pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
plakát festivalu
© zdroj: archiv pořadateleMladá kamera Uničov slaví 45 let

UNIČOV: Poslední březnové dny budou v Uničově patřit filmu a mladým filmařům nejen z České republiky. 28. března odstartuje 45. ročník Mladé kamery Uničov. Organizátoři slibují tři dny nabité nejen soutěžní přehlídkou krátkých filmů autorů do 30 let, ale také bohatým doprovodným programem včetně diskuzí a hudebních produkcí.

od 28.03.2019 do 30.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V letošní festivalové porotě opět zasedne filmový a televizní režisér Radim Špaček, jehož film Zlatý podraz (2018) získal aktuálně 9 nominací na cenu Českého lva. Jako další porotce se představí Špačkův kolega – scenárista, publicista, spisovatel a držitel Českého lva – Ondřej Štindl (Pouta, 2009), dokumentaristka Jana Počtová (Nerodič, 2017), kurátorka Marie Meixnerová (PAF Olomouc) a nebude chybět ani dlouholetý porotce Mladé kamery, pedagog střihové skladby na FAMU, Martin Čihák.

Kromě hodnotných rozborových seminárů vedených přímo porotci mohou autoři získat konstruktivní zpětnou vazbu ke své tvorbě také v rámci individuálních konzultací. Ty budou letos garantovány režiséry Janem Chramostou a Janem Látalem.

Soutěžit se bude v nově přepracovaných kategoriích. Dřívější dělení na amatérský a neamatérský film nahradilo dělení žánrové – tedy do tří kategorií – hraný film, animovaný film a ostatní (dokumentární, experimentální ad.), kdy každá ze tří kategorií bude mít svého vítěze do 15 let, 20 let a 30 let.

Nový je také vizuální styl celého festivalu. Ten vzešel z interní soutěže Ateliéru grafického designu 2, FaVU VUT v Brně. Vítězný návrh pro 45. ročník od Kristýny Žáčkové a Karla Slanaře, který tematizuje „chuť tvořit, objevovat, diskutovat a bavit se“, chtějí organizátoři Mladé kamery dále rozvíjet i v následujících letech.

Program 45. Mladé kamery začne v uničovském městském kině Družba ve čtvrtek 28. března v 19:00 projekcí road movie Všechno bude (režie Olmo Omerzu, 2018, 10 nominací na Českého lva), po které bude uvedena také projekce netradičního dokumentu Vienna Calling (režie Petr Šprincl, 2018).

Součástí festivalového programu bude kromě soutěžních filmů také pásmo krátkých filmů z festivalu Brněnská 16 včetně besedy a projekce snímků finalistů soutěže „Jiné vize 2018“ z Přehlídky filmové animace a současného umění Olomouc. Všichni přítomní se mohou těšit i na večerní hudební program, a to jak během pátku, tak soboty.

Mladá kamera je mezinárodní soutěží a festivalem krátkých filmů do 30 minut a mladých tvůrců do 30 let, která se koná každoročně už od roku 1975.

45. ročník bude probíhat od 28. do 30. března 2019 v městském kině Družba. Do soutěže letošního půlkulatého ročníku bylo přihlášeno rekordních 175 filmů z České republiky i zahraničí (kromě Slovenska například také z Dánska, Ruska, Kanady nebo Austrálie). Do samotné hlavní soutěže však postoupí jen několik desítek snímků.

www.mladakamera.cz

Zdroj: SPOLEK PRO FILM A VIDEO UNIČOV

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019