sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Vizuál festivalu
© Zdroj: Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji



Jeden svět představuje filmy, které naprší (a uschnou) v Sušici

SUŠICE: Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu, ekologie, příroda – to jsou témata, která se rozhodl akcentovat letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pod heslem „Až naprší a uschne“. Třetí ročník v Sušici se ale dotkne i problematiky zdravotnictví, poruch příjmu potravy či zákulisí jedné kapely z Jedličkova ústavu. Festival zde proběhne od 31. března do 3. dubna 2020. Předprodej vstupenek byl již zahájen!

od 31.03.2020 do 03.04.2020
Autor článku: 
Tereza Králová

Všechna naše projekční místa jsou letos bezbariérová, aby byla dostupná co nejvíce divákům, protože právo na kulturu považujeme za základní lidské právo. Všichni diváci tak
mohou bez obav z přístupnosti dorazit do kina Sušice (Příkopy 178), Komunitního centra „Káčko“ (Klostermannova 1330) nebo do Sálu Církve bratrské (Studentská 506).

V úterý zahájíme celý festival v Komunitním centru „Káčko“ poetickým snímkem Mám to v krvi, který sleduje svérázného a tvrdohlavého chlapce, který hledá vlastní identitu mezi kulturou domorodých Australanů, z níž pochází, a většinovou australskou společností, v jejímž systému vyrůstá. Na následnou debatu přijal pozvání Ondřej Smeykal, sušický rodák a profesionální hráč na didgeridoo. „Na zahájení nebude chybět ani raut, který nám letos přichystají kluci z místní ZŠ speciální a Praktické školy DČCE Merklín, kterým bychom tímto chtěli moc poděkovat,“ doplňuje Sarah Huikari, hlavní koordinátorka Jednoho světa Sušice.

Druhý festivalový den strávíme v Sále Církve bratrské, kde od 17 hodin promítneme norský snímek Autoportrét. Ten nám přiblíží boj osmadvacetileté dívky s anorexií, ale i její vášeň pro portrétní fotografii, která jí přináší radost ze života. Diskutovat na téma poruch příjmu potravy přijede Simona Vroblová Váchalová, lektorka primárně preventivních programů se zaměřením na nezdravé stravovací návyky a poruchy příjmu potravy. Od 20 hodin diváky čeká portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarksløpet. Ten představí film Lindy Kallistové Jablonské Psí láska. Doprovodný program k filmu zatím necháváme pro diváky jako malé tajemství.

Čtvrteční program opanuje novinka, která se skrývá pod záhadným označením VR 360°. Galerie SIRKUS nad kinem se promění od 17:00 do 18:30 ve VR zónu. Diváci budou moci s pomocí speciálních brýlí vstoupit do krátkých filmů virtuální reality ve formátu 360°. Všechny dokumenty v rámci virtuální reality budou zaměřené na ekologii. Od 19 hodin diváky v sušickém kině čeká tentýž večer film Půlnoční rodina z kategorie Diagnóza, který nabízí dokumenty o zdraví a zdravotnictví. Ten poukazuje na zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City a soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Po dokumentu přivítáme Slávka Krále, sušického rodáka, dobrodruha a cestovale. Beseda s ním bude tlumočena do českého znakového jazyka.

Festival zakončíme v pátek 3. dubna opět v prostorách kina Sušice. Od 17 hodin promítneme snímek Postiženi muzikou o zákulisí kapely The Tap Tap, v níž zpívají a hrají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem. „Moc si vážíme toho, že s pozváním souhlasila paní Jana Londinová, která v Jedličkově ústavu učila 20 let a byla u zrodu kapely The Tap Tap. Pevně věříme, že nám poví další humorné historky, které v dokumentu nezazní,“ prozrazuje Huikari.

Festival zakončí na Oscara nominovaný film Země medu. Mezinárodně oceňovaný dokument o tradiční včelařce nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Festivalové debaty uzavře včelař Oldřich Vojtěch, který již 25 let pracuje v Národním parku Šumava. „Pan Vojtěch je včelař tělem i duší. Má 30 včelstev, které obstarává bez rukavic a masky zcela přírodně bez užití jakéhokoliv plastu. 990 m. n. m. mu jde ekologické včelaření jako po másle a setkání s ním je inspirativním zážitkem,“ uzavírá Huikari. Následovat bude After party v The Coffee House, kde vystoupí kapela MiniStark, 2 kamarádi z nedalekého Rabí, kteří vytváří originální elektronickou hudbu. Chybět nebude ani raut, pivo, včely a velbloudi.

Praktické informace
● Předprodej vstupenek byl v Sušici spuštěn ve středu 19. února. Cena základní vstupenky je 80 Kč.
● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma. Diváci nad 65 let a studenti
mají vstupné za 60 Kč.
● Vstupenky je možné zakoupit online na našem webu, nebo také v kanceláři Sušického kulturního centra SIRKUS a na pokladně kina.
● Pro zajištění rezervací držitelům ZTP a ZTP/P a případné doplnění informací (bezbariérovost, senioři, tlumočení do ČZJ, audiopopis) se obraťte na email
pavlaskalova66@gmail.com nebo na telefonní číslo +420 731 445 502.
● Rodičům bude během čtvrtka a pátka k dispozici také dětský koutek ve foyer galerie sušického kina.

Další informace najdete na www.jedensvet.cz/susice, www.facebook.com/jedensvetsusice nebo www.instagram.com/jedensvetsusice.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024