pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Jana Leparová



Knihovny připravují program aktivního stárnutí

OSTRAVA: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se zapojila s krajskými knihovnami z Košic a Miškolce do mezinárodního projektu Knižnice pre vzdelávanie 50+, v němž se zaměří na oblast neformálního vzdělávání pro věkovou kategorii lidí ve vyšším produktivním a poproduktivním věku.

Posláním knihoven je poskytovat knihovnicko-informační služby, podporovat celoživotní vzdělávání a duchovní rozvoj. Musí také citlivě reagovat na celospolečenské potřeby, specifické zájmy čtenářů a veřejnosti a tomu přizpůsobovat nabídku vzdělávacích a volnočasových aktivit. V současnosti je naléhavým tématem nepříznivý demografický vývoj a stárnutí obyvatel. A právě aktivní stárnutí je tématem úspěšného projektu „Knižnice pre vzdelávanie 50 plus“, který získal finanční podporu z fondů Evropské unie v rámci programu ERASMUS+.
Iniciátorem myšlenky a lídrem projektu je Veřejná knihovna Jána Bocatia v Košicích, která spolupracuje se zahraničními partnery v Čechách a Maďarsku. Nabídku na spolupráci přijala Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Župní a městská knihovna Františka II. Rákócziho v Miškolci (II.Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Miskolc).

Cílem současné první části projektu je analýza a využití potenciálu knihoven v oblasti neformálního vzdělávání pro věkovou kategorii lidí ve vyšším produktivním a poproduktivním věku. Pracovní setkání na půdě partnerských knihoven (mobilit) jsou zaměřena na vytváření návrhu tematických vzdělávacích cyklů a jejich následné odzkoušení v praxi. Pilotní aktivity neformálního vzdělávání pro lidi ve věku 50 plus knihovny spustí od září 2017, potrvají do června 2018.

První projektové aktivity začaly koncem roku 2016 v Košicích. V lednu se přesunou do maďarského Miškolce a v únoru přivítá zahraniční knihovníky právě Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě.  Vzhledem k regionálním kompetencím partnerských knihoven představí vždy jednotlivé knihovny nejen své podmínky pro naplnění projektového záměru, ale rovněž témata z oblasti regionálních dějin a uchovávání regionálních dokumentů. Důležité je rovněž poznat sociálních specifika daných regionů, na která bude brán zřetel při formování cyklického neformálního vzdělávání.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024