PRAHA/BANÁT: Festival Banát je hudební festival odehrávající se v rumunské vesnici Eibenthal, kde žije největší česká komunita v Rumunsku. Festival má za sebou pět ročníků a v roce 2017 přichází s novinkou - všechny účastníky odveze z Čech do Rumunska speciálně vypravený vlak společnosti RegioJet. Cílem festivalu, na kterém vystupují především muzikanti alternativní scény, je pomoci tamější české komunitě a poskytnout jim příležitost kontaktu s krajany a také přivýdělku například za ubytování, jídlo nebo domácí výrobky.
Na festival Banát, jenž se letos bude konat pošesté, organizátoři poprvé vypraví speciální vlakovou soupravu. Dosavadní cestu autobusem tak vystřídá ta po železnici. Z Prahy bude společností RegioJet vypraven speciální vlak, ve kterém si pasažéři během cesty budou moci vychutnat společnost vystupujících muzikantů. Účastníci festivalu zažijí poté unikátní atmosféru hudebního festivalu v prostředí hornaté krajiny, která je již dvě stě let domovem české komunity.
Na Festivalu Banát se snoubí atmosféra chmelových brigád, alternativní hudební scény a krásné přírody s koloritem lokální venkovské architektury a srdečností místních obyvatel. “Hlavním cílem festivalu je pomoc místním, kteří mají málo možností obživy,” říká Štěpán Slaný, organizátor a “duchovní otec” Festivalu Banát. “Zároveň dochází ke kontaktu místních Čechů s těmi přivezenými a to obě strany obohacuje,” dodává.
Účastníci festivalu mohou kromě stanového městečka využít také ubytování a stravování u krajanů. Pomohou jim tím přilepšit si a sami hlouběji poznají místní kulturu. Festival Banát trvá pět dní, za malý příplatek je možné si dovolenou v Banátu prodloužit a využít organizovanou dopravu o týden později. Právě doprava doznala oproti minulým ročníkům zásadní změny, původně autobusovou dopravu nahrazuje speciální festivalový vlak z Prahy až do rumunské Oršavy, který organizátoři vypravují společně se společností RegioJet a KDS Kladno. “RegioJet, to znamená pohodu a relax během cesty. Zároveň právě RegioJet je velkým příznivcem nejrůznějších kreativních nápadů a kulturních projektů a proto nás myšlenka vypravit premiérový mimořádný spoj na hudební festival do Rumunska hned od počátku oslovila,” říká Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí společnosti RegioJet. Ze čtyřicet kilometrů vzdálené Oršavy pak celý vlak přestoupí na autobusy a lodě, které přepraví až do cílové české vesničky Eibentál. “Věříme, že kombinace vlaku a následného proplutí nejkrásnějšího místa na celém Dunaji bude jeden z hlavních taháků celého festivalu,” dodává k festivalové dopravě Slaný.
FESTIVAL BANÁT 2017 se bude konat ve dnech 16. 8. - 20. 8. 2017
Vstupenky a jízdenky s rezervacemi na mimořádný vlak budou v prodeji od: 31. ledna na festivalovém webu - www.festivalbanat.cz. Ceny za balíček obsahující zpáteční jízdenku na mimořádný vlak a vstupenku na festival budou začínat od 3899 Kč.
Více v přiložené TZ.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.