pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Výstava fotografií Iren Stehli
© archiv pořadatele



Iren Stehli: Druhý život

PLZEŇ: Ve středu 19. září bude v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara otevřena výstava fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli. Výstava je unikátním putovním projektem, který připravilo Švýcarské velvyslanectví v České republice u příležitosti 50. výročí pražského jara 1968 a 100. výročí založení Československa

od 20.09.2018 do 14.10.2018
Autor článku: 
klapka/TZ

Umělkyně na portrétních fotografiích prezentuje pohled na téma migrace skrze osudy Čechů a Slováků, kteří po roce 1968 opustili Československo a za svůj nový domov si zvolili Švýcarsko. Portrétní fotografie pětadvaceti osobností doprovodí příběhy o jejich druhém životě v nové zemi. Výstava bude otevřena za přítomnosti švýcarského velvyslance Dominika Furglera a hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda. Vernisáže se zúčastní také pan Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji.

Putovní projekt se na jaře tohoto roku představil v pražské Galerii kritiků a ve zlínské Galerii Václava Chada, po Brně, kde byla výstava prezentována v Domě umění, uzavře putování výstavy právě Galerie Ladislava Sutnara v Plzni.

Mezi portrétovanými osobnostmi jsou například: spisovatelka Irena Brežná, která získala švýcarskou literární cenu za knihu, ve které se staví kriticky k postavení žen ve švýcarské společnosti a k jejímu postoji k uprchlíkům, prof. Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji, který se zároveň zasazuje o uchování vzpomínek lidí, kteří stejně jako on přežili holokaust. Zakladatel skupiny Blue Effect Jiří George Kozel už rok po emigraci začal hrát na rockových koncertech po celém světě. Hokejista Jaroslav Krupička se stal jedním z úspěšných československých sportovců, kteří pozvedli švýcarský sport na světovou úroveň.

Okupace Československa armádami „spřátelených“ vojsk roku 1968 rozpoutala mimo jiné i masivní vlnu emigrace. Tisíce Čechů a Slováků sebraly odvahu a udělaly velký krok do neznáma, aby mohly žít důstojně a svobodně. Více než 40 000 lidí se uchýlilo do Švýcarska, 14 000 se zde usadilo natrvalo. Jak dnes, po padesáti letech, vnímají svoji identitu lidé, kteří si zvolili Švýcarsko za svůj druhý domov? Jakými cestami se odvíjely jejich osudy? Jaký vztah mají dnes ke své původní vlasti? To jsou otázky, které si klade česko-švýcarská fotografka Iren Stehli. Její portrétní fotografie pětadvaceti osobností budou doplněny doprovodnými texty, které umožní nahlédnout hlouběji do jejich příběhů. Doprovodí je také dokumentární snímek švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler.

Iren Stehli (*1953, Curych) vystudovala slavistiku na Karlově Univerzitě v Praze a fotografii na FAMU, dokumentovala mimo jiné život v období normalizace, působila jako ředitelka švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia Prague, dnes působí střídavě v Praze a v Curychu.

 

Doprovodný program:
25. 9. v 17 h - komentovaná prohlídka s autorkou Iren Stehli
8. 10. v 18 h - projekce filmu v kině Měšťanské besedy „My a Matterhorn, Matterhorn a my“
a beseda s režisérem Bernardem Šafaříkem
Upozorňujeme návštěvníky, že při vstupu na vernisáž je nutné prokázat se pozvánkou.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024