V.O.S.A. Theatre představí Jakub Vedral a Erika Čičmanová. Tahákem festivalu jsou pak KLIKYHÁKY – dvě neonové instalace předního českého graffiti umělce Michala Škapy. „Jedno ze Škapových neonových děl budeme instalovat přímo na venkovní stěnu depa z Presslovy ulice a zůstane tu nastálo,“ doplňuje výkonná producentka festivalu Petra Krákorová a dál popisuje letošní výběr děl: „moc se těším na Muzeum Měsíce od Brita Luka Jerrama, které po světě přilákalo už miliony lidí. Představte si, že se nad vaší hlavou vznáší dokonalá, sedmimetrová replika Měsíce vytvořená ze snímků NASA. Jako bychom pro diváky na chvíli ukradli Měsíc z oblohy.“ Premiérově se na festivalu představí kromě Jerrama také indický umělec Mantu Das. Vrací se němečtí RaumZeitPiraten a také francouzští AV Exciters, kteří v roce 2015 oživili videomappingem budovu Západočeského muzea. Letos promítnou na sídle Plzeňského kraje ve Škroupově ulici svůj Sen o Měsíci. Indický umělec Mantu Das přiletěl do Česka na konci února, aby pro BLIK BLIK vytvořil speciální světelnou instalaci v rámci rezidenčního programu Open A.i.R. - Artist in Residence, který v DEPO2015 funguje díky projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury. „Projekt pomohl představit Plzeň jako atraktivní místo pro umělce a přilákal tak třeba i Mantu Dase, jehož instalaci uvidí díky BLIK BLIKu tisíce lidí. Budeme mít ojedinělou příležitost nahlédnout na českou kulturu a život pohledem zvenčí, protože právě to bude ústředním motivem jeho díla pro BLIK BLIK,“ komentuje rezidenta programový ředitel DEPO2015 Tomáš Fridrich.  

 

Muzeum Měsíce bude k vidění týden

Všech 13 zastávek najednou si mohou návštěvníci projít během dvou festivalových dní 29. a 30. března. Muzeum Měsíce ale bude k vidění již o pár dní dříve, díky doprovodnému programu v době od 26. března do 1. dubna. „Připravili jsme program pro školy a také speciální sérii ‘Pod Měsícem’ pro veřejnost, ve které nabízíme nevšední chvíle strávené u této podmanivé instalace,“ doplňuje Fridrich. V úterý 26. března vystoupí pod Měsícem česká kapela Ille a slovenská Katarzia, ve středu 27. března promluví Jan Lukačevič o tom, zda se lidstvo opět vrátí na povrch Měsíce. O den později, 28. března, je naplánované promítání filmu První člověk o přistání člověka na Měsíci. Doprovodný program Muzea Měsíce završí lekce jógy, ta se uskuteční v pondělí 1. dubna. Program pro školy zahrnuje přednášky pana Lumíra Honzíka z Hvězdárny v Rokycanech a Plzni i promítání filmu První člověk.

 

Vyučující mohou své třídy registrovat na majnerova@depo2015.cz.

Vstupenky na interiérové instalace i na doprovodný program “Pod Měsícem” jsou v prodeji na recepci DEPO2015 nebo na portálech Plzeňská vstupenka a GoOut. Lístky budou k zakoupení také na místě – v DEPO2015 nebo při vstupu do prostor každé placené instalace.

Více informací naleznete na http://www.depo2015.cz/blikblik nebo v chystaných infostáncích, které budou 29. a 30. března v DEPO2015 a na náměstí Republiky.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019