čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Spisovatel Martin Jun
© Milada Fišerová



Martin Jun četl v Čapkově památníku

Autor článku: 
Karel Souček

<p>STARÁ HUŤ: Autorské čtení spisovatele Martina Juna z jeho úspěšného debutu Doživotí připravil v rámci oslav státního svátku Památník Karla Čapka na Strži u Dobříše. Uskutečnilo se v pondělí 17. listopadu.</p> <p>Bližší informace níže, v rozhovoru s Martinem Junem.</p> <p>Znáte Čapkův památník na Strži?</p> <p> Znám, byl jsem tam již dvakrát jako běžný návštěvník. Nejenže je to památník našeho předního spisovatele, ale hlavně je to nádherné místo, které má nepopiratelné kouzlo. Stačí vidět zahradu a dům zvenku a každému musí být jasné, proč se tam Čapek uchyloval. </p> <p>Máte k Dobříšsku nějaký bližší vztah?</p> <p> Naše rodina pochází z Prahy, nicméně na Dobříšsku jsme „odjakživa“ měli chalupu, kde jsme trávili veškeré víkendy od jara do zimy a celé letní prázdniny. Naše chalupa je ve vesnici Luhy, asi 16 kilometrů od Dobříše. V Dobříši jsme často stavěli cestou na víkend. Mám s tím spojenou idylickou vzpomínku na to, jak nám dětem naši kupovali do auta rohlíky a šunku, kterou jsme balili „do roličky“. Souhrou okolností teď všichni z mé rodiny, tedy sestra, bratr i rodiče, žijí v okolí (nejdál sestra v Příbrami), jen já jsem zůstal v Praze.</p> <p>Podle čeho vybíráte konkrétní pasáže z Doživotí, které čtete? A jsou pořád stejné?</p> <p> Doteď jsem pasáže vždy vybíral tak, aby se čtenář obešel bez delšího vysvětlování předchozího děje. Na to jsou nejvhodnější úvodní kapitoly knihy. Neměl jsem tolik čtení, abych se musel opakovat. Teď, když už je Doživotí v prodeji, a někteří posluchači budou s dějem seznámení, se asi mohu odvážit číst i z druhé poloviny textu.</p> <p>Jaký máte vztah ke Karlu Čapkovi?</p> <p> Vždycky jsem měl pocit, že byl až příliš angažovaný na úkor vlastního díla. Jenže když si uvědomíme, v jaké době žil, tak se není co divit. Viděl prostě dál, než většina jeho současníků. Mám rezervy, co se týká jeho knih, už delší dobu si chci například přečíst Povětroně. Četl jsem o Čapkovi několik biografií, naposledy knihu Ivana Klímy Velký věk chce mít též velké mordy. Spisovatele je možné dělit na stylisty a spontánní vypravěče, v první polovině 20. století u nás tuto dichotomii zosobňovali Čapek a Hašek, později Kundera a Hrabal. Stylisté jsou bližší mému naturelu a Čapek je stylista par excellence. </p> <p>Na čem nyní pracujete?</p> <p> Na ničem zrovna teď nepracuji. Nepovažuji spisovatelství za vnitřní nutnost. Buď je co říct, nebo není. Vlastně bych rád napsal co nejméně knih. (smích)</p> <p>Boxík: Martin Jun (1976) vystudoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského. V letech 1996 – 1997 a 2013 pobýval studijně a pracovně ve Velké Británii, v současnosti žije v Praze, kde pracuje pro mezinárodní společnost. Román Doživotí je jeho debutem.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024