PLZEŇSKÝ KRAJ: Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku celkem devět koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním.
Festival již šestým rokem přináší originální hudební dramaturgie, které posouvají představy o klasické hudbě a zpřístupňují klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová pochází z Plzeňska, a právě do plzeňského regionu každoročně putuje výtěžek festivalu na opravu vybraných kulturních památek. Letos jím bude chátrající kostel sv. Jiří v obci Luková ze třináctého století, který proslavila výstava „Věřící“ v podobě sádrových duchů uvnitř kostela.
Zahajovací Symfonický koncert se koná 8. 6. 2018 v plzeňské Velké synagoze; zazní skladby Mozartovy, Hummelovy či Stamitze v podání Jitky Hosprové, famózního houslisty Jaroslava Svěceného, oceňovaného operního pěvce Filipa Bandžaka a Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Z dalších osmi koncertů v Plzeňském kraji se čtyři konají ve spolupráci s festivalem Západočeské Baroko. Procházky uměním Plzeňskem se odehrají 22.6. v Plasích; 7.7. v Nečtinech; 13.7. v Březíně; 20.7. v Rabštejně nad Střelou; 31.8. v Dolní Bělé; 7.9. v Manětíně; 18.9. v Žihli a 21.9. v Chyši.
Na všechny koncerty je vstupné dobrovolné. Více na www.prochazkyumenim.cz
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.