čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Pohled na pódium
© archiv organizátorů



Michal Prokop byl pozorným a akčním hostitelem Krásných ztrát Live

BENEŠOV: Loni oslavil Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live sedmdesátiny, letos byla oslavencem kapela Framus Five, jež vznikla před padesáti lety. V amfiteátru na Konopišti se v pátek a sobotu 14. a 15. července slavilo bez velkých slov a frází především muzikou. 

od 14.07.2017 do 15.07.2017
Autor článku: 
Karel Souček

A hudební dramaturgie byla tou největší devízou celého festivalu. Výborně prostřídala mladé kapely se střední generací i veterány tuzemské rockové a bluesové scény a oba dny byly také nápaditě vygradovány. V tomto směru odvedl organizační tým v čele s Michalem Prokopem a agenturou Joe´s Garage skvělou práci.
Michal Prokop byl ústřední postavou festivalu, pojmenovaném po jeho slavném televizním pořadu. Proto v programu dostaly velký prostor kapely, s nimiž vystupuje buď on, nebo jeho spoluhráči, a které mu jsou hodně blízké. Michal si tedy zazpíval nejen s Framusem Five či triem Prokop – Andršt – Hrubý, ale jako host si střihl jednotlivé písničky i s Hudbou Praha, Precedensem, Luboš Andršt Blues Bandem nebo Kukulínem. A jeho hostovačka jejich sety vždy rozsvítila, protože tento charismatický zpěvák má i v jedenasedmdesáti letech energie na rozdávání.

Krásný ztráty Live se přestěhovaly z Lokte na Konopiště. Přírodní amfiteátr byl dobrou volbou, rozlehlý areál v blízkosti rybníka a s výhledem na slavný zámek působil romanticky, příjemné prostředí umocňovala možnost vyrazit si úzkými uličkami k zámku či do jeho upravených zahrad. Jediný drobný problém představovala relativně velká vzdálenost mezi pódiem a prostorem pro návštěvníky, které odděloval podle vtipné moderátorské dvojice z divadla Vosto5 vypuštěný bazén, podle Visáčů medvědí příkop. Přímo pod pódiem by se třeba na Mňágu, Yo Yo Band, Hudbu Praha nebo Visací zámek určitě pařilo více, ale za to samozřejmě pořadatelé nemohou.

Páteční program odstartovala ve 14.30 keltská a britská hudba v podání Kukulínu. Jan Hrubý s Rudou Hálkem a Janem Kolářem nabídli průřez svojí tvorbou. To samé platí o dvojici Michal Pavlíček a Monika Načeva, geniální Michalova akustická kytara provázela výjimečný Moničin hlas v šansonových písních z desek Možnosti tu sou…, Mami a Nebe je rudý. „Bylo to krásný a neztrátový! Moc jsem si to užila...celé odpoledne i večer...dobrý výběr místa, MoNa,“ nechala se později slyšet na sociálních sítích Monika Načeva.

Luboš Andršt Blues Band předvedl dokonalé muzikantství všech zúčastněných, radost poslouchat jejich umění. A hostující Michal Prokop si střihl bluesovou pecku Nobody Knows You When You’re Down and Out. Početný Yo Yo Band rozhýbal svými hity Kladno, Karviná, Jedeme do Afriky, Jó, já jsme srab první diváky, kteří do té doby spíše seděli a pozorně poslouchali. Převažovala mezi nimi spíše střední generace, i když také ta se s gradujícím programem pozvolna dostávala do varu.

Slavící Framus Five navnadil fanoušky slavnými peckami Kolej Yesterday, Blues o spolykaných slovech a Bitva o Karlův most a pak sázel v úžasném tempu další slavné písničky ze všech etap své historie. Spojuje je výrazná melodičnost, silné refrény, dokonalé instrumentální výkony a nezaměnitelný Prokopův projev. Pro mnohé vrchol večera. Pro mladší pak byla vrcholem závěrečná Mňága a Žďorp, která i přes poměrně vydatný déšť roztančila amfiteátr. Kapela z Valmezu je nyní v mimořádné formě (po koncertní i tvůrčí stránce),  o čemž svědčí i skutečnost, že pár kousků z novinky Třínohý pes proniklo i na aktuální setlist, kde rozhodně nezaostávají za léty prověřenými hity typu Hodinový hotel.  

Páteční noc končila deštěm a v sobotu to nevypadalo o mnoho lépe. Naštěstí se v pozdním odpoledni a s příchodem večera počasí umoudřilo, i když samozřejmě mohlo být tepleji. Diváci však byli vybaveni pláštěnkami a deštníky, takže si hudební lahůdky nenechali ničím zkazit. Poledne patřilo mladým kapelám Gingerhead a Sunflower Caravan, které vystřídala Něžná noc. Projekt ostřílených muzikantů Jana Sahary Hedla a Blanky Šrumové, kteří představili nejen zbrusu nové album Neměj strach, ale i starší songy Nelítej nízko nebo Tisíc jmen.

Více energie přineslo vystoupení démonického Kamila Střihavky s jeho Leaders a výrazně omlazené kapely Precedens, s nimiž si Michal Prokop zahostoval, čímž splnil tajný sen charismatické zpěvačce Ivě Marešové. Samozřejmě v jejich setu nechyběly léty prověřené písně Soumrak bohů, Doba ledová nebo Věž z písku. Zklidnění, ale zároveň virtuózní výkony přišly s triem Prokop – Andršt – Hrubý. To akusticky zopakovalo některé skladby Framusu Five a přidalo také pár standardů. Jako host se představil saxofonista Joe Kučera, který před svou emigrací v roce 1969 hrál s Framusem.

Pak už program jen gradoval. Hudbu Praha s Michalem Ambrožem sice zbrzdil výpadek elektrického proudu, ale energie a syrovost legendárních písní Marijuana, Pal vocuď, Špinavý záda, Brejle, Máma, táta i novějších Kajuvej či DeGenerace narušena nebyla. Dokonalá smršť, která roztančila náctileté i sedmdesátníky. Trojice Zdeněk Bína, Fredrik Janáček a Daniel Šoltis, jinak minus 123 minut, svým temperamentním setem prokázala, že jejich návrat po sedmi letech byl jednou z nejzásadnějších událostí loňského roku. Spojení jazzu, rocku, blues i funky funguje v jejich podání dokonale.

A kdo v té době ještě seděl na dřevěných lavicích, vyskočil s nástupem Visacího zámku. Při jejich vystoupení se dokonce jakýsi odvážlivec pokusil překonat medvědí příkop, ale neúspěšně. I on si ale nakonec vychutnal všechny ty Traktory, Stánky, Vlasty, Dopravní značky a další Známky punku. Tuhle kapelu můžete vidět třeba každý den a stejně se vám neomrzí.

Takže když si to shrneme. Mezi plusy Krásných ztrát Live patřila promyšlená hudební dramaturgie, přátelská atmosféra, příjemné prostředí, pohotová moderátorská dvojice Prokop Bauer z Vosto5 a hudební výkony prakticky všech vystupujících. K mínusům pak absence byť jen užitkové vody ve stanovém městečku a také  toytoyek v areálu, a z toho plynoucí nutnost chodit na veřejné záchody a ještě za každé použití platit. Klady však jednoznačně převážily, a pokud se uskuteční i příští ročník Krásných ztrát Live, máme se na co těšit.

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024