čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
Logo festivalu
© archiv pořadatele



Mezinárodní hudební festival Procházky uměním letos podpoří kapli v Dolní Bělé

PLZEŇ: Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku a Karlovarsku celkem deset koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním.

od 04.06.2019 do 20.09.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Festival již sedmým rokem přináší originální hudební dramaturgie, které posouvají představy o klasické hudbě a zpřístupňují klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová pochází z Dolní Bělé na severním Plzeňsku, a právě sem poputuje výtěžek festivalu na opravu Husovy kaple.

V loňském roce se nám poštěstilo od dárců a návštěvníků festivalu vybrat téměř sto padesát tisíc pro kostel sv. Jiří v Lukové. Věřím, že i letošní rok bude úspěšný. Máme divákům co nabídnout,“ slibuje Jitka Hosprová.

Severní Plzeňsko díky festivalu navštíví celá řada významných umělců, předních komorních souborů a orchestrů. V rolích průvodců festivalem se vystřídá několik hereckých hvězd: „Pozvání přijaly Barbora Munzarová či Barbora Kodetová, opět se setkáme s Miroslavem Dvořákem i Ondřejem Kepkou,“ doplňuje zakladatelka festivalu Jitka Hosprová.

Zahajovací koncert Plzeň Gala se koná 4. června v Kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici; zazní například Bachovy či Vivaldiho skladby v podání violistky Jitky Hosprové, kytaristy Lubomíra Brabce, mezzosopranistky Lucie Hilscherové za doprovodu Sboru Fakulty pedagogické ZČU a smyčcového orchestru Camerata Plzeň. Následuje dalších sedm koncertů v Plzeňském kraji a dva v Karlovarském: 20.června v Plasích; 6.července v Nečtinech; 13.července v Rabštejně nad Střelou; 19.července v Březíně; 26. července v Lukové, 2.srpna v Dolní Bělé; 14. srpna v Karlových Varech; 6. září v Manětíně a 20. září v Chyši.

 

Program v Březíně bude doplněn o barokní workshopy, barokní kolotoč a ohňostroj. Začátek workshopů je v 18:00 hodin, na ohňostroj se mohou návštěvníci těšit po skončení koncertu.

Na všechny koncerty se platí vstupné 200 korun, zlevněné 100 korun pro studenty a seniory. Děti mají vstup zdarma.

Partnery festivalu jsou město Plzeň; Allianz; Ferona a.s.; Tatiana. Festival se koná ve spolupráci s festivalem Západočeské baroko, Pedagogickou fakultou ZČU a zapojenými městy. Za mediální partnerství organizátoři děkují Českému rozhlasu, Plzeňskému deníku, portálům PROPAMÁTKY a Epochtimes.

 

O Jitce Hosprové

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a u doc. Jana Pěrušky absolvovala Akademii múzických umění v Praze. K violovému mistrovství ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Jako zakládající členka Bennewitzova kvarteta získala cenné komorní vzdělání. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jansem založila v roce 2005 Bohemia Luxembourg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy. Debutovala sólovými koncerty v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Hong kongu, Washingtonu, D.C. a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemí. Vystoupila také na řadě světových hudebních festivalů. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu, vystupuje s předními českými a světovými orchestry. Hraje na český nástroj – model z roku 2012 Petra Zdražila.

O Husově kapli v Dolní Bělé

Kaple Českobratrské církve evangelické, inspirovaná stavbou Korandova sboru v Plzni, byla dostavěna roku 1939 podle návrhu architekta Jaroslava Fišera, nejvýznamnějšího představitele meziválečného funkcionalismu Plzeňska. Ministerstvem kultury ČR byla prohlášena kulturní památkou.

Více na www.prochazkyumenim.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024