pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Interiér věže
© Ateliér chmelík & partneři



Hradečtí architekti získali za citlivou rekonstrukci Bílé věže prestižní ocenění

HRADEC KRÁLOVÉ: Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Dnes se ale tato goticko-renesanční stavba těší z rok nového „kabátu“, za který získala i prestižní cenu Grand Prix architektů za rok 2016. Rekonstrukce 72 metrů vysoké věže vyšla na necelých 53 milionů korun a autorem, a zároveň vítězem ceněné architektonické soutěže, je ateliér architekti chmelík & partneři.

Základní koncept našeho řešení vychází z potřeby celkové rekonstrukce stavby a prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru. Bílá věž dostala úplně nový kabát a velké překvapení vás čeká i uvnitř. Návštěvy rozhodně nebudete litovat,“ zve k prohlídce Bílé věže autor projektu Ing. arch. Jaromír Chmelík.

Věž, která dříve sloužila jako zvonice, prošla během historie celou řadou oprav. Snad největší rekonstrukční práce probíhaly v poslední čtvrtině 20. století, kdy ale zásahy ovlivnily statiku věže. Dalším problémem byla nevhodná přístavba pokladny věže. Poté, co při čistění povrchů došlo k narušení historických materiálů, vznikl impuls ke kompletní rekonstrukci objektu. Základní koncept řešení vycházel z celkové potřeby rekonstrukce stavby, doplněný snahou vnést nový život do kulturní památky a o princip prolínání jednotlivých stavebních celků v čase a prostoru.

Do vyčištěného historického prostoru věže byl po odstranění všech nežádoucích a nehodnotných konstrukcí vložen nový současný prvek interiéru – schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými a zábavnými programy. Novinkou jsou posuvná spodní ramena schodišť ve zvonovém patře. Do před rekonstrukcí zcela nepřístupné místnosti nad vstupem kaple sv. Klimenta bylo umístěno umělecké dílo – artefakt – unikátní 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje Bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá.

 „Památka samotná získala znovu svůj původní vzhled a sama o sobě se opět stala dominantní kulturní památkou v Hradci Králové. Moderní přístavbou sloužící k pohodlnému odbavení návštěvníků a multimediálními technologiemi získala věž obrovskou přidanou hodnotu pro využití v cestovním ruchu. Z rekonstrukce jsem naprosto nadšen, ostatně jako její návštěvníci,“ říká s úsměvem provozovatel Bílé věže Miroslav Franc.

Rekonstrukci Bílé věže neměl na starosti pouze ateliér architekti chmelík & partneři, ale citlivě s nimi spolupracoval i vedoucí odboru památkové péče Ing. arch. Jan Falta. „Při hodnocení úspěšné obnovy Bílé věže nelze zapomenout na iniciativní přístup zhotovitele stavby, s kterým mohl památkář i architekt dosáhnout naplnění stavby. Obnova Bílé věže je díky skloubení historického i nového unikátní a v Českých zemích nemá obdoby.“ má radost Falta.

Všechny prvky, které se do rekonstrukce promítnuly, ocenila porota soutěže. „Jedná se o mimořádně zdařilou opravu exteriéru a interiéru věže, při které byl zvolen mimořádně šetrný restaurátorský postup. Podařilo se tak vytvořit dokonalou symbiózu historické věže s moderní přístavbou pokladny. Realizace rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové působí impozantně a kvalitou všech provedených prací dokonale. Kvalifikace, erudice, houževnatost a trpělivost jsou nepochybně vlastnostmi autora projektu, který se celou svou osobností do předmětné rekonstrukce doslova obtiskl,“ pochválila ateliér architekti chmelík & partneři mezinárodní odborná porota.

Bílá věž je pro veřejnost otevřena každý den včetně víkendu od 9 do 18 hodin.

Mimo klasických prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.
Prohlídka stojí 60 Kč, děti do 15 let zaplatí o dvacet korun méně.

 

Klára Conková
PR consultant 
M +420 778 536 674
E: klara.conkova@prkonektor.cz
PR.Konektor
náměstí Republiky 1081/7
110 00 Praha 1

www.prkonektor.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024