sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Banner
© NPÚ Kroměříž



Konference ke stavebněhistorickému průzkumu začíná dnes

 
KROMĚŘÍŽ: Dnes 20. června zahajuje se v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži 16. ročník konference stavebněhistorického průzkumu s názvem Hrady a tvrze v širších souvislostech, která potrvá do 23. června. Konference již 16. rokem nabízí různá témata, která se vždy dotýkají stavební historie nejen na památkově chráněných objektech. Koná se na kroměřížském zámku. Svoji účast přislíbilo přes 100 zájemců. 
Autor článku: 
Mgr. Petra Zelinková

Kzaměření konference:

Hrady a tvrze náleží již dlouhodobě k badatelsky nejexponovanějším památkám. Z hlediska zájmu návštěvnické veřejnosti pak hrady a tvrze či jejich zříceniny představují jednu z vůbec nejatraktivnějších skupin zpřístupněných památkových objektů. Za staletí své existence se staly neodmyslitelnou součástí kulturní krajiny a přirozenými dominantami, tvořícími pro nejširší veřejnost zřetelnou spojnici mezi minulostí a současností. Tyto stavby spoluvytvářely páteř osídlení krajiny, byly místy důležitých historických událostí, sídly významných držitelů, ale i místy každodenního života, součástmi hospodářských a správních struktur.

Nejvděčnějším tématem studia opevněných sídel nadále zůstává rozbor jednotlivých objektů s důrazem na rekonstrukci stavebního vývoje a poznání jejich podoby v jednotlivých stavebních fázích. Sama tato oblast představuje složitou problematiku, která je výslednicí řady funkčních, architektonických, rezidenčních, fortifikačních a reprezentačních požadavků, v průběhu staletí kladených stavebníky na tyto objekty. Každá ze zmíněných oblastí má při jejich poznávání svoji nezastupitelnou roli. Ve srovnání s ostatními památkami historické architektury tedy u hradů a tvrzí nabývá na důležitosti zvláště aspekt jejich polyfunkčnosti.

Přestože počátky odborného zájmu o tyto památky sahají hluboko do 19. století, nelze z mnoha důvodů současný stupeň jejich poznání považovat za uspokojivý. Příčinu tohoto stavu je nutno spatřovat především v nestejnoměrné hloubce poznání jednotlivých lokalit i ve faktu, že při jejich zkoumání se uplatňují odlišné metodické postupy, vycházející nejčastěji z pozic obecné historie, stavební historie, archeologie nebo dějin architektury a umění, aniž by docházelo k potřebnému syntetickému propojení výstupů jednotlivých zainteresovaných vědních oborů. Interdisciplinární poznávání hradů a tvrzí, je sice často proklamovaným, avšak v praxi často obtížně dosažitelným a tudíž stále nikoli samozřejmým výstupem studia zkoumaných objektů.

Cílem této konference je především přispět, alespoň dílčím způsobem, právě ke zmíněnému interdisciplinárnímu studiu opevněných sídel a k poznání širšího kontextu, v němž jednotlivé objekty vznikaly a fungovaly. Poslední desetiletí přinesla řadu nových postupů, ale i metodických problémů, s nimiž se moderní studium problematiky opevněných sídel musí vyrovnat. Jde zejména o racionální vnímání typologických kategorií jako pracovního prostředku k utřídění zkoumaného materiálu a nikoli jako neměnných veličin, jimž je třeba podřizovat interpretaci zjištěné podoby jednotlivých objektů. Nové dokumentační a poznávací metody (např. LIDAR) pak dovolují dokonalejší poznání širších souvislostí a prostorových vazeb jednotlivých částí těchto památek v krajině, včetně dříve opomíjených či nedostatečně zřetelných terénních reliktů, a umožňují tak pořízení jejich věrohodnější dokumentace. Výrazný a nezpochybnitelný podíl při zpřesnění datací vzniku objektů či jejich částí získává dendrochronologie, stále většího významu nabývá vedle tradičního srovnávání morfologie architektonických článků zejména poznávání dobových stavebních postupů a dalších technologických procesů, ale například i provozních a komunikačních souvislostí sídel i v jejich rámci se nacházejících jednotlivých objektů.

 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži je pro konání konference s tímto zaměřením vhodným místem. V jeho barokním organismu se totiž poměrně nedávno podařilo přesněji rozeznat pozůstatky jeho výstavného pozdněgotického předchůdce, které lze v rámci doprovodné exkurze navštívit.

 

Tematické okruhy konference:
Hrady a tvrze v historické sídelní struktuře (vztah k okolnímu osídlení, historickým komunikacím, historické podmínky jejich vzniku, života a zániku)
Aktuální výsledky průzkumů jednotlivých lokalit (nové poznatky o stavebním vývoji jednotlivých objektů nebo jejich částí)
Každodenní život (zakládání a přestavby hradů a tvrzí, konstrukční detaily jejich staveb, zánik těchto sídel a jednotlivých objektů v jejich areálu, hospodářské a technické vybavení,…)

 Možnosti moderních technologií při odborné dokumentaci (uplatnění moderních metod dokumentace historických objektů, reliéfu krajiny,…)

 
Konferenci pořádá Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži a Zlínský kraj.
 
Záštitu nad konferencí přijali Mgr. Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje a Mgr. Jaroslav Němec, starosta města Kroměříže.
 
 

Mgr. Petra Zelinková
kancelář ředitelky
pracovnice vztahů k veřejnosti
Sněmovní nám. 1/2
767 01 Kroměříž
tel.: +420 573 301 435
mobil: +420 775 442 269
datová schránka: 2cy8h6t
www.npu.cz/uop-kromeriz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024