BŘEZNICE: Cyklus Březnické hudební večery pokračuje v sobotu 1. října koncertem souboru Musica dolce vita. V reprezentačním sále místní radnice vystoupí mezzosopranistka Daniela Demuthová, flétnistka Žofie Vokálková a harfistka Zbyňka Šolcová od 19 hodin. Jelikož soubor letos slaví desáté narozeniny, připravil si speciální galakoncert 10 let s vámi, sestavený z nejúspěšnějších skladeb, které během dekády uvedl.
„V Březnici jsme vystupovaly zhruba před čtyřmi roky s programem Klenoty české hudby a bylo to velmi příjemné setkání se skvělými posluchači. Jinak v tomto regionu vystupujeme celkem často, je zde plno krásných míst a vřelé publikum,“ vyznala se mezzosopranistka Daniela Demuthová.
Soubor Musica dolce vita vznikl v roce 2005, název si nechal patentovat o rok později a od té doby si získal řadu příznivců na stovkách koncertů ve všech koutech naší vlasti i v zahraničí. Zakládajícím členem a uměleckým vedoucím byl flétnista České filharmonie Jan Machat, mezzosopranistka Daniela Demuthová a harfenistka a básnířka v jedné osobě Zbyňka Šolcová.
Trio se věnuje interpretaci skladeb pro flétnu a harfu všech stylových období a ve spojení s písněmi a áriemi v podání Daniely Demuthové prezentuje širokou škálu tématických koncertů. Mimo jiné tříkrálový, mariánský, velikonoční nebo adventní. Jedinou personální změnou byl odchod Jana Machata, kterého v roce 2007 nahradila Žofie Vokálková.
„K 10. výročí tria jsme připravily průřez tím nejhezčím, co se na našich koncertech publiku nejvíce líbilo. A to od baroka až po současnost. Koncert bude probíhat v jednotlivých blocích propojených milostnou poezií naší paní harfistky Zbyňky Šolcové. Tu navíc představíme ještě v jedné další rovině a to jako skladatelku. V závěru večera tak zazní její nádherná skladba pro harfu sólo Láska v dešti,“ slíbila Daniela Demuthová.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“