pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Kristýna Petříčková při instalaci
© Pavel Princ



Kroj jako inspirace pro dnešní módu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Etnografické oddělení Slováckého muzea připravilo na prázdniny novou, svěží výstavu – Pod povrchem ornamentu. Jedná se o společné dílo Slováckého muzea a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Záštitu převzali starosta města Uherské Hradiště Ing. Stanislav Blaha a děkanka Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně doc. Mgr. Irena Armutidisová.

od 29.06.2017 do 08.10.2018
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Autorka výstavy Kristýna Petříčková se při realizaci se svými studenty nechala inspirovat oděvem vycházejícím z kořenů a tradic Slovácka. Výstava je reakcí na vzrůstající zájem o tradiční lidovou kulturu v propojení s moderním designem a současně nabízí odpovědi na otázky, jakým způsobem k tomuto inspiračnímu zdroji přistupovat.

„Ve výstavě se představí devět mladých návrhářů ateliérů Design oděvu a Produktový design UTB ve Zlíně, kteří pracují s odkazem a mezigeneračně předávanými hodnotami lidové kultury v širším sociálním kontextu. Modely a práce studentů jsou postaveny do konfrontace s inspiračními zdroji v podobě krojových součástek ze sbírek Slováckého muzea,“ popsala Kristýna Petříčková, další vystavující, autorka a vedoucí ateliéru Design oděvu.

Ve své práci se Kristýna Petříčková dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukci historického oděvu i krojových celků a při realizaci sleduje hned několik aspektů. „Společným jmenovatelem všech jejích prací je hluboká znalost nejen předmětu, který je zhotovován, ale také kontextu, ve kterém byl používán, detailní studium a analýza materiálu a samozřejmě jeho následné precizní zpracování. Při tvorbě se nejedná o pouhou rekonstrukci, výsledkem je nejčastěji maximálně věrná replika propracovaná do sebemenších detailů,“ uvedla Marta Kondrová, etnografka Slováckého muzea a kurátorka výstavy. K pečlivosti, precizní práci a snaze o pochopení a co nejhlubší studium zvoleného inspiračního zdroje vede Kristýna Petříčková také své studenty.

Výstava Pod povrchem ornamentu nabízí pohled nejen na hlavní inspirační zdroj, kterým jsou kořeny lidové kultury, ale rovněž původní formu a hlavně funkci oděvů. Odmyslíme-li si výšivku, aplikaci, krajku a další výzdobné prvky kroje, nahlédneme na samou podstatu ve způsobu oblékání lidí v minulosti, původní postupy v šití oděvu i zhotovování látek.
Nová výstava volně navazuje na úspěšnou výstavu Budoucnost tradice realizovanou ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Moravského zemského muzea v Brně v roce 2015. „Pojďte prostřednictvím výstavy nahlédnout pod povrch ornamentu na samotnou podstatu lidového oděvu i jeho využití v současné oděvní a šperkařské tvorbě,“ vyzývá k návštěvě Petříčková a dodává: „Vystavujícími studenty jsou Klaudie Ančincová, Vivien Babicová, Anežka Berecková, Jan Černý, Adéla Malendová, Marie Nováková, Gabriela Petrová, Sabina Psotková a Veronika Valušková“. Autorem architektonicko – výtvarného řešení je další pedagog UTB ve Zlíně M. A. Vladimír Kovařík.
Marta Kondrová přidává ještě další podstatnou informaci: „Pro návštěvníky jsou během Letní filmové školy ve dnech 1.–3. 8. připraveny kreativní workshopy. Můžete si práci designera vyzkoušet na vlastní kůži a zhotovit si vlastní autorský šperk či doplněk. Více informací na webových stránkách Slováckého muzea“.

 

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž čtvrtek 29. června v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 8. října 2017.

 

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, mobil: 734 282 558, e-mail: marta.kondrova@slovackemuzeum.cz

MgA. Kristýna Petříčková, mobil: 733 690 849, e-mail: petrickova@fmk.utb.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024