sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Jurij Luščanski
© Milan Turek



Masarykovy postoje k Lužickým Srbům objasní Jurij Wuschanský z Budyšína

LIBEREC: Poslání liberecké knihovny může být chápáno více jako společenské, ale svou činností se může zařadit i mezi vědecké instituce. Časté odborné přednášky či konference, vydávání publikací jsou běžnou praxí knihovny. Oslavy Roku republiky proto nejsou naplněny jen populárními a oslavnými akcemi.

Autor článku: 
Milan Turek

Vedení knihovny spolu se spolkem SAL připravilo na středu 19. září odbornou přednášku. Ta připomene názory Tomáše Garigua Masaryka na slovanský národ a krajinu, která úředně mohla patřit Československu až do roku 1918. Ve skutečnosti to však bylo jen do roku 1635, kdy celá Lužice připadla pod správu saského království. Pokusy zničit národ Lužických Srbů je možno datovat hluboko do středověku. Co však nedokázaly války, dokázaly  ekonomické a společenské poměry. Z několika miliónového slovanského národa je dnes jen hrstka občanů Saska, kteří přiznávají lužicko-srbské občanství a mluví lužickou srbštinou.

Podle Jurie Wuschanského, který svým výkladem objasní názory T. G. Masaryka o Lužici, je jich dnes už jen asi  dvacet tisíc. Češi a především Severočeši rozvíjejí spolupráci s Lužickými Srby, aby podpořili onu menšinu, žíjící po staletí v přátelském soužití.  Přednášející je předsedou Matice lužicko srbské, což je organizace, jejímž cílem je zachování jazyka, péče o o literaturu a zachování hovorového jazyka.

Silný útok na lužicko-srbskou menšinu je datován devatenáctým století, kdy na území celé Lužice začala těžba uhlí. V poslední době pak zavírání dolů a obrovská nezaměstnanost. Lidé se stěhují na západ za prací a lepším životem. V roce 1847 se zasadil o vznik sdružení Matice lužickosrbská (Maćica Serbska) Jan Arnošt Smoler. Současný předseda používá jak německé jméno, tak lužicko-srbské – Jurij Luščanski. Od roku 1992 je Matice srbská součástí sdružení Lužických Srbů Domowiny.

Přednášející se mj. zaměří na výklad poslání Matice. Přednášku podpořil primátor města Liberce Tibor Bathyány a senátor Michael Canov.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024