sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Ve Španělském sále Pražského hradu se poosmnácté předávaly mezinárodní ceny Trebbia
© zdroj: http://www.protext.czMilan Fiľo převzal ocenění mezinárodní poroty Trebbia

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Autor článku: 
PROTEXT

"Pocházím z Heľpy. Život v této části Slovenska nikdy nebyl jednoduchý a to, co lidem pomáhalo přežít těžké časy, byla vzájemná soudržnost, pomoc a také umění - hudba, zpěv, úcta k tradicím. Toto prostředí mě formovalo, tak jsem byl vychovaný. K respektu k hodnotám a k lidem, kteří je vytvářejí," vysvětlil k ocenění Milan Fiľo.

Milan Fiľo mimo jiné významně přispěl k opravě pražského Poutního areálu na Bílé Hoře a dlouhodobě podporuje českou a slovenskou kulturní tvorbu v Praze.

K dalším oceněným patří laureáti ze Švýcarska, Japonska, Ukrajiny, Slovenska, či Austrálie. Za přínos k dialogu národních kultur cenu získal zpěvák Karel Gott.

Trebbia je mezinárodní ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Návrhy kandidátů na Mezinárodní cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky.

Záštitu nad letošním ročníkem jedné z nejprestižnějších cen v oblasti kultury převzali ministři České a Slovenské republiky - Antonín Staněk a Ľubica Laššáková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019