pátek
17. května 2024
svátek slaví Aneta



Muzeum Jindřichohradecka vstoupilo do 21. století

JINDŘICHŮV HRADEC: V těchto dnech slavnostně otevřelo Muzeum Jindřichohradecka, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj, novou knihovnu a badatelnu. Nové prostory pro odborné pracovníky i veřejnost vznikly v patře západního křídla budovy bývalého kláštera minoritů u kostela sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici v Jindřichově Hradci. Celkové náklady, na nichž se podílely ministerstvo kultury a město Jindřichův Hradec, se pohybují mezi 30 a 40 miliony korun. Na rekonstrukci přispěl také Jihočeský kraj investicí 14 milionů korun.
„Otevření badatelny je tečkou za celkovou rekonstrukcí areálu, která v případě kostela trvala třicet let. Přilehlé prostory muzea opravujeme od devadesátých let. Doposud jsme sídlili v bývalém jezuitském semináři v kapacitou i vybavením nevyhovujících prostorách, a to jak pro pracovníky, tak pro sbírky. Náš fond, který patří z hlediska rozsahu i kvality k nadprůměrným, si to zaslouží. Dnešním dnem se tak muzeum zařazuje mezi instituce 21. století," podotkl ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.
Nová badatelna nabízí zázemí šesti badatelům a dostatečný komfort studujícím.

Odborná knihovna čítá na třicet tisíc svazků; z toho je patnáct tisíc ve sbírkovém a patnáct tisíc v odborném fondu.

Při příležitosti svého otevření prezentuje muzeum v nové badatelně tři staré vzácné tisky, které zrestaurovali studenti Střední grafické školy v Praze.

„Vystavujeme Melantrichovu bibli z roku 1549, latinský misál z roku 1451 a latinsko-německou bibli z 18. století. Vybírali jsme tisky, které nesou známky regionálního původu. Jeden pochází z knihovny Rudolfa Šebky, významného představitele jindřichohradeckého veřejného života, další má například rukopisné vpisky z 18. století," zmínila odborná knihovnice a správce sbírkového knižního fondu Štěpánka Běhalová s tím, že několik tisíc unikátních tisků pochází také ze známé Landfrasovy tiskárny.

V půdních prostorách byly také vybudovány nové depozitáře včetně tzv. pohotovostního, který dosud muzeu citelně chyběl. Řádně vedená sbírka je totiž neustále mírně v pohybu - je doplňována o nově získané předměty, jiné jsou hromadně připravovány pro zápůjčky mimo muzeum nebo pro radiační či restaurátorské zásahy. Právě v této přechodné době by měly být uloženy bezpečně, tj. chráněné proti zcizení nebo poškození v důsledku nevhodných mikroklimatických podmínek.

Podle krajského radního pro kulturu Františka Štangla připravuje Jihočeský kraj jako partner pro areál, potažmo Muzeum Jindřichohradecka, další rozvojové projekty financované z mimorozpočtových zdrojů - například z ROP či Integrovaného operačního programu.
„Chceme dokončit opravu kostela sv. Jana Křtitele, který je v našem majetku. Pak bychom v objektu areálu chtěli zřídit expozici výroby a tradice gobelínů,"  prozradil Štangl.
Pro veřejnost bude badatelna otevřena v pondělí a ve středu od 12.30 do 15.30 hodin, odborná veřejnost má možnost studovat fondy i mimo tyto dny po předchozí domluvě s pracovníky muzea.

Zpřístupňují se také některé tiskoviny v digitalizované podobě. „Nejvýznamnější takovou žádanou tiskovinou je například týdeník Ohlas od Nežárky, který vycházel v letech 1871 - 1942. Popisoval veškeré místní dění - od jednání městské rady až k poslednímu pejskovi, který se zaběhl, tam našli místní všechno,"  říká Běhalová.

TZ/luk

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024