středa
21. března 2018
Svátek slaví: Radek
z představení Naivního divadla Liberec
© zdroj: http://www.liberec.czLiberec znovu členem velké rodiny loutkářů

LIBEREC: Statutární město Liberec bylo znovu přijato do mezinárodní asociace AVIAMA, která sdružuje města a regiony s loutkářskou tradicí. Liberec do asociace vstoupil jako zakládající člen už v roce 2012, následující rok ale neuhradil členský poplatek, takže jeho příslušnost automaticky zanikla. Liberecké zastupitelstvo schválilo na konci roku 2016 obnovení členství, které nyní definitivně stvrdilo hlasování členů na generálním shromáždění ve francouzském Charleville-Mézières.

Autor článku: 
Jana Kodymová

„Vedle Plzně jsme teď jedinými členy AVIAMA z České republiky. Jako město zřizujeme Naivní divadlo, které má ve světě výjimečnou pověst, patří k předním loutkovým scénám a za takřka 70 let své existence má ostatním co nabízet. Na druhou stranu chceme čerpat nové mezinárodní zkušenosti a podílet se na dalším rozvoji a propagaci světového loutkového divadla. Být členem AVIAMA je pro Liberec velkou prestiží i výzvou zároveň,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

AVIAMA momentálně sdružuje členy ze tří kontinentů, střední Evropu zastupuje Liberec, Plzeň a polský Bialystok, mezi další významné členy patří třeba kanadský Montreal, japonská Iida, španělská Lleida, ruský Petrohrad a Jekatěrinburg či francouzské Charleville-Mézières. Spolu s Libercem pak byly nově za člena AVIAMA přijaty i francouzské Amiens a kanadské Saguenay. O vstupu aktuálně uvažují i Moskva, čínský Nanchong či italská města Parma a Palermo. „Proti vstupu Moskvy ale přímo na shromáždění protestovali zástupci Plzně a Bialystoku, já jsem tentýž postoj deklaroval ve středu ústředí AVIAMA a všem členům dodatečně v písemné výzvě. Jde o symbolické gesto na podporu Kirilla Serebrennikova, ředitele moskevského divadla Gogol Center, jehož nechala na konci srpna uvěznit z politických důvodů ruská vláda. Jsem přesvědčen, že umění nesmí být předmětem politické perzekuce, naopak musí zůstat svobodomyslné, o tom my, zástupci postkomunistických zemí, dost víme z vlastní historie,“ uvedl náměstek Ivan Langr s tím, že vyzval všechny členy AVIAMA, aby asociace protestovala proti Serebrennikově uvěznění jednotně jako celek.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
21.03.2018

ČR, ZAHRANIČÍ: Na oslavu 90. ročníku udílení Oscarů a Filmových cen Britské akademie (BAFTA), rozšířila British Airways stávající nabídku ve svém palubním zábavním systému o zbrusu novou kategorii s kolekcí vítězných filmů. Kategorie nazvaná „Award Worthy“ nabízí snímky, které v letošním ročníku vyhrály 12 Oscarů a 12 cen Britské akademie, a zároveň obdržely z obou ceremonií 87 nominací.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.03.2018

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
21.03.2018

​ČR: V aktuálním čísle národopisného a vlastivědného periodika Slovácka najdete opět řadu zajímavých článků. Upozornit lze např. na snad nejstarší slovanský nápis v hlaholici na našem území vyrytý na kamenném fragmentu – najdete ho v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
21.03.2018