PARDUBICKÝ KRAJ: Kraj přispěje částkou 20 tisíc korun na publikační činnost krajanského spolku Klubu T. G. Masaryka v Užhorodě. Spolek požádal o podporu své činnosti prostřednictvím svého předsedy Ivana Latka, se kterým se v rámci návštěv Užhorodu zástupci Pardubického kraje opakovaně setkali a seznámili také s publikační a spolkovou činností více než 60 krajanů, z nichž většina stále mluví perfektní češtinou.
„Česká, potažmo československá, stopa je na Zakarpatí stále živá. Naši krajané jsou hrdí na svůj český původ, což dokazuje nejen velké množství kvalitních publikací, které připomínají období společného státu, ale také jejich snaha o rozšíření výuky českého jazyka,“ řekl hejtman Martin Netolický, který finanční příspěvek přislíbil v rámci posledního setkání v Užhorodě.
Klub T. G. Masaryka napomáhá šíření české kultury na Zakarpatí. V této souvislosti vydává reedice dobových knih, kalendáře, ročenky, sborníky a pohlednice, zprostředkovává turistické prohlídky, podílí se na organizaci kulturních akcí na podporu šíření české kultury a zapojil se i do obnovy několika pamětních desek v oblasti Zakarpatí, včetně pamětní desky T. G. Masaryka v Užhorodě. Další informace a obrazovou dokumentaci o činnosti spolku je možné najít na webové stránce www.klubtgm.cz.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.