středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří



Jak je to s udělením souhlasu vlastníka, má li být sídlo v sídle příspěvkové organizace

ČR: Za necelý měsíc začne nový školní rok. Představme si tedy modelovou situaci. Na základní umělecké škole třeba kdesi na Vysočině zakládají třeba spolek rodičů, orchestr nebo taneční soubor, ve kterém by mohli hrát nebo tančit nejen žáci školy. Ano pravděpodobně si za takovým účelem založí spolek. Spolek je přece jenom na založení nejjednodušší právnickou osobou, a o založení spolku již bylo od roku 2014 napsáno mnohé.

Takový orchestr může mít právní formu třeba i "nadační fond", ale o této variantě až příště. Zvolená právní forma zakládané „neziskovky“, jakákoli nová právnická osoba, bude potřebovat sídlo, a spolek spolupracující se školou, často chce mít svoje sídlo v budově školy, a to z mnoha praktických důvodů. Sídlo musí být určeno celou adresou. Zde je potřeba myslet také na to, že aby rejstříkový soud danou adresu zapsal, je nutno přiložit souhlas vlastníka nemovitosti s úředně ověřeným podpisem. S umístěním sídla spolku nebo jiné právnické osoby tedy musí souhlasit vlastník nemovitosti, ve které má sídlo být umístěno. Tento souhlas vlastníka nemovitosti musí podepsat ten, kdo je jako vlastník zapsaný v katastru nemovitostí. Pokud je škola příspěvkovou organizací, pak vlastníkem budovy, jíž užívá je obvykle zřizovatel. Budu hovořit o příspěvkových organizacích územně samosprávných celků (obcí, krajů) s nimiž se čtenáři Místní kultury jistě běžně setkávají.

Ředitel školy tak ve valné většině případů nemůže dát souhlas s umístěním sídla spolupracující právnické osoby a § 14 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících, k tomu říká:

(1) Navrhovatel při návrhu na zápis doloží právní důvod užívání prostor, v nichž je umístěno sídlo osoby, jíž se zápis týká; to neplatí, je-li právní důvod zjistitelný z informačního systému veřejné správy nebo jeho části, která je veřejnou evidencí, rejstříkem nebo seznamem.

(2) K doložení právního důvodu užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti nebo jednotky, kde jsou prostory umístěny, popřípadě prohlášení osoby oprávněné s nemovitostí, bytem nebo nebytovým prostorem jinak nakládat, že s umístěním sídla osoby souhlasí. Prohlášení nesmí být starší než 3 měsíce a podpisy na něm musí být úředně ověřeny.

(3) Zapsaná osoba musí mít právní důvod užívání prostor uvedených v odstavci 1 po celou dobu, po kterou jsou tyto prostory zapsané ve veřejném rejstříku jako její sídlo.

Rozhodující pro souhlas s umístěním sídla je tedy zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí. V případě, že je vlastníkem právnická osoba musí být souhlas podepsán osobou oprávněnou jednat za právnickou osobu – typicky statutárním orgánem. Pokud je vlastníkem zřizovatel školy, jakožto příspěvkové organizace, tedy třeba obec nebo kraj, tak by souhlas vlastníka měl podepisovat ten, kdo podepisuje za zřizovatele- obvykle je to starosta popř. hejtman, a to po předchozím souhlasu příslušného orgánu obvykle Rady obce či kraje.

Příspěvkovým organizacím totiž jejich zřizovatel majetek svěří k užívání a ve zřizovací listině si vymezí, co všechno může ta která příspěvková organizace se svěřeným majetkem dělat samostatně a k čemu už potřebuje souhlas toho zřizovatele. Ve většině případů má příspěvková organizace právo svěřený majetek držet a užívat k zajištění předmětu svojí činnosti, uzavírat nájemní smlouvy, likvidovat (movitý) majetek atd. Ostatní práva vlastníka svěřeného majetku ve většině případů vykonává primárně zřizovatel té příspěvkové organizace (např. základní umělecké školy), a ta je oprávněna vykonávat tato ostatní práva vlastníka, jen po předchozím souhlasu zřizovatele.

Takže, pokud se chystáte založit právnickou osobu, která by měla mít své sídlo v objektu užívaném příspěvkovou organizací, nebo pokud už existujete a fungujete a hodláte si z jakéhokoli důvodu přemístit sídlo do nemovitosti užívané příspěvkovou organizací, pak nejprve nahlédněte do katastru nemovitostí a také si pečlivě přečtěte zřizovací listinu dané příspěvkové organizace. Prostě proto, abyste zjistili, kdo je vlastníkem, kdo má svěřena jaká práva a v jaké míře, jen tak totiž zjistíte, kdo vám může nebo naopak nemůže podepsat např. souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním vašeho sídla.
U řady příspěvkových organizací je to tak, že jejich statutární orgán (ředitel/ka)sice může například spolku samostatně podepsat nájemní smlouvu a poskytnout tak k činnosti potřebné prostory, protože k tomu obvykle souhlas zřizovatele nepotřebuje.
Ale souhlas s umístěním sídla může ředitel/ka příspěvkové organizace udělit, jen tehdy má li toto oprávnění dáno výslovně ve zřizovací listině. Pokud tomu tak není, může ředitel/ka příspěvkové organizace, udělit souhlas s umístěním sídla např. spolupracujícímu spolku, obvykle pouze s předchozím souhlasem zřizovatele. Tedy poté co se příslušný orgán zřizovatele sejde a rozhodne, že souhlasí, aby ředitel/ka příspěvkové organizace XY udělila souhlas s umístěním sídla spolku ZZ.

Udělení souhlasu s umístěním sídla se tak může poněkud protáhnout.

Pamatujte však, že nikdo vám nemůže poskytnout více práv než má sám.

 

Mgr. Kateřina Vítová
právní expert NIPOS


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024