neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
plakát festivalu
© zdroj: archiv pořadateleMladá kamera Uničov slaví 45 let

UNIČOV: Poslední březnové dny budou v Uničově patřit filmu a mladým filmařům nejen z České republiky. 28. března odstartuje 45. ročník Mladé kamery Uničov. Organizátoři slibují tři dny nabité nejen soutěžní přehlídkou krátkých filmů autorů do 30 let, ale také bohatým doprovodným programem včetně diskuzí a hudebních produkcí.

od 28.03.2019 do 30.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V letošní festivalové porotě opět zasedne filmový a televizní režisér Radim Špaček, jehož film Zlatý podraz (2018) získal aktuálně 9 nominací na cenu Českého lva. Jako další porotce se představí Špačkův kolega – scenárista, publicista, spisovatel a držitel Českého lva – Ondřej Štindl (Pouta, 2009), dokumentaristka Jana Počtová (Nerodič, 2017), kurátorka Marie Meixnerová (PAF Olomouc) a nebude chybět ani dlouholetý porotce Mladé kamery, pedagog střihové skladby na FAMU, Martin Čihák.

Kromě hodnotných rozborových seminárů vedených přímo porotci mohou autoři získat konstruktivní zpětnou vazbu ke své tvorbě také v rámci individuálních konzultací. Ty budou letos garantovány režiséry Janem Chramostou a Janem Látalem.

Soutěžit se bude v nově přepracovaných kategoriích. Dřívější dělení na amatérský a neamatérský film nahradilo dělení žánrové – tedy do tří kategorií – hraný film, animovaný film a ostatní (dokumentární, experimentální ad.), kdy každá ze tří kategorií bude mít svého vítěze do 15 let, 20 let a 30 let.

Nový je také vizuální styl celého festivalu. Ten vzešel z interní soutěže Ateliéru grafického designu 2, FaVU VUT v Brně. Vítězný návrh pro 45. ročník od Kristýny Žáčkové a Karla Slanaře, který tematizuje „chuť tvořit, objevovat, diskutovat a bavit se“, chtějí organizátoři Mladé kamery dále rozvíjet i v následujících letech.

Program 45. Mladé kamery začne v uničovském městském kině Družba ve čtvrtek 28. března v 19:00 projekcí road movie Všechno bude (režie Olmo Omerzu, 2018, 10 nominací na Českého lva), po které bude uvedena také projekce netradičního dokumentu Vienna Calling (režie Petr Šprincl, 2018).

Součástí festivalového programu bude kromě soutěžních filmů také pásmo krátkých filmů z festivalu Brněnská 16 včetně besedy a projekce snímků finalistů soutěže „Jiné vize 2018“ z Přehlídky filmové animace a současného umění Olomouc. Všichni přítomní se mohou těšit i na večerní hudební program, a to jak během pátku, tak soboty.

Mladá kamera je mezinárodní soutěží a festivalem krátkých filmů do 30 minut a mladých tvůrců do 30 let, která se koná každoročně už od roku 1975.

45. ročník bude probíhat od 28. do 30. března 2019 v městském kině Družba. Do soutěže letošního půlkulatého ročníku bylo přihlášeno rekordních 175 filmů z České republiky i zahraničí (kromě Slovenska například také z Dánska, Ruska, Kanady nebo Austrálie). Do samotné hlavní soutěže však postoupí jen několik desítek snímků.

www.mladakamera.cz

Zdroj: SPOLEK PRO FILM A VIDEO UNIČOV

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019