pátek
17. května 2024
svátek slaví Aneta



Institut pro památky a kulturu vznikl před rokem

 

Obecně prospěšná společnost Institut pro památky a kulturu pomáhá (nejen) v oblasti památkové péče. Za  dobu své existence má za sebou první projekty a další aktivity. Jaké konkrétně se ptáme jejího ředitele Ing. Aleše Kozáka:

Co se podařilo a co má Vaše společnost v plánu?

Formou konzultací jsme v průběhu roku poskytovali poradenství při přípravě a provádění projektů oprav památek, spolupracovali jsme na textu brožury o financování památek pro pražský magistrát a vymýšleli své vlastní projekty.  V létě 2008 zorganizoval Institut pro památky a kulturu dva mezinárodní dobrovolnické kempy v jihočeské Putimi. Cílem dvou týdenních kempů byla obnova historicky cenných objektů v obci, konkrétně poloroubeného stavení pocházejícího z konce 18. století a části ohradní zdi putimského kostela sv. Vavřince. Byly to vůbec první kempy pořádané Institutem a myslím, že se povedly a splnily svůj účel. Dobrovolníci přijeli ze všech koutů světa včetně Japonska, společné zážitky je stmelily v dobrý tým a svou prací navíc pomohli dobré věci, tedy akci, která byla připravena ve spolupráci se sdružením INEX-SDA. Ve volném čase se vedoucí kempů snažili nabídnout dobrovolníkům a dobrovolnicím co nejvíce kulturních zážitků, uspořádali např. výlety na lodích do Písku, cestu za památkami UNESCO do Českého Krumlova a Holašovic nebo přednášku o historii českých zemí. Zajímavým doplňkem byly i dva koncerty uspořádané jak pro dobrovolníky, tak pro veřejnost.

Nový projekt s názvem „PRO památky“ se zaměřuje na obnovu a využívání památek ve 21. století a začíná 13. listopadu 2008 mezioborovou konferencí v Praze. Tématem konference jsou kláštery v České republice. Organizátorům jde především o vytvoření prostoru k diskuzi mezi majiteli klášterů, architekty, památkáři, zástupci obcí, akademické obce ale i veřejnosti. Institut pro památky a kulturu se snaží o kultivování velkoměstských ulic. Nyní se snažíme tak trochu oživit Husovu ulici v Praze, kde představujeme českou i světovou poezii, uvádí Aleš Kozák jeden z projektů s názvem „Poezie pro kolemjdoucí.

Současně v další výloze formou fotogalerie a krátkých komentářů lidem prezentujeme práci dobrovolníků. Tyto malé projekty jsou ke zhlédnutí i na internetových stránkách Institutu.

V ulici plánujeme umístit i velkoformátovou leteckou mapu historického centra Prahy, kterou by doplňovaly krátké informační texty v češtině a angličtině,  uzavírá Kozák.

Ludmila Kučerová

Mohlo by vás také zajímat...