úterý
16. července 2024
svátek slaví Luboš
Voucher - junior
© Zdroj: městys Liteň



Liteňské vouchery

LITEŇ: Městys Liteň leží ve Středočeském kraji v okrese Beroun, 30 kilometrů jihozápadně od hlavního města Prahy. V obci trvale žije přes tisíc obyvatel. S Litní je spojena řada významných osobností, např. Svatopluk Čech nebo Jarmila Novotná, slavná operní pěvkyně, k jejíž poctě se zde dokonce koná již posedmé festival. Do našeho hledáčku se dostala díky zajímavému projektu, který právě rozjíždí. Děti, mladiství a senioři dostávají letos poprvé od liteňské obce vouchery/poukázky, kterými lze platit za sport, kulturu a vzdělávání.

Autor článku: 
Irena Koušková

Starosta Litně Filip Kaštánek k tomu říká: „Chceme motivovat doslova všechny mladé u nás v městysi a vytvořit jim podmínky k tomu, aby si vytvořili správné návyky pro trávení volného času - sportem, hrou na nástroje, zpíváním, učením, vzděláváním se. A myslíme také na seniory. Tím, že nefinancujeme tak jako dosud pouze některé liteňské spolky, ale necháme naše občany, aby si poskytovatele služeb svobodně vybrali, věříme, že přispíváme k dalšímu vylepšení bohaté nabídky volnočasových aktivit v naší lokalitě.“ O nevšední iniciativě, která by mohla být inspirací pro další města a obce, jsme chtěli vědět více…"

 

Můžete být k liteňským voucherům konkrétnější?

Pod tímto názvem jsme rozeběhli od letošního roku dva přídavné projekty podpory vzdělávání, sportu a kultury. Cílovou skupinou je 250 dětí a mladistvých z našeho městyse, kterým ke konci 2017 ještě nebylo osmnáct let, a stejně tolik seniorů starších šedesáti let. Liteňské vouchery jsou poukázky (letos 600,- Kč na osobu), které občanům obec daruje a jimiž lze platit u našich smluvních partnerů z oblasti vzdělávání, sportu a kultury.

Každý v obci, kdo splňuje tato kritéria, podepíše v kanceláři obecního úřadu darovací smlouvu a dostane vouchery (tři poukazy v hodnotě 200 Kč) a spolu s nimi také seznam poskytovatelských firem, které již podepsaly s obcí smlouvu. Současně může jmenovat ty firmy, kde by chtěl poukázkami zaplatit, a obecní zaměstnankyně je kontaktují a nabídnou jim partnerství.

Abychom podpořili příklon dětí a mladistvých k rozumnému, pozitivnímu trávení volného času, koncipovali jsme liteňské vouchery jako nepřenosné: když je obdarovaný nevyužije, propadnou. 

Financování přes vouchery má podle nás ještě další přednosti:

  • obec pomáhá financovat i takové aktivity, které by se v Litni „neuživily“, tedy neměly dost účastníků, anebo jsou už na tak vysokém stupni profesionality, že se logicky vyskytují pouze ve větších městech. Například plavání pro miminka nebo i pro seniory je možné jen v okresním městě, protože nemáme v obci krytý bazén. Některé naše děti zpívají, hrají na hudební nástroje nebo tancují na takové úrovni, že berou hodiny v Praze nebo Berouně u špičkových učitelů, kteří působili třeba i v Národním divadle. Sportovně nadané děti (fotbal, hokej, basketbal) vozí rodiče do klubů v Praze nebo aspoň Berouně, protože v naší malé obci nejsou ani sportoviště, ani kluby na takové úrovni;
  • sociálně slabším rodinám umožňuje zapsat děti do kroužků, které by jinak svým dětem dopřát nemohli, protože i dotované organizace požadují zápisné;
  • obec spolufinancuje jen ty aktivity, které si občané skutečně přejí – transparentnost a zpětná vazba je stoprocentní;
  • tím, že podmínkou pro obdržení voucherů je trvalý pobyt v Litni, mohou být vouchery pobídkou pro nově přistěhované spoluobčany, aby sebe a své děti skutečně přehlásili do Litně.

  

Kdy byl systém spuštěn? Jaká je odezva ze strany občanů a jaká ze strany poskytovatelů služeb?

Vouchery se letos vydávají od května. Všichni, kdo se na přípravě projektu podíleli, se stali skutečnými fandy celého konceptu, i když třeba zpočátku přínos neviděli. Když totiž zjistili, že teď budeme finančně podporovat i plavání pro miminka anebo počítačové kurzy pro starší občany, byla jejich reakce vždy stejná: škoda, že nedáváme spoluobčanům větší část prostředků právě tímto způsobem.

Oslovili jsme emailem několik desítek potenciálních poskytovatelů z okresů Beroun a Praha západ, z nich se přihlásila zatím jen asi desítka. Firmy jsou dnes doslova bombardovány nejrůznějšími nabídkami, ať už emailem nebo poštou, a náš koncept s poukázkami není v Čechách vůbec běžný, šéf firmy o tom musí chvíli přemýšlet. Proto se dají ke spolupráci lehce získat firmy, které oslovíme osobně, protože rychle pochopí výhodnost konceptu pro všechny zúčastněné, ale nabídka v emailu si nezíská dostatečnou pozornost. Články o liteňských voucherech vyšly v regionálním, poberounském tisku.

 

Jaké aktivity z kulturní oblasti tímto způsobem podpoříte?

Nechceme zasahovat do výběru našich občanů. Na příklad u kulturních aktivit je vkus každého člověka naprosto rozdílný. Vycházíme ale z toho, že poskytovatelé musí být schopní vystavit při zúčtování voucherů fakturu, a jedná se proto o solidní firmy. 

 

Jaká je platnost voucheru?

Vouchery se vydávají pro každý kalendářní rok s tím, že zúčtování se musí provést z technických důvodů nejpozději 30. listopadu daného roku.

 

Kde jste se inspirovali?

Nápad s vouchery jsme dostali před třemi lety, když jsme si spočítali, k jak malé části našich občanů se dotace z obce ve skutečnosti dostávají. První reakce od zkušených praktiků na jednom ze školení byly negativní, prý to realizovat nelze. Známý systém poukázek z Turčianských Teplic směřoval zase k alternativnímu oběživu s možnými zásahy centrální banky, což nepřicházelo při naší velikosti v úvahu. Nakonec jsme celý systém zpracovali sami.

 

Jaké prostředky radnice do této podpory volnočasových aktivit svých občanů vloží a neomezí to dosavadní podporu liteňských spolků?

V letošním roce odsouhlasilo zastupitelstvo tři sta tisíc korun a využilo k tomu neplánované příjmy, se kterými rozpočet nepočítal. Ke konci loňského roku se podařilo ukončit nevýhodný nájem areálu učiliště a radnice dostává teď každý rok šest set tisíc korun z nájmů do obecní kasy. Jedna polovina z těchto neplánovaných příjmů půjde nově na vzdělání, kulturu a sport formou poukázek, které obec daruje svým občanům. Rozsah podpory liteňských spolků to tedy ani v nejmenším neovlivní. Na druhou stranu ale chceme další nemalé úspory, které v obci plánujeme – aukce na energie, aukce na svoz odpadu atd. – využít k navyšování rozpočtu pro vouchery. Bude-li o to mezi občany zájem, samozřejmě.

 

Jaké subjekty se do voucherovského systému mohou ještě hlásit?

Nemáme na poskytovale služeb žádné zvláštní nároky. Kdokoliv poskytne našim občanům vzdělávací, kulturní anebo sportovní služby, je srdečně vítán.

 

Jaké výhody přináší systém pro poskytovatele služeb?

Každá firma, která nabízí služby v těchto oblastech a chce vouchery akceptovat, podepíše s městysem Liteň jednoduchou smlouvu o spolupráci. Potom kdykoliv během roku pošle od zákazníků vybrané vouchery spolu s fakturou na úřad městyse, dostane je proplacené. Benefit pro poskytovatele služeb spočívá v tom, že je veden jako partner na internetových stránkách městyse Liteň, a naši obyvatelé ho proto budou spíše vyhledávat.

 

Chcete se zapojit jako poskytovatel služeb v oblasti kultury, sportu a vzdělávání do voucherového systému? Pak si zde stáhněte jednoduchou smlouvu, dvakrát vytiskněte a podepsanou zašlete na adresu Úřad městyse Liteň, Náměstí 71, 267 27 Liteň. Z radnice vám obratem pošlou podepsaný exemplář zpět a zařadí vás do seznamu poskytovatelů. 

Za odpovědi děkujeme Jiřímu Vodičkovi, zastupiteli z liteňské radnice

Informace a kontakt: www.mestysliten.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024